Pardubice: Evžen vyhrál kvalifikaci, Dusigrosz Zlatý pohár

Při svém druhém pokusu v kvalifikaci o Velkou pardubickou se naplno prosadil Evžen, svěřenec Štěpánky Myškové vedený Jaroslavem Myškou.  Na mítinku, oslabeném  účastí značné části elitních žokejů na dostizích v Meranu, se Evžen v cíli prosadil  o jasných osm délek před někdejším premiantem meranského Gran Premia.  Hlavní dostih odpoledne, Zlatý pohár předsedy PSPČR, vyhrál Mazhilisův tréninkový kolega Dusigrosz.

Zlatý pohár, klasická steeplechase jejíž startovní listina v posledních letech trpí tím, že majitelé jeho potenciálních účastníků dávají přednost startům v zahraničí, měl n a startu pouhé čtyři koně. Ondřejem Velkem vedený Dusigrosz po škrtnutí Azteka papírově měl o vítězství bojovat s First of All. Jenže majitel šestí vítězství v loňském roce na italských drahách dnes pod vedením Jana Odložila nestačil na více než třetí místo, když Dusigrosz v závěru vybojoval 13 délkový triumf před Starem.  Reprezentant stáje Joly minule v Pardubicích nestačil pouze na výbornou Cheminée, dnes ale za její nepřítomnosti jednoznačně zvítězil.

V kvalifikačním startu se dnes ukázal na dráze i hrdina loňského ročníku Velké Hegnus, ten ale nakonec pod vedením Adam Čmiela splnil informace o avízovaném „proběhnutí“ a boje o vítězství se tentokrát nezúčastnil. Za vítězným Evženem a Mazhilisem se v cíli seřadili druhý z předloňské Velké Stretton, jeho tréninkový kolega Imphal, Hegnus, Mustamir a jako poslední proběhl cílem daleko zpět hrdina Českého derby 2016 Gontchar.  Zatímco minulou kvalifikaci dokončili všichni její účastníci, tentokrát si kvalifikační povinnost mezi startujícími nesplnil Saint Joseph.

Jaroslav Myška měl hned  v úvodu odpoledne velmi blízkok hattricku, úvodní dostih opanoval s čtyřletým Protocolar, a ve Steeplechase Válečníka pro krosové „sprintery“ v sedle Chrystal Crosse do posledních metrů bojoval s hrdinkou loňského Popplerova memoriálu Dajukou, klisna měla ale nakonec více sil a v jejím sedle se radoval Jan Odložil. Myška svůj hattrick ale v Pardubicích dosáhl, když vítěžně provedl cílem Ztracenku trenéra Popelky