Luka: Tři kilometry pro Nagana dávají smysl..

Triumf tříletého Partenita ve francouzském Dieppe mohl bošovický tým trenéra Václava Luky povzbudit před dalším francouzským počinem našeho úřadujícího Koně roku v ČR Nagano Golda. Ten by se měl poprvé podívat na trať 3000 metrů v konkurenci dostihu kategorie listed. S jakými vyhlídkami?

„Pokud jde o příští start Nagano Golda, dostal jsem tentokrát volnou ruku, a docela bych se k tomu dostihu klonil,“ připouští Luka před dostihem, který by se měl v Deauville konat v úterý příštího týdne. „Zkusil ho na třech kilometrech může být zajímavé, nemá prakticky co ztratit a kdyby se mu posun na tři kilometry povedl, může to  pro něj otevřít nové možnosti. Kdyby se mu dařilo na takhle dlouhé trati, je to možná do budoucnosti zajímavé i z pohledu vyhlídky na uplatnění v překážkovém chovu. Ale  i kdyby to nevyšlo, nemá vlastně co ztratit.“

Luka si uvědomuje, že snaha uspěl v grupě 1 při minulém francouzském vystoupení byla pro veterána v české přípravě příliš vysokou ambicí, na delších tratích může mít ale jeho svěřenec nadále zajímavou budoucnost.

Ta by se mohla rýsovat i před Partenitem, která první životní start proměnil ve vítězství. „Na jaře jeho premiéru odložily zdravotní problémy, museli jsme si s ním počkat, ale na první start to bylo samozřejmě výborné. Prosadit se ve Francii hned na první běhání, to není jen tak,“ říká Václav Luka. „Pro majitele Viktora Tymošenka  to je určitě dobrá zpráva. Má se svými koňmi vysoké ambice a těší mě, že se to nyní takto povedlo:  Určitě bude nyní zájem se s ním posunout výš,  majitel by ho rád viděl v grupovém dostihu,“  konstatuje na konto francouzského úspěchu Václav Luka.

 Středisko z Bošovic, které tradičně své vyslance posílá do Francie a dalších zemí, se o víkendu chystá také do Německa – V Düsseldorfu sice nemíří přímo na start čtvrté německé klasiky, ale Ophelias Aidan a Markoni LP  jsou hlášeni do handicapových testů.  „V letošním roce není moc příležitostí, kde startovat, a v Düsseldorfu jsou vypsány pro nás zajímavé handicapy, kde bychom to s nimi rádi zkusili,“ vysvětluje Václav Luka. „Samozřejmě ale bude hodně záležet na počasí, kdyby tam mělo být tak hluboko jako v Polsku při posledním startu, asi by ta cesta neměla smysl, definitivně se budeme rozhodovat podle počasí,“ dodává.