Luka: Fraga končí. Global Man zkusí derby

První rovinové vystoupení roku 2021 mají za sebou v Česku trénovaní koně zásluhou ekipy trenéra Václava Luky. Bošovická výprava z Lyonu přivezla jedno třetí místo, a to zásluhou koně, který se v letošním roce může stát středem velkého zájmu i na českých drahách. Druhá účastnice lyonské výpravy se naopak s kariérou už rozloučila.

Fraga v Lyonu absolvovala svůj jubilejní desátý start, který byl  také její poslední dostihovou prezentací. Druhá klisna loňské klasické Jarní ceny klisen a účastnice Českého derby opouští dostihové dráhy s více než půlmilionovým výdělkem, v závěrečném startu ale na své konto další dotace nepřidala. „Po návratu z dostihu Fraga není úplně čistá a tak se rozhodlo, že to byl její poslední start,“ říká Václav Luka, který chystá v nejbližších dnech dvě další francouzské výpravy.

S tou první ale může být spokojený zásluhou tříletého Global Mana. Ten si třetím místem v testu na 2150 metrů zajistil nejenom 2400 eur,  ale také vylepšení  renomé, které po loňském prvním startu nebylo vysoké. „Musím říct, že nás dost potěšil,“ hodnotí  Václav Luka. „Je to ještě hodně zelený kůň, který se toho má hodně co učit, proti tomu,  co předvedl minule, tam byl ale vidět velký   pokrok. Dnes v něm už vidíme koně,  kterého budeme hlásit do Českého derby,“ hlásí Luka.

S vlastním odchovancem stáje Westminster Race horses by do české klasiky rád zamířil přes dva až tři další francouzské starty.  „Je odchovaný tak, že má nárok na francouzské prémie, a toho bychom taky rádi využili. Příští start bychom s ním chtěli absolvovat v únoru a pak se uvidí, kam se mu povede zařadit.“

Po dvou dalších francouzských dostihových dnech plánuje bošovická centrála přestávku nejméně do konce ledna, po které by se její koně do Francie měli vrátit.  „Nejbližší starty chceme absolvovat tak, jak jsou plánované, pak bychom si ale rádi tak na tři týdny od cestování trochu odpočinuli. Myslím, že je to potřeba, pořádně nasněžilo sice až nyní, ale tím víc se teď  těšíme,  až zima skončí,“  dodává Václav Luka.