Iveta Váňová: Nechtěli jsme o Sašu přijít

Přesně osmnáct let čekala Velká cena Prahy, jeden z neprestižnějších mílových testů podzimu pro tříleté a starší koně, na vítězné dámské duo. Po klisně Wild Rain a Blance Šarinové se tento kousek podařil čtyřleté hnědce Saše v sedle s Vendulou Korečkovou. Saša, která si letos připsala již čtvrtý triumf, nejhodnotnější ve své kariéře, udělala radost nejen svému početnému fanklubu, ale také majitelům Tomáši a Ivetě Váňovým, které jsme položili několik otázek…

Menežování Saši do Velké ceny Prahy bylo pro některé turfmany tak trochu překvapením. Co vás k tomu vedlo?

Upřímně dostihy moc dopředu neplánujeme a Velká cena Prahy po Německu určitě v plánu nebyla. Saša není typ koně, který by běhal tak rychle po sobě. Věděli jsme, že start v Německu bude náročný a měli jsme obavy, aby po něm nepřestala žrát. Saša to však pojala sportovně a baštila dál, Velká cena Prahy se tak nabízela.

Jaké ordre dostala před dostihem Vendula Korečková?

Vendule ani ordre dávat nemusíme, zná ji z práce. Dostihy se stejně vyvíjí jinak a my na tribuně to nijak neovlivníme.

Jaké jsou další plány vaší čtyřnohé hvězdy?

Chtěli bychom ještě dvakrát vyjet do Bratislavy, ale může to být i jinak…

Vloni Saša patřila ke špičce ročníku, letos ale podává ještě lepší výkony. Je to tím, že dozrála?

Dá se to tak říct. Vloni měla od zimy problémy a do toho všeho ještě špatně žrala. Hodně nás potrápila.

Saša reprezentuje vaši rodinnou stáj Lascar. Jak k tomu došlo?

Na dražbě se hodně líbila manželovi, ale také panu Englicovi. Koupili ji tedy napůl a ani jeden nechtěli ustoupit. Nakonec jsme druhou půlku odkoupili, protože jsme o ni nechtěli přijít. Tím, že je naše, nám nemůže nikdo vyhrožovat, že si ji odveze. Nejsme tedy pod tlakem.

Jak prožíváte její dostihy? Je to jiné tím, že je vaše?

Intenzivně prožíváme dostihy všech našich koní. Bojíme se o jejich zdraví a budoucnost. 

Na podzim nás čekají důležité zkoušky pro dvouleté. Kolik jich máte ve stáji a jak se jeví?

Dvouletí se různě mění. Cenná Naděje běhala dvakrát, zatím bez umístění. Je to poctivá kobylka, která ale nestíhá a těžko se odhaduje, zda má rezervy. Sense of Destiny debutovala třetím místem a v tréninku je moc šikovná. Z Fitminu jsme ji škrtali kvůli horečce a kašli. Další dvouletá Yudita letos nevyběhne. Můžu vám říct, že takového koně jsme ještě ve stáji neměli. Je to odpůrce jakéhokoliv pohybu, takže její uplatnění vidíme spíše jinde než v dostizích. Další kobylka Venuše přijela o prázdninách. V tréninku teprve začíná a letos tedy nevybě hne. Ketty je červnová a je to hodně akční klisna. Ta si možná o start řekne. Perseon vyběhl celkem třikrát. Nejlépe zaběhl doma v Lysé a už jako valach. Bratislava mu nesedla a debut jako hřebec nepobral. Nebude ale marný. Power Angel se aktuálně dává dohromady. Debutoval pátým místem a choval se jako profík. Poslední práce byla dobrá, jeho jezdkyně Vendula Korečková ho chválila. Docela jí mrzí, že ho tuto neděli (9. září v Praze) nebude jezdit. Je hlášen do Gerschova memoriálu společně se Sense of Destiny. Bentley přijel nedávno. Silný hřebeček působí dojmem pozdnějšího koně. Protože spolupracuje dobře a ochotně, nevylučujeme podzimní starty.