Šavujev: Naváže Royal Word v klasice na svou formu?

 Royal Word si chuchelským vítězstvím v dubnu řekl o umístěnku na startovní listinu Velké jarní ceny. Jeho výkon  zaimponoval bookmakerům natolik, že svěřence Arslangireje Šavujeva pasovali na druhého favorita dostihu přesto, že jinak se krabčická centrála jinak potýká zatím s nevýraznou formou. Trenér ale věří, že kůň, který je hlášený i do francouzského derby, se v neděli opět ukáže v dobrém světle.

„Těžko říct, jak se srovná se soupeři, ale čekáme, že by to nemuselo být špatné. Zdá se, že je ve formě, chodí v práci s dobrými koňmi a  stíhá s nimi, takže forma by to snad byla,“ míní Arslangirej Šavujev. „Je to ale hodně narostlý kůň, ideální by bylo s ním ještě pár týdnů počkat. To ale samozřejmě nejde,  sezóna je tady právě teď a tomu se musíme přizpůsobit.  Doufejme, že pro něj Velká jarní nebude příliš brzy.“

Naději stáje Valentina Buchtojarova povede zkušený Jiří Palík, který s trenérem Šavujevem prozatím mnoho společných úspěchů nezaznamenal. „S Jirkou jsme to měli tak, že už jsme si několikrát říkali, že až budu mít volného dobrého koně, tak to v dostihu zkusíme. Vyšlo to až teď. Věřím, že to bude dobré,  je to kvalitní zkušený žokej, který si umí poradit,“ doplňuje k Palíkovu angažmá Šavujev,

Jeho centrála obsazuje i další dva chuchelské vrcholy nedělního odpoledne. „Argadag v Memoriálu, to je pro mě otázka.  Jako dvouletý se ukazoval dobře, ale minule to nevyšlo a v podstatě ani nevíme důvod.   Jestli to v neděli bude zase takové, asi si s ním nebudeme už dělat nějaké naděje.  On byl zvláštně odchovaný, jeho matka je dlouhá a otec sprinter, tuhle kombinaci poradili majiteli v Irsku a myslím, že to pro koně není optimální,“ uvažuje  Šavujev.

Do Velké květnové ceny posílá tandem Cape Freedom-Torque Power a  věří, že druhý jmenovaný  bude stavět na výkonu z Velké dubnové ceny. „Ukázal se tam dobře, Jaro Línek říkal, že měl asi ještě trochu počkat, ale formu ukázal a věřím, že ji předvede znovu. Jsou tam ale hodně kvalitní soupeři, Rate, Ignacius Reilly, a možná to na míli taky zvládne Mr Right, je to hodně těžký dostih, v kterém bude těžké se prosadit,“ myslí si Arslangirej  Šavujev.