Vítězný Oblouk

Wroblewski: Sztorm ve Velké zlomí jednu sérii - trenérskou nebo jezdeckou

 

Otevřený dostih, který slibuje letošní Velká pardubická, má na startovní listině mimo jiné také dva minulé vítěze Velké Woclawské, kteří se zúčastnili největšího polského dostihu i letos, a shodně neuspěli podle představ. Sztorm byl v Polsku zastaven pro problém s krvácením, nyní jde ale znovu do akce a trenér Greg Wroblewski věří, že šlo o ojedinělý problém, který se nebude opakovat.

Luka: Osmé místo v Oblouku? Lepší, než jsme čekali

Výprava z Bošovic se dnes vrátila z cesty na Cenu Vítězného oblouku. Osmé místo v největším evropském dostihu, který vstoupí do dějin zásluhou porážky hvězdné Enable, je nejlepším českým počinem na trati tohoto dostihového svátku. A přece se – jak je v Česku zvykem – najde po boji i řada kritiků startu v Paříži.  V realizačním týmu však po návratu s životním zážitkem převládá pochopitelná spokojenost…

Zakletý hattrick aneb Historie se zopakovala (+video)

Hattrick se nekoná, tribuny utichly. Ani letošní edice L´Arc de Triomphe fenomenální klisně hattrick nepřinesla. Ještě sto metrů před cílem to vypadalo, že si po bariéře s menším náskokem finišující Enable běží pro zápis mezi nesmrtelné. Středem pole však výrazně zrychlil ve svém finiši domácí svěřenec André Fabreho v barvách německého Gestütu Ammerland, pětiletý Waldgeist podporovaný Pierrem Charlem Boudotem, a za dohledu nezvykle ztichlých tribun desetinovou favoritku bez jakýchkoli problémů minul. Do cíle ryzák nashromáždil náskok jedné a 3/4 délky, který jeho vítězství učinil jistým. Waldgeist, který v minulém startu před třemi týdny také na místě činu v Longchamp obhájil vítězství v Prix Foy, tak překazil očekávané oslavy mohutným skupinám britských turistů v jejich Guinness villages. Velmi dobrým výkonem se prezentoval na třetím místě také letošní francouzský Derby - vítěz, tříletý Sottsass.

Český zástupce Nagano Gold absolvoval celý velmi rychlý dostih (2:31,97 min. na hluboké půdě (4.1)) v podstatě na chvostu pole s několika délkami ztráty. Před cílovou rovinou se dokázal k finišujícímu poli přiblížit a v souboji ve druhé polovině startovního pole dokázal i čtyři soupeře porazit. Dle předdostihových očekávání jeho trenéra Václava Luky ml. tak určitě nezklamal. Z hlediska účelnosti dostihových startů lze samozřejmě říci, že v dostihu neměl okamžik, ve kterém by hrozil jeho špičce, avšak v žádném případě nebylo jeho vystoupení žádným propadákem. Ukázal třídu, se kterou se může směle měřit se soupeři v grupových evropských vytrvaleckých zkouškách. Řečeno slovy jeho spolumajitele, staršího z Václavů Luků: "Ukázaná platí". A zážitek samotné účasti bude pro všechny majitele jistě nezapomenutelný.

Enable obhájila ve Vítězném oblouku (+ video)

Strhující souboj dvou největších favoritek dnes viděli diváci v pařížském Longchamp.  Cenu Vítězného oblouku nakonec vyhrála obhájkyně loňského triumfu Enable pod vedením Frankieho Dettoriho, která v posledních metrech odolala neuvěřitelnému zrychlení Sea of Class pod Jamesem Doylem. Ta  se v cílové rovině dostala v posledního místa až na první, ke své smůle ale první pozici stihla až několik metrů za cílovým mezníken. Enable se tak zařadila do výjimečné rodiny dvojnásobných vítězů nejbohatšího dostihu Evropy, trenér John Gosden ovšem naznačil, že by se mohla jako první kůň v dějinách pokusit i o trojnásobný triumf.

