Mostecká klasika a nečekaný double do Bošovic

Druhou Jarní cenu klisen ve dvou dnech vyhrála bošovická tréninková centrála. V české edici dostihu, jehož domovem se v posledních letech stal mostecký hipodrom, se stala jeho papírově druhá šance Solemeena, která na startovní listině byla jedinou reprezentantkou domácího chovu plnokrevníka.  Klisna, kterou vedl v dostihu žokej Petr Foret, se v závěrečných metrech dostala před dosud neporaženou favoritku Devoir Rien  a k zármutku většinového majitele mosteckého hipodromu  Jiřího Charváta ji také porazila.  Modrožluté barvy stáje Dr. Charvát si zajistily“alespoň“ triumf v druhém z největších dostihů programu, vytrvaleckém  Memoriálu Vlastimila Smolíka . V něm totiž Jan Verner v sedle Faliraki rovněž nedopřál triumf favoritovi a porazili společně Francimora.

Do Jarní ceny klisen nastupovala osmička účastnic včetně prvních pěti z předzkoušky  - Deylova memoriálu. Tempa v dostihu se nečekaně ujala Muguruza pod Jiřím Chaloupkou, které se držela favoritka Devoir Rien.  Její závěr se ale pokoušel atakovat Sparkle Shout a především Solemeena, která absolvovala dnes v Mostě svou sezónní premiéru. A absolvovala ji náramně , v posledních desítkách metrů se k favoritce dostala a nakonec si zajistila životní triumf.  Pro dceru vítězky „Napajedel“ Sereny měla papírově být trať Jarní ceny klisen poněkud krátká, jak se ale ukázalo, neměla s tím nakonec nejmenší problémy…

„Nemuseli jsme v dostihu mít žádné nervy, mohli jsme jenom překvapit, a to se jí taky náramně povedlo,“ pochvalovat si doběh žokej Petr Foret, zatímco Jan Verner, který vedl Devoir Rien, jen filozoficky poznamenal: „V poslední době se nám hodně dařilo, ale nemůžeme vyhrávat všechno. Měli jsme dobrý dosti, klisna udělala všechno, co udělat měla, ale  prostě jsme prohráli s lepším koněm.“

To, že se stáji Dr. Charvát a trenéru Tůmovi daří, potvrdila předtím i  další klisna, která v letošní sezóně absolvovala první start. Faliraki do Memoriálu Vlastimila Smolíka nastupovala k prvnímu startu od loňského září, ale v přímém souboji třetí klisny z loňského oaks s třetím koněm loňského derby se jí podařilo  o tři čtvrtě délky udolat Francimora  v testu, v němž třetím místem potvrdil kvalitu designovaný supervytrvalec Cacophonous před čtvrtým Darkolvou.

Ve zbytku mosteckého programu se konalo  šest úspěchů pro šest různých žokejů a trenérů.  Po jalovém roce 2020 se výhrami připomněli trenéři Milan Tajmr (Cawok) a  Tomáš Duchoň (Respekt). Žokej Tomáš Lukášek si první domácí vítězství po návratu z úspěšného působení v Kataru zapsal s Rabbit Buratino.