Kentucky Derby s dopingovým nálezem. Čeká vítěze diskvalifikace?

Dostihová Amerika má velký problém.   Rekordní vítězství Boba Bafferta v Kentucky Derby, které se zrodilo zásluhou pohádkového příběhu Medina Spirita, dostává vážnou trhlinu. Kůň, pořízený původně za pouhý tisíc dolarů, měl po triumfu v nejsledovanějším americkém dostihu pozitivní dopingový nález.  Zprávu  médiím sdělil sám Baffert při improvizované tiskové konferenci ve stájích v Churchill Downs.

Medina Spirit podle jeho zprávy ve vzorku měl jednadvacet pikogramů látky betametazon, přičemž kentucká dostihová legislativa u této látky udává maximální povolenou hodnotu deseti pikogramů.  Podle prohlášení Churchill Downs  má nyní Baffert a jeho tým právo na další  vyhodnocení  vzorku, pokud se ale nález potvrdí, vítěz Kentucky Derby bude diskvalifikován a vítězem by v takovém případě byl vyhlášen druhý v cíli, Mandaloun.

Baffert  byl v Kentucky dočasně suspendován a do uzavření případu jeho koně nyní nesmí startovat na kentuckých drahách. Populární trenér rozhodnutí označil za nejsilnější ránu,  jakou v průběhu své kariéry schytal.  Podle jeho názoru se stal obětí chyby někde v systému, a nyní hodlá celou věc důkladně prošetřit. Je si  jistý, že  v rámci jeho týmu nedošlo k žádnému pochybení a že kůň neměl jak uvedenou látku získat.

Podle jeho vyjádření dnes už není možné, aby ve stájích došlo ke kontaminaci koní nebo jejich otravě.   Baffert sám  v minulých letech měl  opakovaně  problémy s pozitivními nálezy u jeho svěřenců, obvykle se však jednalo o záležitosti, které byly později vysvětleny náhodnou kontaminací  a Baffert  z nich vyvázl s mírnými pokutami. V posledních letech tak měli problémy mimo jiné i elitní zástupci jeho stájí – Justify, Charlatan nebo Gamine, která byla dokonce diskvalifikována z třetího místa v Kentucky Oaks 2020.