Aeneas potvrdil svou lysolabskou výjimečnost

Před dvěma týdny bojoval Aeneas s Janem Kratochvílem o vítězství ve druhé kvalifikaci v Pardubicích. O krk prohrál s Korfu v sedle s Janem Faltejskem. V Lysé nad Labem se do sedla desetiletého tmavého hnědáka reprezentujícího stáj Statek Blata Český ráj vyšvihl Josef Bartoš a jeho největším soupeřem byl opět reprezentant stáje Jiřího Charváta, tentokrát Swinging Thomas, v sedle byl opět Jan Faltejsek. Tentokrát to byl krk ve prospěch Aenease a počtvrté v kariéře vyhrál Memoriál Evy Palyzové na 4600 metrů.

V sobotu odpoledne za dusného horkého počasí se konal 14. ročník Memoriálu „první dámy“ českých překážkových dostihů. Pole nebylo příliš početné, startérka Soňa Froňková poslala na trať šest koní a podle sázkových kurzů to měl být souboj Aenease se Swinging Thomasem.

Cílová rovina o více než pět minut později? Aeneas s Bartošem běží středem dráhy a Faltejsek tlačí Swinging Thomase nedaleko bariéry. Bartoš stále po očku sledoval svého soka. „Věděl jsem, že je tam, hlídal jsem si ho a Aeneas ještě dokázal přidat,“ sděloval spokojený Josef Bartoš. Připsal si 865. vítězství své bohaté kariéry.

V malém poli nikdo nechtěl jít na čelo, a tak to vzal na sebe Josef Bartoš. „Nedalo se nic dělat, musel jsem do čela. Když tam na mě jednou Honza Faltejsek se Swinging Thomasem zatlačili, tak jsem si myslel, že to bude ještě hodně dlouhá cesta domů, ale vydržel.“ Aeneas si připsal osmé překážkové vítězství kariéry a sedmé v Lysé. Kromě Memoriálu vyhrál dvakrát Prvomájovou a jednou menší dostih.

Trenér Josef Váňa viděl koncovku dramatičtěji. „Být to o pět metrů delší, tak jsme prohráli. Po dvou týdnech absolvoval opět velmi těžký dostih, tak teď asi napsal Ježíškovi, abychom mu dali delší pauzu,“ usmíval se trenérský rekordman lysolabských překážkových jedniček. Memoriál jeho svěřenec vyhrál podeváté, pouze v pěti případech našel přemožitele. Kam povedou další Aeneasovi kroky? „Uvažujeme o startech na západ od našich hranic, o Velké pardubické neuvažujeme,“ doplnil Váňa.

Dramatická koncovka se podepsala i na Janu Faltejskovi. Po odvážení si sedl venku před vážnicí a oddychoval. Po chvíli už našel příčinu porážky. „Stále to není dobrý skokan, doskočí na všechny čtyři, a to ho stojí důležité chvíle. Vím, že má dobrou koncovku, ale ztráta byla příliš velká.“

Třetí honorář si vybojoval s odstupem osmi délek Go Canada před Giorgionem a Reggaetonem. Rovinový program nabídl dvě klání třetí kategorie, na distanci 1700 metrů vyhrála Cerca Trova se svou trenérkou Martinou Havelkovou a sprint na 1300 metrů ovládl Rabbit Zoustar s Jiřím Chaloupkou.