Šavujev: V Oblouku se může stát cokoli. Ousidery ale být nechceme

Nedělní Prix de l´Arc de Triomphe by měla mít na startu devatenáct vyzyvatelů slávy.  Potřetí v historii prestižního dostihu mezi nimi bude kůň, chystaný aktuálně v České republice, Méandre. Bělouš, jehož má v péči Arslangirej Šavujev v Krabčicích, cestuje dnes do Francie ve společnosti Dux Scholara, který ho doprovodí na start  dalšího prestižního testu, Prix de la Foret, konaného hned po Vítězném oblouku.   Oba koně v barvách Ramzana Kadyrova jsou považováni za outsidery a i realizační tým si je toho vědom.

„Jenže my se chceme o něco pokusit,“ hlásí trenér Šavujev. „Naším cílem je koně schovat v poli, a až v závěrečné fázi zkusit, na co bude v závěru. Vím,  že nejsme favorité, ale je to Vítězný Oblouk, dostih, kde se může stát cokoli.  Předem tam nevíte, jaké bude tempo,  netušíte, jestli někdo nepodklouzne, anebo jestli některý zkušený žokej neudělá chybu. Nám se to stalo loni,“ připomíná trenér Šavujev. Jeho svěřenec Mikhail  Glinka asi nebyl tak dobrým koněm, jako je letos Meandre, ale i tak mu podle trenéra vzal šanci na umístění. „Kdo ví, jak by to bylo, ale  je fakt, že Glinka prakticky nedostal šanci předvést, co umí. Proto bych byl moc rád, kdyby se něco podobného neopakovalo s Meandrem. Jestli z nás dělají outsidery, nejlíp bude jim ukázat, že zas takoví outsideři nejsme….“

Něco takového by bylo jistě líbivé z hlediska pohledu českého příznivce, nutno ale podotknout, že tři dny před startem realizační tým neměl ještě angažovaného jezdce a není jasné, na koho by nakonec mohla padnout volba. „Chceme někoho, kdo bude jezdit oba naše kobě, proto se čeká i s Dux Scholarem,“  vysvětluje  současnou situaci  Šavujev a dodává, že jsou jeho svěřenci v pořádku, byť poslední týdny nebyly tréninkově úplně ideální.  „Už je zima, tak se s koňmi tak kvalitní práce udělat nedá,    ale snažili jsme se do posledního dne, aby to vyšlo co nejlíp. Jeho čerstvý vítěz  Ceny Evropy může pod tamní triumfu  být dobře i v „oblouku…“ 

„Na tyhle starty jsme se chystali v Krabčicích,“ připouští Šavujev s tím, že jednou se byli také podívat v Chuchli. „To bylo do poloviny září, když u nás nebyly podmínky k tréninku. Teď už je zase všechno v pořádku, a tak poslední tréninky probíhalo doma v Krabčicích,“ vysvětluje trenér. 

Poslední dvě neděle byly mimochodem pro Šavujeva a jeho tým ve znamení velkých triumfů současných i bývalých svěřenců. Poté, co Meandre vyhrál Cenu Evropy v Kolíně nad Rýnem, si totiž svou první grupu 1 na konto připsal také Shamalgan, který byl v dobách Šavujevova tréninku  dvakrát českým Koněm roku.  Nyní je chystán ve Francii, ale nadále samozřejmě zůstává pod drobnohledem českých příznivců. „Ze Shamalgana jsme měli velikou radost,“ říká Šavujev k minulé neděli a milánskému triumfu. „Konečně se mu povedlo vyhrát grupu jedna,  už u nás jsem byl přesvědčený, že na takový úspěch má. Tentokrát mu ale našli konečně dostih, ve kterém všechno vyšlo. Shamalgan je kůň, který nemůže jít ve velkém poli, tady seděl na dobré pozici  když přišel jeho závěr, nikdo na něj neměl. Byl to pro nás hezký pocit, s Kosťou Kobzarevem jsme s ním strávili hezký kus života a každý jeho úspěch je trochu odměnou i pro nás,“ říká na konto svého bývalého svěřence Arslangirej Šavujev….