Kvalifikaci dokončili všichni účastníci, velel jí No Time to Lose

První letošní kvalifikace o Velkou pardubickou na měkké pardubické dráze přinesla úspěch všem zúčastněným. Hlavní poslání kvalifikací – splnit nutnou podmínku pro start ve Velké – totiž splnili všichni účastníci. Všech 14 se jich dostalo do cíle a mohou se tedy v klidu chystat na říjnový vrchol sezóny.  Nečekaným triumfem se na pardubické dráze vrátil do podvědomí hrdina Velké z roku 2017 No Time To Lose, v jehož sedle trpělivým výkonem na své kvality upozornil Ondřej Velek. Výborně si vedl i někdejší hrdina Velké wroclawské Sztorm,který uhájil druhé místo před třetím Casperem.

Favorizovaný Evžen v konkurenci, jakou dosud nezažil, nakonec dokončil na posledním místě, hned před ním se do cíle dostal druhý z loňské Velké Vandual, a předstartovní prognózy se tak v dostihu postavily na hlavu.  Pozitivní zprávou na pardubické dráze však nepochybně byla skutečnost, že všichni účastníci se skokansky s nástrahami tratě poprali ve velmi dobrém stylu  a na dráze, které počasí minulých dní pomohlo k téměř ideálnímu stavu,  si zapsali kvalitní start. Dvanáctiletý No Time To Lose jednoznačně potvrdil slova trenéra Josefa Váni o tom, že na měkké půdě zdaleka nemůže být odepisovaným koněm a pokud  by podobné podmínky vládly i v říjnu, nepochybně bude třeba s jeho ambicemi počítat i na startu letošního ročníku Velké pardubické.

„Absolvoval moc dobrý dostih, a ukázalo se, že pan Váňa koně má pro tyhle testy vždycky dobře nachystané . Dnes se to jenom potvrdilo,“ prohlásil v rozhovoru po doběhu dostihu Ondřej Velek, pro kterého znamenal výsledek sto první jezdecký úspěch kariéry, z toho sedmačtyřicátá na překážkách.

Ve zbytku programu na sebe upozornili dvěma vítězstvím svěřenci Pavla Tůmy pod vedením Jana Faltejska, kteří si do Pardubic odskočili po úspěšných startech v zahraničí. Night Moon i Cheminée své starty vyhráli s jasnou převahou proti kvalitním soupeřům a potvrdili, že tuzemská konkurence pro ně momentálně  není tím nejlepším testem.

V úvodním dostihu programu navázala na svou skvělou vítěznou sérii osmým vítězstvím v řadě Dylanka, která loňský rok v dostizích nestartovala, předtím ale od června 2018 sedmkrát neprohrála na rovinách ani na překážkách. První vítězství pro centrálu Štěpánky Myškové po přesunu do Koles zajistil její manžel Jaroslav v sedle Well Absolut,  zásluhou Čáryjape  zapsala vítězství pod nové jméno zase trenérka  Šimonová (dříve Junková). Už druhý trenérský úspěch letos má na kontě Čestmír Olehla, jehož Christiano (Spáčil) opanoval závěrečný test odpoledne, poprvé se letos raduje také centrála Stanislava Popelky zásluhou pohledného úspěchu Imphala.