Charvát: Vítězství Hazardera mile překvapilo

  Dvě vítězství v italských městech Trevisu a Pise v posledních dvou startech letošního roku, to je bilance, která majitele Jiřího Charváta nemohla nepotěšit. Svěřenci Pavla Tůmy Cheminée a Hazarder v průběhu týdne Pisu dobyli na překážkách i na rovině a nejúspěšnější česká stáj posledních let tak stylově uzavřela letošní epizodu v dobývání italských závodišť.

„Že má Cheminée i letos svou kvalitu, o tom jsem byl přesvědčený a vítězství v Pise to jen potvrdilo,“ konstatuje majitel Jiří Charvát na konto klisny, která v roce 2019 nastřádala šest vítězství v řadě a dobyla i francouzské Auteuil, letos ale ze dvou startů vyhrála až ten v Trevisu. „V těch rychlejších steeplechase se našla a když bude zdravá, chtěli bychom se s ní zase vrátit do Francie,“ uvažuje Jiří Charvát. Klisna, která na Štědrý den vyhrála hlavní dostih programu v Trevisu, podle jeho ujištění zůstane na dráze i jako šestiletá. „Máme s ní plány ve Francii. Aby se tam dostala do dostihů, o které máme zájem, další starty v Itálii nyní už následovat nebudou,“ vysvětluje majitel nejbližší plány. „Už ukázala, že může uspět i ve Francii a rádi bychom na její francouzské výsledky  v příštím roce znovu navázali.“

Zatímco italský triumf Cheminée nepatřil mezi překvapivé výsledky, triumf dvouletého Hazardera na dráze v Pise rozhodně očekávaný nebyl. Druhý start nadějného vytrvalce ale realizační tým nepochybně potěšil. „Překvapil nás, setkal se s kvalitní italskou konkurencí a jeho vítězství určitě má svou cenu,“ libuje si Jiří Charvát. „Zase se ukázalo, že trenér Tůma nepotřebuje mít v přípravě drahého koně, aby se s ním dokázal takto prosadit,  s Hazarderem se mu to v Pise povedlo znovu potvrdit.“ Vítěz z Pisy svým projevem potvrdil, že bude koněm spíše pro delší tratě a v klasickém ročníku nepochybně nebude cílit na Velkou jarní cenu. „Měl by to být kůň,  pro kterého by derby mohlo být takovou minimální distancí,“ přiznává Charvát. „I styl jeho běhání napovídá, že to bude vytrvalec. Myslím, že máme koně, na které se můžeme příští rok těšit, i když u Hazardera  zřejmě bude problém se vstupem do boxů,“ doplňuje majitel prozatím posledního českého dostihového vítěze roku 2020….