Jak se žije pracovním jezdcům – Lucie Veselá (Švýcarsko)

Před několika dny jsme se prostřednictvím sympatické rusovlásky Veroniky Votýpkové seznámili s podmínkami českých pracovních jezdců ve Švýcarsku. Ve třetím díle našeho putování ještě ve Švýcarsku zůstaneme a nabídneme vám pohled z jiné stáje, a to přímo od mnohonásobného švýcarského šampióna, trenéra slovenského původu Miroslava Weisse, u kterého působí Lucie Veselá.

Půvabná brunetka s očima jak z kouzelných obrázků Heleny Zmatlíkové ukončila Střední školu dostihového sportu a jezdectví v roce 2008. V učení díky své zvědavosti a odhodlání poznat, jak to kde chodí, vystřídala více stájí. Od třetího ročníku však zakotvila v Benešově u Prahy ve stájích Jiřího a Tomáše Hurta. Jak sama konstatuje, byly to pro ni nejlepší časy a ráda se na Benešovsko vrací.


Jak vypadá váš klasický pracovní den?
Práce začíná ráno v půl šesté. Každý má přidělenou část stáje, tzn. osm koní, které nakrmíme a vymístujeme. Poté máme pauzu na kávu a snídani. V sedm hodin nám trenér rozdělí koně a vyrážíme s prvním lotem. Poslední lot nejezdí všichni, protože se dokončuje práce ve stáji. Do 13 hodin míváme většinou hotovo. Středy a neděle jsou volnější, koně chodí spíš jen do výběhu. Odpolední práce začíná v 16 hodin. Vymístujeme, nakrmíme a do 18 hodin je stáj hotová. Na týden připadá pro každého den a půl volna. U nás ve stáji děláme všichni všechno. Je tu dobrý systém práce. Teď máme jen rovinové koně, ale občas si s některými v práci zaskáčeme.


Kolik koní máte na starosti a jaký máte výdělek? Kolik dáte přibližně za bydlení a jídlo?
Mám přidělenou stáj s osmi koňmi. Čistím jim boxy a ráno také krmím. Denně jezdím pět lotů. Můj výdělek je 2450 franků. Za bydlení dávám 300 franků a za jídlo přibližně 600 franků. Ráda jím, takže na jídle nešetřím.


Co na práci v zahraniční oceňujete nejvíce?
Za rok a půl, co tady jsem, jsem si Švýcarsko i svou práci tady velmi oblíbila. Z platu se dá relativně hodně ušetřit, což je určitě příjemné. Můžu si ve svém oboru dovolit rozhodně více, než by tomu bylo v Čechách. Další faktorem jsou určitě zkušenosti - poznávání jiných zvyků, řeči a míst.


Pracují ve stáji kromě vás ještě nějací cizinci? Jaké jsou národnosti a jak velký podíl cizinci tvoří?
Jelikož pracuji ve stáji u trenéra, pocházejícího ze Slovenska, je to tak trochu česko-slovenská přesilovka. Jinak tu jsou Švýcaři a stájovým žokejem je Francouz.


Setkáváte se s ostatními Čechy na různých akcích, nebo chodíte s místními?
Ve Švýcarsku pracuje obecně hodně Čechů a Slováků, a to nejen u koní. Často se tu konají česko-slovenské akce, na které chodíme s kamarády od koní. Ráda ale vyrazím i s místními, s tím nemám problém.


Jak se bavíte ve volném čase?
Volný čas trávím zpravidla s kamarády. Jezdíme na výlety nebo vyrážíme na akce. V létě je to o dost lepší. Hodně času trávím na koupališti, kousek od naší stáje. V zimě jsem radši v teple a užívám si domácí siestu.


Chcete se vrátit domů do Čech?
Určitě bych se ráda jednou vrátila, ale jen kvůli rodině a přátelům. Po pravdě by mi ani nevadilo, kdybych tady žila natrvalo. Je tu úplně jiný život, který na mě hodně zapůsobil. A navíc do Čech je to kousek.