Koplík: Zariyannka vyráží na arabskou misi

Jediný zástupce středoevropských anglických plnokrevníků pozvaný do Saúdské Arabie se dnes vydá na cestu. Čtyřletá klisna Zariyannka , reprezentující stáj Lokotrans Slovakia,  poletí na Arabský poloostrov z Belgie v neděli, první část výpravy pod vedením Radka Koplíka míří ale do Rijádu už dnes.

„Všechno je naplánované, sbalené, jsme připravení tak, jak se v rámci možností dalo nachystat,“ hlásí trenér Zdeno Koplík, který se za klisnou vydá v pondělí.  „Odjíždí v sobotu, tak, aby byl prostor si po cestě v Belgii ještě oddechnout a připravit se na přelet.“ Klisna poletí ve společnosti dalších evropských účastníků mítinku, se kterými se bude potkávat i v závěrečné přípravě na páteční a sobotní dostihy.

„Všechno je tam naplánované tak,  aby se účastníci moc nepotkávali, my budeme ve skupině s koňmi z Evropy, Japonska a USA. Máme přesně dané hodiny, kdy budeme moci na dráhu, využívat můžeme závodní dráhu nebo tréninkovou, trávu i písek,“ líčí Zdeno Koplík možnosti, které nabídne závodiště krále Abdulazíze pozvaným účastníkům mítinku.

Zariyannku čeká po velkých mrazech v Česku samozřejmě velký teplotní zlom,  realizační tým ale věří, že s ním klisna nebude mít závažnější problémy. „Počasí nám v posledních dnech vůbec nepřálo, ten rozdíl bude velký a uvidíme, jak si s ním klisna poradí.  Věříme, že to zvládne co nejlíp,“ dodává trenér na konto teplotního rozdílu mezi zimním Českem a Saúdskou Arábií.  

Pokud jde o přípravu, věří trenér, že za daných podmínek odvedl jeho tým optimální práci. „Neměla po sezóně nějakou dlouhou pauzu, že by byla ve výběhu, ty poslední týdny jsme pracovali u nás i v Praze jak se dalo, v Chuchli šla nějaké rychlé práce, ale teď naposled ve středu už se v mrazu moc dělat nedalo. Samozřejmě,  podmínky na trénink tu nejsou nejlepší, ale něco odpracováno má a uvidíme, jak si poradí se soupeři,“ říká trenér týden před historickým startem své svěřenkyně.

Na startu Al Rajhi Bank International Handicapu  o půl milionu amerických dolarů by nakonec klisnu měli čekat soupeři ze Saúdské Arábie, Bahrajnu a tandem španělských svěřenců trenéra Enriqua Leona, původně nominovaný řecký účastník Over The Guns se nakonec na cestu do Rijádu nevydá.