Chantilly: Enable pokořila i Oblouk

Nejvýznamnější evropský komparační dostih tříletého ročníku se staršími Prix de l'Arc de Triomphe (Gr. 1, 3+, 2 400 metrů, 5 000 000 €), jehož se letos uskutečnil 96. ročník, vzhledem ke stále probíhající rekonstrukci domovského závodiště v Longchamp, podruhé za sebou našel azyl na dráze v Chantilly. V dostihu se suverénním způsobem prosadila tříletá klisna Enable, kterou pro Khalida Abdullaha v Newmarketu připravuje John Gosden, a kterou bezchybně odjel populární Frankie Dettori, jenž v "Oblouku" zaznamenal unikátní pátý triumf.

Dettori: Golden Horn? Nejlepší kůň na jakém jsem seděl (+ video)

Frankiemu Dettorimu je letos 44 let,  o 20 více, než když se radoval ze své „Obloukové“ premiéry v sedle nezapomenutelného Lammtarry.  Když byl před dvěma lety pro zranění v sedle Treve nahrazen Thierrym Jarnetem a loni se na fenoménku nastálo nevrátil, zdálo se, že si létající Frankie v Longchamp nějakou dobu nezaskáče. Jenže letošní rok postavil tyto prognózy na hlavu. John Gosden mu svěřil pro aktuální sezónu Golden Horna, byť na něm vlastně měl ve velkých dostizích sedět Gosdenův elitní jezdec William Buick. A nejpopulárnější rovinový žokej planety se mu odměnil nejlepším možným způsobem. Frankie s Golden Hornem jsou nyní vítězi Derby, Elipse Stakes, Irish Champion Stakes, a Vítězného oblouku.

Longchamp: Golden Horn - Frankie si za Treve našel náhradu...

Fenomenální francouzská klisna Treve na unikátní hattrick v Prix de l'Arc de Triomphe nedosáhla a paradoxně se o to postal první jezdec stáje Al Shaqab jejího majitele šejka Al Tháního Frankie Dettori, když k triumfu v Longchamp dovedl letošního vítěze anglického Derby Golden Horna. Na vítězku posledních dvou ročníků Treve (T. Jarnet) zbylo až čtvrté místo, když si nedokázala poradit ani s dvojicí André Fabrem připravovaných reprezentantů stáje Khalida Abdullaha Flintshire (M. Guyon) a New Bay (V. Cheminaud). Frankie si tak mohl vychutnat svoji odplatu za to, že po nepřesvědčivých výsledcích z první poloviny loňské sezóny byl trenérkou Cricquette Head-Maarekovou ze sedla Treve sesazen, avšak na tiskové konferenci po dostihu tyto pocity vehementně popíral: "There is no revenge..."

Vítězný Oblouk: Treve vstoupí do učebnic dostihového dějepisu

Zatímco česká dostihová veřejnost počítá poslední dny do startu Velké pardubické, evropský turf stejně počítá hodiny do nedělního  svátků všech svátků.  Letošní ročník Ceny Vítězného oblouku na dráze v Longchamp sice  na startu přivítá loni druhého Flinsthira i   hrdinu anglického Derby Golden Horna, jenže  už dnes je jisté, že většina  očí  se v Longchamp soustředí jediným směrem. Pětiletá Treve  má totiž šanci se v neprestižnějším evropském dostihu stát historicky prvním koněm, který by na  nejvyšší „Obloukové“ pocty dosáhl potřetí v řadě.  Její zápis v učebnici dostihového dějepisu by pak nemohl být výraznější.  A při vší úctě k sedmnáctihlavé opozici se zdá, že její  letošní cesta ke slávě nemusí být nijak kostrbatá.

Australia do chovu, Treve zůstává...

V posledních hodinách se objevily dvě překvapující informace týkající budoucnosti dvou největších evropských koňských hvězd letošní sezony - pro zranění kopyta odchází do mateřského Coolmoru plnit povinnosti plemeníka tříletý Australia, vítěz anglického a irského derby a Juddmonte International Stakes, a naopak dvojnásobná vítězka Prix de l'Arc de Triomphe Treve, o jejímž odchodu do chovu se často spekulovalo, zůstane v tréninku i pro příští sezónu a pokusí se stát prvním koněm, který legendární "Oblouk" vyhraje potřetí.

Stránky