Popelka: Obhajoba stříbra by určitě potěšila

  S tandemem svěřenců jde do letošní Velké pardubické trenér Stanislav Popelka.  Když stejnou sestavu poslal do Velké pardubické v minulém roce, rezultovalo tehdy z jejich snažení druhé místo Strettona a konec Mahonyho na Taxisově příkopu. Tentokrát by samozřejmě rád viděl v cíli oba své svěřence, za zopakování loňského úspěchu by se ale určitě nezlobil…

„Příprava pro nás probíhala celkem bez komplikací,  snad bude takový klid pokračovat i v neděli. A samozřejmě doufám, že se na naší strany přikloní taky nějaké to sportovní štěstíčko, bez toho se ve Velké totiž vážně uspět nedá,“ říká Stanislav Popelka a věří, že i přes absenci obvyklých diváckých davů budou účastníky v Pardubicích čekat optimální podmínky. „Předpokládám, že dráha bude určitě velmi dobrá,  srážky se v minulých dnech nevyhnuly ani Pardubicím a zdá se, že by v neděli nemuselo být ani nějaké obzvláštní teplo.  Kdybych si měl přát počasí, ideální by mi připadalo zataženo, ale bez deště. Když totiž na Velkou svítí sluníčko, bývá takhle v říjnu při Velké už celkem nízko nad obzorem a před Taxisem jezdcům svítí do očí, což určitě není optimální,“ soudí zkušený trenér.  Taxis ale zdaleka není jedinou nástrahou na trati, uvědomuje si. „Ve Velké se může stát cokoli, už se nám stalo i to, že Nikas při prvním startu šlápl do díry v oranici tak nešťastně, že ztratil jezdce i takto.  Ve Velké je třeba být pořád ve střehu.“

Pokud se je svěřencům vyhne smůla, věří, že jsou nachystáni se předvést opět v tom nejlepším světle. „Se Strettonem je jasné, že je to vytrvalec, jemuž distance Velké nevadí,  to u Mahonyho jsme si to zatím neotestovali.  Vyzkoušel si Cenu Labe i kvalifikaci, ale těch 6900 metrů po loňském pádu na Taxisu zatím nezkusil, Doufám ale, že v neděli už se zařadí mezi ty prověřené,“ dodává Popelka.

Na Mahonyho má z Francie přicestovat žokej Hakim Tabet, na českých drahách prozatím neznámá jezdecká osobnost. Žokej,  který ve Francii už má na kontě 81 vyhraných dostihů, se podle Popelky musí především seznámit s kurzem dostihu. „Samozřejmě platí to u všech cizinců, kteří přijedou do Pardubic a neznají tamní dráhu, bude si musel projít kurz dostihy a seznámit se s tím, co ho čeká,“ říká Popelka na konto jezdce, kterého majiteli Mahonyho doporučil francouzský agent.

Jezdce pro Strettona, kterým je Marek Stromský, měl naopak poměrně jasného dlouho předem. „Marek má dohodu s majitelem panem Zatloukalem, a tak jsme o Strettonovi měli jasno předem. Kdyby se Markovi se Strettonem povedlo zopakovat loňský rok, určitě bychom z toho měli radost“ říká Popelka k jezdeckému obsazení v sedle obhájce loňského „stříbra“.

Za favorita považuje Popelka momentálně obhájce vítězství Theophila. „Je to pro mě favorit, určitě je ale otázkou, jak se proti minulému startu zvedne Tzigane du Berlais, v každém startu se zlepšoval Sottovento… a navíc, ve Velké obvykle překvapí i někdo ze širší špičky. Letos by to mohli být  třeba Vandual nebo Catch Life, a  pokud by pršelo, určitě by vzrostly naděje No Time To Lose,“ vypočítává Stanislav Popelka.