Česká účast v Rijádu? Čeká se na pozvánku...

Vítězka loňské karlovarského oaks  a účastnice pařížské Prix de l ´Opera Zariyannka je  jediným českým koněm, jehož jméno figuruje  na přihláškách pro mítink nejbohatšího dostihu planety, Saudi Cupu.  Jaká je pravděpodobnost, že se klisna za měsíc skutečně dostane na start Saudi International Handicap na King Abdulaziz Racecourse?

„Nyní čekáme, zda přijde oficiálně potvrzená pozvánka,“ říká trenér Zdeno Koplík. 2100 metrů dlouhý dostih pro koně chystané v zemích klasifikace Mezinárodní asociace dostihových autorit  IFHA Part II nebo Part III je vypsaný s dotací půl milionu amerických dolarů a přihlášeni jsou do něj koně devíti zemí. Definitivní startovní listinu pořadatelé urči z přihlášených koní a ty, kdo se na ní dostanou, pozvou k účasti na mítinku. Předběžné informace svědčí o tom, že v případě české klisny by nemuselo jít o marný pokus. 

„Zariyannka si po startu v Paříží odpočinula, nyní ji máme opět v práci. Jestli se dostane mezi koně, které pozvou, určitě  bychom se rádi zúčastnili. Takové nabídky nemáte k dispozici každý den,“ říká trenér na konto klisny, která má šanci stát se historicky prvním českým koněm na světově sledovaném mítinku.   Pokud pořadatelé potvrdí pozvánku pro český tým, bude to samozřejmě pro klisnu znamenat cestování. „Pokud by se to povedlo, na letadlo bychom museli do Belgie, a klisna by musela být na místě 12 dní před dostihem,“ nastínil Zdeno Koplík  cestovní plán, který by přicházel v úvahu.  

Klisna by samozřejmě mohla cestovat s odsouhlasením veškerých vyšetření, která by byla pro její cestu nutná, definitivní plány by ale vznikaly až na základě potvrzeného zařazení na startovní listiny. Zariyannka je jediným středoevropským koněm, který figuruje na přihláškách pro tento dostih, mezi přihlášenými pro něj hrají hlavní roli domácí zástupci, nechybí ale ani jména ze Španělska, Itálie, Švédska, Norska a Řecka.  Na mítinku mohou mít své zástupce také Poláci, reprezentanti našich severních sousedů jsou však hlášeni do dostihu arabských plnokrevníků v rámci královského saúdského mítinku.

Hlavní dostih programu, Saudi Cup o 20 milionů dolarů, má na přihláškách více než 100 koní včetně 17 vítězů dostihů grupy nebo graded 1.  Možnou americkou účast vedou jména Charlatana, hrdiny Breeders´Cup  Dirt Mile Knicks Go a hrdinky posledních Preakness Stakes Swiss Skydiver.