R. Koplík: Opasan byl napoprvé ve Francii skvělý

Vítězství Opasana v dostihu kategorie listed je samo o sobě historickým okamžikem pro slovenský turf, český žokej Radek Koplík, který je s Opasanovými výsledky spojen, se ale domnívá, že loňský hrdina Českého derby tímto úspěchem zdaleka neřekl poslední slovo. Je naopak přesvědčen, že  čtyřletý reprezentant stáje Bormann může dosáhnout ve Francii i na vyšší mety…

„Předvedl výborný výkon. Zvlášť když si vezmete, že to pro něj byl první start mimo Česko, Slovensko a Maďarsko, poprvé musel na takovou cestu.  Trvala mu patnáct hodin. A nevím, jestli nějaký jiný kůň z Česka nebo Slovenska dovedl předvést ve Francii tak výborný výkon a výsledek při prvním pokusu, spíš bych řekl, že ne. Opasan byl ale skvělý,“  konstatuje Radek Koplík, který přitom s úspěchy ve Francii už má z minulosti zkušenost.

„Samozřejmě, všechno to nebylo ještě optimální, a Opasan byl v dostihu víc chtivý,  než ho znám z minulých startů.  Možná byl problém s tou cestou, dorazil do Vichy až odpoledne před dostihem,  možná by mu vyhovoval delší čas na místě. Anebo reagoval na diváky, letošní starty absolvoval v klidu bez mnoha lidí  na závodišti, a ve Vichy už byla poměrně velká návštěva. Musel se vyrovnat s cestou, nezvyklou dráhou i tím, jak bylo rušno. A samozřejmě taky s tím, že se běžel takový francouzský dostih,“ vypočítává Radek Koplík.

S tím vším se ale Opasan srovnal náramně, a i když vyhrál bez velké převahy, žokej cítil, že v zásobě zůstalo i něco, co tentokrát nepředvedl. „My jsme se v tom dostihu drželi u favorita, v oblouku si Opasan oddechl a do roviny mohl předvést svůj výborný závěr. Ty poslední metry už jsme si jen hlídali převahu před soupeřem, určitě tam ale byly i síly na víc.  Podobný dostih s pomalým průběhem absolvoval poprvé, ale myslím, že se s ním vyrovnal výborně,“  konstatuje Radek Koplík.

Jaké jsou další vyhlídky pro Opasana, to by mohlo být známé v příštích dnech. „Pokud vím, pan Chodúr říká, že Opasan potřebuje mezi dostihy nějakých šest týdnů. Padly nějaké úvahy o tom, že by zkusil start v předzkouškách na Vítězný oblouk,  jenže mezi těmi a Obloukem tolik času není, takže pak by letos Vítězný oblouk nepadal do úvahy.  Je taky pravda, že je tam velký doplatek za přihlášku a s dnešním handicapem by se do toho dostihu ani nemusel dostat,“ uvažuje Radek Koplík.  Každopádně by ale po úterním triumfu určitě bylo zajímavé vidět Opasana, jak se srovná s francouzskou konkurencí i o stupínek výše než v kategorii listed, která pro něj nebyla nepřekonatelnou překážkou.