Juddmonte Farms pokračuje i po skonu majitele

   Jeden z nejúspěšnějších majitelů ve dostihovém světě,  saúdský princ Chálid Abdula, zemřel minulé úterý ve věku třiaosmdesáti let.  Saúdský monarcha, jehož plné jméno v anglickém přepisu znělo Khalid ibn Abdullah ibn Abdul Rahman ibn Faisal ibn Turki ibn Abdullah ibn Muhammad ibn Saud ibn Muhammad ibn Muqrin Al Saud,  proslul jako majitel Juddmonte Farms a pod  jeho jménem nebo jménem jeho hřebčína se na světových dostihových drahách prezentovali nejlepší koně planety  jako Dancing Brave, Frankel, Arrogate nebo Enable (foto).  

Princ Chálid se narodil v roce 1937,  jako dostihový majitel se ale začal uplatňovat až koncem sedmdesátých let, když mu agent pořídil na newmarketské dražbě první čtyři koně.  Do té doby  se v Saúdské Arábii vypracoval na velmi schopného businesman a jeho majetek byl koncem minulého století odhadován na miliardu dolarů.  Už v roce 1980 vyhrál v jeho barvách Known Fact po diskvalifikaci Nureyeva britské 2000 Guineas a princ Chálid se stal historicky prvním arabským majitelem, který vyhrál britský klasický dostih.

Už v roce 1983 se stal čestným členem britského Jockey Clubu a o rok dříve u Newmarketu položil základy Juddmonte Farms,   jednomu z nejvýznamnějších chovatelských impérií posledních desetiletí. Jeho koně se ve Francii, Irsku, Británii i Spojených Státech dostali do rukou těch nejvýznamnějších trenérů a v současné době  je chystají osobnosti typu André Fabreho, Pascala Barygho, Michaela Stouta,  Johna Gosdena, Dermota Welda, Boba Bafferta či Billa Motta.

Pro ty všechny, stejně jako pro celou světovou dostihovou veřejnost, je jistě velmi dobrou zprávou, že se dědicové prince Chálida rozhodli ponechat dostihové a chovatelské  aktivity  pro nejbližší měsíce beze změn,  a tak se na evropských i amerických drahách i letos mohou příznivci těšit na zeleno-růžovo-bílou kombinaci, známou v posledních čtyřiceti letech z bojů o velká vítězství.