Stopka v "jezdecké" Evropě, dostihy zatím pokračují...

Mezinárodní jezdecká federace FEI pozastavila konání mezinárodních závodů v deseti evropských zemí s účinností do 28. Března v reakci na rychlý postup nákazy viru herpes (EHV-1), která se rozšířila na závodech ve španělské Valencii a byla už potvrzena nejméně ve třech dalších zemích. Dostihový sport v zemích, kde dostihy nyní probíhají, prozatím akce neruší. To potvrzuje i dvojice českých trenérů, kteří se v posledních týdnech starali o největší počty zahraničních startů českých koní.

„Ta nákaza se objevila u dostiháků ve Francii v Pau,“ říká Josef Váňa mladší, který letos v zimě poslal koně do řady dostihů ve Francii i Itálii. „Řešilo se to už v době, kdy jsme s koňmi stáli v Cagnes–Sur-Mer, ale Francouzi k zastavení dostihů tehdy nesáhli, i když byli trenéři, které to tam tehdy výrazně postihlo. Prozatím  nemám žádné zprávy, že by se v dostizích mělo něco rušit nebo odkládat.“

Váňa se s koňmi v nejbližších dnech chystá do italského Trevisa i do francouzského Auteuil, ani z jednoho místa ale nemá zprávy o tom, že by  se chystala nějaká mimořádná opatření. „Mluvil jsem v posledních dnech s několika lidmi z Itálie, ale nic takového nezmiňovali.“ Může tak doufat, že největší nepříjemnosti čekají jeho svěřence při průjezdech přes Německo vzhledem ke známých hraničním omezením. „To je vážně nepříjemné, i když se online zaregistrujete na jejich serveru, vždycky nám  zatím ta kontrola nejmíň půl hodiny zabere, i když máme všechny dokumenty v pořádku,“ dodává Josef Váňa mladší.

O tom, že by epidemie měla nějak ovlivnit francouzském dostihy, nemá žádné zprávy ani Václav Luka. „Francouzi už nějaké případy řešili v Pau a myslím, že i v Cagnes-Sur-Mer,“ konstatuje Václav Luka, který naposledy včera do Francie poslal jednoho koně a koncem týdne chystá kvartet na start v Deauville. „Samozřejmě, musíme se mít na pozoru a sledovat vývoj, jak vidíme dnes všude kolem, v epidemii se situace může rychle měnit.“ A to může platit i o té koňské,  u které se FEI rozhodla přistoupit k poměrně razantnímu řešení.

„Prozatím dostihy plánujeme tak, jak jsme předpokládali,“ ujišťuje ovšem Luka, jehož čtveřici by měl ve Francii jezdit Bajuržan Murzabajev. „Využili jsme, že v současné fázi sezóny tato možnost byla a pro tentokrát jsme se domluvili. On sice ještě po dovolené letos není tak vyježděný, na druhé straně je to ale špičkový jezdec věřím, že koním ve Francii pomůže,“ dodává bošovický trenér.