Váňa: Z Pardubic i Merana se smíšenými pocity

Vítězství v sobotu v pardubické kvalifikaci i v pondělí v Meranu, ale trenér Josef Váňa přesto po posledních dostihových mítincích na překážkách o velké spokojenosti mluvit nemůže.  V ohlédnutí za posledními dny totiž jeho hodnocení dominuje především ztráta nadějného Max´s Spirita v rámcovém pardubickém programu.

„Spokojený po víkendu vážně moc být nemůžu. Přišli jsme o nadějného superkoně.  Od Max´s Spirita jsem hodně čekal, bohužel jsme ale o něj přišli už v prvním startu.  On zatím nikdy neskákal něco jako je malá voda, na té překážka mu zůstala noha pod hranou a v důsledku toho se  bohužel převalil,“ líčí Váňa. „Hned v Pardubicích jsme ten problém probírali se správcem dráhy, ten problém by se do příštích dostihů měl upravit tak, aby už se nikomu taková věc stát nemohla,“ doplňuje.  

Ani další jeho svěřenci se ale v Pardubicích neprosadili tak, jak čekal. „Chtěli jsme v Pardubicích urvat tři vítězství, ale bohužel se tam tak nevedlo, Pepča Bartoš si tam vybral takový trochu letecký den. S Mahe Kingem, s kterým jsme si dost věřili, si na předposlední překážce ještě věřili na vítězství a pak přišla malá chybička a bylo po nadějích,  Le Moulleau zase nezvládl drop,  a ruský jezdec Orčinskij to zase nezvládl s Kamranem, a  navíc s Hurricane Sun zaplatili on i klisna nováčkovskou daň a taky se to moc nepovedlo,“ vypočítává Josef Váňa jednotlivé pardubické počiny svých svěřenců.

I při všech uvedených neúspěších ale vezl z Pardubic alespoň smíšené pocity zásluhou kvalifikačního vítězství No Time To Lose. „Říkal jsem už před Pardubicemi, že mu to  na měkké dráze bude sedět a smete tak kvalitní soupeře, to pro nás určitě byla hodně dobrá zpráva,“ pochvaluje si vítězného veterána, v jehož sedle hostoval Ondřej Velek. „ Jedničkou v naší stáji je Pepča Bartoš, druhé šance má k dispozici Pavel Složil, pokud nemá v dostihu koně ze stájí, kde má své dohody.  S Ondrou Velkou jsme domluvení, že nám jezdí  koně když to vychází podobně jako v Pardubicích. Jestli pojede s No Tome To Lose příště? To se ještě uvidí, možné je i to, že ho nabídnu Kratochvílovi, pokud by neměl v dostihu svého koně,“ vysvětluje Josef Váňa.  

Podobné dojmy přivezli Váňovi i jeho svěřenci z Merana. „Myslím, že Natam by tam asi vyhrál, kdyby mu v závěru po skoku neujely nohy a nerozplácl se tam.  Tříletý Brett bude určitě dobrý kůň, teď ho sice trápí šimbajny, ale v Meranu bylo tak hluboko, že se mu i tak podařilo vyhrát. NO a v krosu byli čeští koně na prvních pěti místech, tam nám to vyšlo, ale v podstatě jsem věřil, že pro nás je největší nebezpečí Big Mago. Toho jsem nějakou dobu chystal a tak vím, že je kvalitní, dostih se nám ale nakonec povedl,“ dodává po prvním meranském mítinku Josef Váňa.