Váňa: No Time to Lose na tom není špatně

 Dvojice minulých vítězů Velké pardubické z tréninku Josefa Váni staršího nastoupí do zítřejší pardubické kvalifikace v netradiční pozici – ani jeden z nich nefiguruje mezi největšími favority dostihu. Josef Váňa ale předpovídá, že to s jeho svěřenci vůbec nemusí být předem prohrané.

„Samozřejmě, jdeme do pardubických dostihů především s tím, aby se koně nezranili a vrátili se v pořádku domů. Když by se ale k tomu něco povyhrávalo, bude to pro nás o to lepší.  Pokud bude v Pardubicích tentokrát měkká dráha, určitě to pro nás bude výhodnější,“ konstatuje zkušený trenér, který posílá na start Theophila a No Time To Lose.

Zatímco prvně jmenovaný je podle sázkařských prognóz v širším kruhu favoritů, No Time To Lose tentokrát nastupuje především jako kůň, který může spíše překvapit. „Já bych ho ale před startem nezatracoval,“ namítá ovšem Váňa. „Jak se zdá, dráha bude tentokrát měkká a to jsou právě podmínky, které mu vyhovují. A navíc, v přípravě se vůbec neukazuje špatně, je na tom aktuálně možná líp než Theophilos,“ konstatuje s připomínkou jeho triumfu z blátivého ročníku Velké pardubické.

S přípravou nebo nějakým laděním formy na sobotu Váňa stoprocentně spokojený není. „Koně jsou na start nachystaní, v tom problém není. Ale po tom, jak byla letos taková podivná zima, to ještě není ono se zimní srstí. A takového Theophila si nikdo netroufne nějak výrazně stříhat,“ upozorňuje  s důvěrou, že ve výkonu jeho svěřenců se pozdní nástup jara neprojeví.

„Bude to ale hodně těžký dostih, konkurence je opět veliká,“ připomíná Váňa známou pravdu o prvním kvalifikačním dostihu, ve kterém se už tradičně schází ze čtyř kvalifikačních pokusů ta nejvyšší dostihová kvalita.  „Myslím si ale, že mimořádně kvalitní je i klasická steeplechase. Je tam sice jen šest koní, ale  tak kvalitní obsazení se u nás často nevidí,“ připomíná i složení na startu klasické steeplechase Ceny Jockey Clubu ČR.