Evropské dostihy: Návrat nejblíž stále v Německu

Naděje na zahájení a znovuzahájení dostihového provozu v evropských zemích v posledních dnech a hodinách příliš nekorespondují s vývojem, který signalizují místní politické elity. Je německá jistota příštího týdne skutečnou jistotou?  Anebo bude v souboji velmocí patřit první místo ze závodu o návrat Irům?

Zatímco ve Švédsku, Norsku a Dánsku dostihy v tomto týdnu probíhají a  ve všech těchto zemích se těší také z nemalého příspěvku francouzského sázkařského molochu PMU, ostatní země starého kontinentu momentálně zůstávají spíš u teorií.  Dostihy na severu se však nadále běhají za zavřenými dveřmi a ve Švédsku už bylo potvrzeno, že ve stejném režimu proběhne i vrchol tamní klusácké sezóny Elitlopp na konci května.

I když nejblíže se zdají dostihy v Německu, ani tam nemá start čtvrtého května v Dortmundu vyhráno.  Předběžná jednání vedení německého dostihového sportu se státními orgány sice prozatím nedošla do žádné slepé uličky a Němci stále plánují protivirová opatření uvolňovat,  nicméně epidemiologická situace v Německu se podle pondělních zpráv zhoupla mírně k horšímu a je otázkou, zda Deutsche  Galop odejde ze  čtvrteční  rozhodující schůzky s potřebným glejtem.

Nic v ruce nemají ani Francouzi, kteří plánují restart jedenáctého května. Jejich optimismus dnes poněkud zbrzdilo vládní prohlášení, že sportovní akce včetně fotbalové ligy se ve Francii nerozběhnou dříve než na podzim. Dostihy u galských kohoutů ale hodlají jednat z pozice zemědělského oboru a ve svůj prospěch uvádí desetitisíce lidí, z nichž může vláda odkládáním restartu vyrobit nezaměstnané.  

Ve Velké Británii vedoucí organizace BHA ustála ostrý atak trenérů v čele s Ralphem Beckettem a Markem Johnstonem, kteří se dovolávali  odstoupení šéfa BHA Nicka Rusta, protože podle nich přistupoval velmi laxně k možnosti obnovení dostihů a ohrožoval tak příjmy všech subjektů činných v dostihovém průmyslu. Rust, který dříve ohlásil konec v čele BHA na konci letošního roku, má však podporu většiny zainteresovaných a stojí za ním i příslušné parlamentní výbory. Zda se mu povede zahájit sezónu někdy v polovině května, to je ale nejisté i ve světle dnešního prohlášení Borise Johnsona, které rozhodně nevolá po uvolnění karanténních restrikcí. Pokud se ale dostihy v Británii obnoví, v prvních týdnech by měly pracovat s pravidlem účasti maximálně 12 koní v dostihu.  Podle  podobného principu se bude mimo jiné konat i sobotní Arkansas Derby ve Spojených státech, které je rozděleno do dvou oddělení.

Nejasné situaci čelí rovněž Irové. Tamní stav nouze má skončit čtvrtého května šéf Horse Racing Ireland Brian Kavanagh je připraven hned po tomto datu ukázat dostihům zelenou. Protože ale irský tisk velmi reálně spekuluje o prodloužení nouzové situace, připustil Kavanagh, že mítink 2000 Guineas, který dosud v kalendáři figuruje s původním květnovým datem, bude zřejmě třeba přesunout.

Jedenáctý květen je stanoven také jako den restartu dostihů v Itálii, kde by se mělo začít rovinovým děním a překážky jsou naplánované o týden později. Květnový termín by rádo stihlo i vedení českého Jockey Clubu a v podobných intencích se jedná v  Polsku