Trojkorunu načal nejlépe Royal Word

Do francouzského derby hlášený Royal Word dnes v pražské Chuchli získal druhé letošní vítězství, když dominoval prvnímu dostihu české Trojkoruny, Velké jarní ceně.  Odchovanec svého majitele Valentina Buchtojarova pod vedením Jiřího Palíka dominoval o jisté jednu a čtvrt délky  před polepšeným Vert Liberte, třetím místem potvrdil kvalitu vítěz předzkoušky Mandarin a „tabuli“ v klasice doplnili Lailaho a Golden Arrow. Nejlepší starší mílaři v Česku si předtím dali dostaveníčko ve Velké květnové ceně, kterou suverénním návratem vítězné formy opanoval  Ignacius Reilly.

Velká jarní cena měla na startu výhradně koně chystané v České republice a mezi nimi si pozici papírového favorita nesl na start Mandarin s Ingrid Koplíkovou.  Do cílové roviny favorit také udeřil, s ním ale nastoupilo i Royal Word pod velezkušeným Jiřím Palíkem a po krátkém souboji začal mít svěřenec Arslangireje Šavujeva navrch.  Bez větších problémů si poradil i s nástupem Vert Liberte a Palík si tak na konto svých úspěchů zapsal svou první Velkou jarní cenu.  Jestli se ale potvrdí ambice na start ve francouzském derby za tři týdny, to bude na rozhodnutí realizačního týmu v příštích dnech. Vert Liberte naznačil, že s delší distancí o něm bude ještě slyšet, a také Mandarin potvrdil, že do klasiky nešel jako favorit náhodou.

Velká květnová cena měla favorita v Ratem, jenže od startu se taktovky v dostihu chopil hrdina Gomba handicapu Mr. Right a zajistil si několikadélový náskok.  Z třídového pole soupeřů jej nakonec dokázali pokořit jen dva  bělouši – Torque Power a nakonec jistě vládnoucí Ignacius Reilly. Ten pod vedením Petra Foreta připomněl svůj loňský triumf ve Velké dubnové ceně a zapsal si další triumf nad kompletní tuzemskou mílařskou špičkou, vedenou stálicí v podobně Torque Powera. Mr. Right potvrdil, že umí i mezi mílaři třetím místem před favoritem Ratem a novicem na české scéně Worth Choice.

Třetí vrchol dnešního chuchelského programu, Memoriál JUDr. Frankenbergera, měl prezentovat tříleté vytrvalecké naděje, mířící do Českého derby.  Závěr 2200 m dlouhého testu se odehráýl ve znamení souboje tandemu favoritů, v němž zezadu útočící Hazarder pod Janem Vernerem dohnal a předehnal poměrně brzy útočícího Locomotive pod Radkem Koplíkem. V blízkém kontaktu s tímto tandemem nakonec byli i Zoryman a Tcheque King, jejichž vyhlídky na start v derby dnes rozhodně neutrpěly.