Kentucky Derby: Baffert má rekord, vyhrál posedmé (video)

147. ročník do své historie zapsalo v Louisvillu americké Kentucky Derby, nejslavnější americký dostih.  Největší kus slávy si na něm uzmul druhý ze Santa Anita Derby Medina Spirit, jehož vedl v sedle John Velasquez a jehož nenasedlal nikdo jiný než známý černokněžník amerického   dostihového sportu Bob Baffert. Ten tak vyhrál jako trenér Kentucky Derby už posedmé a stal se tak nejúspěšnějším trenérem historie tohoto dostihu.  Uznale mu k tomu tleskalo více než 50 tisíc diváků, jejichž počet zredukovala na třetinu obvyklého počtu stávající koronavirová opatření státu Kentucky. 

Jeho svěřenec přitom v Churchill Downs rozhodně nebyl největším favoritem, své dva předchozí starty v Kalifornii zakončil druhými místy a i v trenérově výhledu byl dlouho stájovou dvojkou pro klasickou sezónu.  Jenže poté, co se papírově lepší Life Is Good zranil, se Medina Spirit stal pro trenéra největší nadějí na obhajobu loňského triumfu a Authenticem. Jenže Baffert v posledních letech v Kentucky neuvěřitelně „řádí“, a to potvrdil i v letošním ročníku.

Lví podíl na vítězství stylem start-cíl měl v dostihu žokej John Velasquez, který v sedle Medina Spirita udal tempo tak dokonale, že se přes něj nedostal až do cíle žádný ze soupeřů. Padesátiletý portorický rodák vyhrál své čtvrté Kentucky Derby  necelý rok poté, co v září triumfoval s Baffertovým Authenticem.   Za Medina Spiritem se letos v cíli seřadili Mandaloun, Hot Rod Charlie a největší favorit Essential Quality,