Luka: Nagano Gold potěšil, radost i ze Saint Cloud

Třetí místo Nagano Golda v Paříži za současnými giganty Anthony Van Dyckem a Stradivariem bylo po zklamání z Kolína nad Rýnem o víkendu skvělou zprávou pro bošovický tým, majitele, ale i celý český turf. Úspěšná pouť loňského Koně roku není u konce, Nagano Gold oslavil návrat Christopha Soumillona do svého sedla velkým výkonem.  Porazil znamenité francouzské soupeře, a se špičkou z Irska a Británie vedl  velmi důstojný boj.

Byl jeho opětovný progres dílem návratu Soumillona do jeho sedla? „Nagano Golda jezdili i jiní kvalitní žokejové, a nemůžeme nikdo říct, že by si vedli špatně,“ uvědomuje si trenér Václav Luka. „Jenže když si porovnáte start v Kolíně  s tím včerejším, je evidentní, že jezdecky to byl obrovský rozdíl, který ve výsledku udělal Soumillon.  On  v Longchamp zajezdil tak, že skoro potrápil i ty první dva koně, a odvedli další skvělý výkon…“

Je Christophe Soumillon ale skutečně o tolik lepším jezdcem, než ostatní potenciální partneři pro Nagano Golda?  „Oni i ti ostatní jsou hodně dobří jezdci, jenže my se s Naganem teď pohybujeme ve špičkové společnosti, a tak je každá malá chyba   nakonec hodně vidět. Nic  se tam neodpouští, uděláte jednu chybu nebo zaváhání, a dostih je pryč. V nižších kategoriích nebo i v našich dostizích vidíte momenty,  kdy je kůň tak dobrý, že  třeba dokáže jezdeckou chybu napravit a ještě vyhrát, ale když přijde na souboje těch nejlepších, takovou možnost už prostě nemáte,“ uvažuje Václav Luka.

Nagano Goldovi se každopádně v Longchamp dostalo dalšího výborného výkonu v podání Christopha Soumillona a třetí místo z předzkoušky Vítězného oblouku samozřejmě nese v sobě otázku:  Pokusí se Nagano Gold znovu i o samotný Oblouk? „Hlášený tam není, a já si myslím, že dohlášení pro nás není na pořadu dne,“ krotí Luka takový optimismus. „Zkusili jsme si start v Oblouku loni a bylo to určitě přínosné,  ale odjet do Paříže s tím,  že se chceme poprat o páté místo, to není úplně optimální plán.  My jsme do Francie tentokrát jeli, abychom se přesvědčili, jestli Nagano na takové dostihy pořád má. To potvrdil, a zařídil nám příjemnou starost – kam se s ním vydat dál…“

Možností pro další start v aktuální sezóny je několik. „Je momentálně hlášený do Polska, do Velké varšavské. To je sice jen regionální dostih, ale v Polsku má obrovskou prestiž, je to něco  jako pro nás Velká pardubická, a finančně je to tam taky zajímavé. Je ale otázka, jestli bychom do Varšavy dostali Soumillona, ten by Nagana viděl prý nejraděj startovat v Kanadě. Všechno musíme ještě pořádně probrat,  nabízí se samozřejmě taky termíny ve Francii nebo i v Itálii. Rozhodovat se ale budeme teprve v příštích dnech,“ ujišťuje Václav Luka.

Výtečný výsledek Nagano Golda se zrodil jen dva dny poté, co se bošovickému týdnu podařil husarský kousek v Saint Cloud. Dvouletý Azov ze stáje Viktora Timošenka tam totiž vyhrál maiden dostih a zapsal si vítěznou dotaci 11000 eur. „Takový dostih pro dvouleté jsme zatím ve Francii nevyhráli, byla to velká radost,“ přiznává Luka. „i ve Francii to hodně zaujalo média, ptali se, jestli jsem někdy měl  koně podobného původu, a samozřejmě byli zvědaví, co s ním bude dál.“  Původově mimořádně zajímavý junior svůj první start v životě proměnil v triumf a začal tak naplňovat ambice ukrajinského majitele.

„Měli jsme minulý týden štěstí, že horečka ve stájích se nepřenesla taky na Nagana s Azovem,“ ví Luka. „Jinak ale pořád někteří koně u nás ty zdravotní problémy mají a my děláme, co můžeme, abychom se toho zbavili, desinfikujeme, čekáme na testy,  a doufáme, že už se to všechno zlepší,“ dodává k situaci, která mimo jiné připravila  o šance v derby jeho svěřence Markoniho LP.