Odešla Sixteen, dvojnásobná hrdinka Velké

Ve věku 20 let musela být uspána dvojnásobná vítězka Velké pardubické, bělka Sixteen. Někdejší reprezentantka barev stáje BUC Film trávila poslední roky života v pražském Suchdole při jezdeckém oddílu ČZU. Dostihovou kariéru ukončila v roce 2012 a na konto si připsala 51 startů, z nichž nastřádala 10 vítězství a na dotacích vyběhala přes devět milionů korun.

Sixteen a její dostihová kariéra se stala dokonce i hrdinkou dokumentárního filmu,  o kterém jsme informovali v roce 2013 takto.  Velkou pardubickou vyhrála v roce 2007 pod vedením Dušana Andrése a v roce 2008 ji k vítězství dovedl Josef Bartoš v dostihu, kde byl první v cíli další bělouš Amant Gris, který byl ale diskvalifikovaný pro nedodržení trasy dostihu.  Z dalších třech Velkých pardubických si Sixteen zapsala dvě druhá a jedno třetí místo, svou poslední Velkou v roce 2012 už ale nedokončila.

S výjimkou prvního vítězného startu ji v Pardubicích vždycky jezdil žokej Josef Bartoš, pro nějž byla klisna speciálním koněm. „Vzpomínám na ni nejenom kvůli dostihů,   měli jsme k ní vždycky o něco blíž,“ říká na konto klisny. „Moje žena se o ni ve stáji starala, byl to pro nás takový rodinný kůň.  A navíc,  v dostizích předváděla mimořádné výkony. Čtyřikrát za sebou jsem s ní v Pardubicích  dokončil do třetího místa, i tím patřila k mimořádným koním.“