Několik otázek pro…Martina Laubeho

Je stále ještě nejmladším českým žokejem, ačkoliv o tento primát se jej usilovně snaží připravit fenomén podzimu a jara David Liška. Martin Laube, rodák z Karlových Varů a milovník dobrého jídla, který letošní sezónu zahájil vítězně v Budapešti, po dvou zásazích v maďarských jedničkových handicapech přidal v nedělní Chuchli i první tuzemský triumf - a znovu na nejvyšší scéně: v sedle Aldzarba vyhrál Velkou dubnovou cenu.

Duke Of Darhorse hned na začátku nasadil k mnohadélkovému trháku. Necítíl jste obavy, že ho ve finiši už nemusíte stihnout?
Neztrácel jsem nervy a užíval jsem si to, protože Aldzarb nepuloval. Většinou si musí dostih odvodit sám a pak přijde nějaký koncovkář, zvlášť když je rovinka dlouhá jako v Chuchli, a chytí ho. Jinak Aldzarb je poctivý kůň, i když mu asi svědčí víc dostihy v Bratislavě, kde se jezdí rychleji a moc se netaktizuje.

I Bauyržan Murzabajev před derby 2015 přiznal, že Aldzarb není právě jeho oblíbencem, a to kvůli špatné ovladatelnosti…
Ano, říkají to o něm, ale v neděli nebyl žádný problém, ani v dostihu, ani ve zkušebním cvalu. Paradoxně nejvíc práce mi dalo ho po dostihu zastavit.

Od začátku sezóny se pravidelně objevujete v sedlech koní Arslagirije Šavujeva. Máte spolu nějakou dohodu o spolupráci?
Máme ústní dohodu na tuto sezónu s tím, že jeho koním budu dávat přednost před ostatními. Jinak jsem na volné noze.

Jak se jako žokej na volné noze uživíte?
Tím, že hodně cestuji. V pondělí chodím na práce k panu Šavujevovi do Krabčic, další dva dny jezdím k trenérovi Bodlákovi na galupy a pak ještě na Slovensko, k trenéru Tomkovi. Ke každému to mám zhruba hodinu. Bydlím s přítelkyní a musím všem poděkovat, že mi takto vycházejí vstříc. Jsem rád, že to takhle může fungovat.

V Praze nás o tomto víkendu čeká předzkouška Velké jarní ceny a sprinterský Memoriál Jaroslava Maška. Obojí se ale obejde bez vaší účasti…
Ano, budu v Bratislavě, kde se běhají předzkoušky. Zavolal mi maďarský trenér Gábor Maronka na dobrou kobylu, která vyhrála v Maďarsku rozdílem půl roviny a poté třídu potvrdila v dostihu kategorie listed v Německu, v Hannoveru. Tak jedu na ní a těším se.

Koně trenéra Šavujeva znáte jak z dostihu, tak i z práce. Který z tříletých vás zatím nejvíce zaujal?
Jsou to ještě děti a těžko se z nich jeden, který se třeba stane hvězdou, vybírá. Trochu tuším, ale víte, jak tohle funguje. Zjara tušíte a do klasik je to pak úplně jinak… Proto svůj tip radši neprozradím.