Sedmdesátka Vladislava Fedorowicze

Praha (P. Feldstein)  Měsíc březen, respektive jeho první polovina, je „úrodný“ na narozeniny našich významných dostihových osobností. 6. 3. oslavil 76. narozeniny Ferdinand Minařík starší, za několik dnů, 12. 3., bude 76 let i legendárnímu dostihovému komentátorovi Miodragu Merthovi, 8. 3. by se dožil 72 let Vlastimil Smolík, náš nezapomenutelný patnáctinásobný rovinový šampión. 6. března 1947, přesně o šest let později než Ferdinand Minařík, přišel v Olomouci na svět Vladislav Fedorowicz. Dlouholetý chuchelský trenér, služebně třetí nejstarší z těch, kteří jsou i v pokročilém věku nejen stále aktivní, ale rovněž úspěšní – po svých dvou konkurentech, ale také kamarádech, Jaroslavu Drlíkovi a Tomáši Šatrovi.


Pokud jde o jeho dřívější jezdeckou kariéru, Feďa, jak mu všichni říkáme, pochopitelně nejraději vzpomíná na dostihovou sezónu roku 1973. Ve svých dvaceti šesti letech vyhrál v sedle hřebce Seala nejprve Velkou jarní cenu, i když v současném doběhu s Valem II (kterého nejel nikdo jiný než právě Jaroslav Drlík). Zní to těžko uvěřitelně, ale bylo to první Feďovo jezdecké vítězství vůbec. O několik měsíců později triumfovala dvojice Seal –Fedorowicz i v Československém derby – o hlavu před Toxinem (F. Huleš). Třetí byl Val II (J. Drlík), který dovršil nevídanou napajedelskou „stájovku“ svěřenců trenéra Jaroslava Maška.
Vítězství v Československém derby bylo Feďovo teprve čtvrté v pořadí. Do konce kariéry v sedle jich dosáhl ještě okolo stovky dalších. Po celou dobu svého ježdění se však potýkal s váhovými problémy, stále musel, jak žokejové říkají, „potit“. Na přechodnou dobu proto svět dostihů pro celkovou fyzickou a psychickou vyčerpanost opustil, ale v roce 1982 se už zcela zotavený velice rád vrátil. Nějakou dobu působil současně jako jezdec i jako trenér, nejprve u PP Kladruby, později začala trenérská profese stále více převažovat.
V roce 1986 si zahrál také ve filmu. Režisér Zdeněk Sirový mu dokonce svěřil jednu z větších rolí (trenéra Antonína Machuty) ve svém hraném snímku Outsider, který se odehrává v dostihovém prostředí. V titulcích hereckého obsazení je Feďa uveden na třetím místě v pořadí, mj. před Oldřichem Vlachem, Janem Přeučilem, Jiřím Schmitzerem, Miroslavem Donutilem, Aloisem Švehlíkem či Jiřím Bartoškou…Jméno Vladislav Fedorowicz tak jednou provždy figuruje nejen v našich dostihových jezdeckých a trenérských análech, ale také v databázi českých, resp. československých, filmových herců.
Jako trenér překonal Vladislav Fedorowicz počet svých jezdeckých vítězství nejméně trojnásobně. Má jich tedy na svém kontě dobrých tři sta. V současné době se těší na blížící se začátek sezóny, i když do ní vstupuje jen se skromným počtem svých čtyřnohých svěřenců. Přesto je naprosto jisté, že i oni ještě rozšíří počet Feďových trenérských úspěchů.
Feďo, za čtenáře Dostihového světa i za další dostihové příznivce: hodně zdraví, které ti minulý rok dočasně notně „pomuchlala“ v Chuchli jedna kobylka. A pořád mnoho radosti z koní a ze života vůbec.

Petr Feldstein