V polovině sezony

Před týdnem skončila první polovina letošní sezony, pojďme se podívat na několik čísel, které ji charakterizují.

868 Do soboty 6. července včetně se představilo na dostihových drahách 868 koní v českém tréninku. Na domácích drahách 702 a pouze za hranicemi 166 (necelá pětina). 196 koní se představilo za hranicemi i na tuzemských drahách, a 506 startovalo jen doma (58,3 %). Zajímavé je, že se doma představilo pouze devět dvouletých. Zahraničních koní se v České republice představilo 24.

16,85 Během 22 dostihových dní se na domácích drahách běhalo o 16,85 milionu korun. Drtivá většina z vyplácených dotací zůstala doma. Do ciziny se odvezlo 1,2 milionu Kč, a to především zásluhou Naughty Petera, vítěze Českého derby, který si připsal rovný milion. Naopak z ciziny se podařilo dovézt 35,51 milionu korun, což je částka blížící se sumě, o kterou se letos bude v Česku běhat celou sezonu. Zisk v cizině ukazuje, že by se i v letošním roce mohlo podařit atakovat hranici 70 milionů korun.

36,18 K dostihům neodmyslitelně patří sázky. Loňský celkový obrat v Tipsportu ve výši 92,5 milionu byl pro letošní rok vysokou laťkou, ale zatím se loňská čísla daří ještě vylepšovat. Loni byl obrat za 21 dostihových dní 34,15 milionu Kč, letos jsme o dva miliony výše na 36,18 milionu Kč. Do konce sezony je naplánováno ještě 26 dostihových dní včetně Velké pardubické, a tak by mělo být výzvou pro všechny zúčastněné pokusit se o sázkový obrat v Tipsportu ve výši 100 milionů korun.

605 V sobotu 22. června se Janu Faltejskovi podařil husarský kousek vyhrál v Pardubicích pět dostihů v rámci jednoho dostihového dne. Zopakoval tak svůj výkon z 21. října 2021, kdy také vyhrál v Pardubicích pětkrát za odpoledne. Faltejsek patří mezi půltucet českých dostihových jezdců, kterým se podařilo vyhrát v tuzemsku pětkrát za odpoledne. Před se to podařilo Jaroslavu Donovalovi, Dušanu Andrésovi, Martinu Srncovi, Tomáši Lukáškovi a Václavu Janáčkovi.

O šest dní dříve Faltejsek zaznamenal hattrick v Meranu, to už není tak hodnotný kousek, ale poslední triumf v Meranu s Mazingou byl jubilejním 600. překážkovým v jeho bohaté kariéře. Pevně mu patří druhé místo v historických tabulkách překážkových jezdců za Josefem Bartošem.

Po dostihovém dni v sobotu 6. července v Lysé nad Labem je pořadí pěti nejlepších překážkových jezdců na českém území následující: 1. Jaroslav Myška 290 vítězství, 2. Dušan Andrés 285 vítězství, 3. Josef Bartoš 270 vítězství, 4. Jan Faltejsek 240 vítězství a 5. Josef Váňa st. 230 vítězství.