Francouzští trenéři chtějí omezit zahraniční účastníky
Francouzské dostihy se v posledních letech staly častou destinací pro české dostihové stáje, jak ale naznačují aktuální zprávy z Francie, v dohledné budoucnosti tam může dojít k podstatným změnám. V online magazínu Jour de Galop se totiž tento týden trenér Cedric Boutin vyjádřil v tom smyslu, že v dostizích nižších a středních kategorií dnes Francouzům uniká až deset procent dotačních peněz do zahraničí a doporučil tyto dostihy koním ze zahraničí uzavřít.
Boutin je zástupcem francouzských trenérů ve vedení France Galop a je zřejmé, že francouzští trenéři se v nejbližší době pokusí tento zákaz v rámci francouzského dostihového provozu prosadit v rámci své pozice ve France Galop. Největší problém přitom mají francouzští trenéři s Němci, kteří jsou dnes pravidelnými hosty prakticky na všech francouzských drahách. Podle návrhu, o kterém se Boutin zmiňuje, by se mělo uvažovat o uzavření dostihů od nejnižších kategorií až po určitou úroveň. Pokud by zahraniční trenéři měli zájem o starty v těchto testech, museli by se se svými svěřenci přesunout do Francie a trénovat koně tam.
Boutinova myšlenka by samozřejmě vůči zahraničním účastníkům byla diskriminační, na druhé straně ale podobný přístup není v dostihovém sportu novinkou. Nyní je otázkou, jak se k této iniciativě postaví vedení francouzských dostihů a zda ji zařadí na program svých jednání.
Že se ale Francouzi budou pokoušet cizincům znesnadnit život je patrné i z Cagnes-sur-mer. Na tamním mítinku by nadále neměli být ustájeni koně německých trenérů. Mělo by jim být povoleno na mítinku startovat, ale ustájení ve Francii bylo zrušeno a Němci mají na dostihy pokaždé cestovat. Toto rozhodnutí se týká mimo jiné také drážďanské trenérky Claudie Barsigové, která v roce 2017 vyhrála pražskou Jarní cenu klisen, a Pavla Vovčenka.