Vítězný Oblouk

Longchamp: Šok jménem Torquator Tasso

Nedělním vrcholem v pařížském Longchamp byla jubilejní stá edice nejbohatšího světového dostihu na trávě Qatar Prix del'Arc de Triomphe (Gr. 1, 3+, 2 400 metrů, 5 000 000 €). V poli čttrnácti koni se překvapivě prosadil druhý největší outsider, 69:1 nabízený svěřenec německého trenéra Marcela Weisse Torquator Tasso vedený Reném Piechulkem.

Hrdinové "Oblouku": Sottsass ukončil kariéru. O Enable asi příští týden

Hrdina nedělní Ceny Vítězného oblouku Sottsass absolvoval při svém triumfu poslední dostih kariéry. Loňský hrdina francouzského derby a letošní prominent Prix Ganay se s kariérou rozloučil s třemi triumfy na nejvyšší úrovni. Majitelé, kteří původně zvažovali cestu na Breeders´Cup Turf do amerického Lexingtonu, nyní tuto možnost vyloučili a potvrdili, že svěřenec Jeana Clauda Rougeta nyní zamíří do coolmorského hřebčína.

Jestli byl nedělní Oblouk také posledním startem v kariéře Enable, to zatím jasné není. Fenomenální klisna, která skončila v neděli šestá, se do Británie vrátila v pořádku a ze stájí trenéra Gosdena jde zpráva o tom, že prošla veterinární kontrolou bez jakýchkoli výhrad.  Podle Gosdena se majitel, Chalíb Abdullah, vysloví v nudoucnosti klisny zřejmě nejdříve začátkem příštího týdne. Klisna je příští týden hlášena do Qipco British Champions Fillies & Mares Stakes v Ascotu, vyloučen není ani  její start na zmíněném Breeders´Cupu. Proti startu v Ascotu však hovoří předpoklad hluboké dráhy, která klisnu zastavila v Paříži,  cesta do USA zase představuje v dnešní době více nejistot než obvykle…

 

Vítězný oblouk: Enable šestá, zvítězil Sottsass (VIDEO)

Vítěz francouzského derby z minulého roku Sottsass triumfoval v dnešní Ceně Vítězného oblouku na závodišti v Longchamp. Svěřenec trenéra Rougeta pod Cristianem Demurem v závěru odolal tlaku vítěze Německého derby In Swoop, třetí místo patří Persian Kingovi. S napětím očekávaný pokus fenomenální Enable skončil jen šestým místem, když klisna pod Frankiem Dettorim v rovině nenašla odpověď na zrychlení francouzských soupeřů

Dostih se odehrával podle typických francouzských zvyklostí, z volnějšího tempa se rozhodovalo na posledním tisíci metrů, a to ani v nejmenším nevyhovovalo britským favoritům. Ani Enable, ani Stradivarius se proto nedostali mezi nejlepší a první místa si rozdělili koně chystaní ve Francii. Jejich dramatický souboj v cílové rovině po dostihu dobrou čtvrthodinu zkoumali v Longchamp místní rozhodčí, kteří se ale nakonec po karambolu v cílové rovině rozhodli ponechat pořadí tak, jak koně proběhli cílem.

Pro trenéra Rougeta jde o první triumf v největším francouzském dostihu. Prosadil se s koněm, který měl být v bitvě s Brity největší francouzskou nadějí, a tuto roli také dokonale potvrdil. Pro Enable je šesté místo nejhorším výsledkem její kariéry, která odstartovala v listopadu roku 2016 a přinesla jí celkem 15 vítězství v 19 startech. BV Longchamp se dnes také představila vítězka českého Oaks Zariyannka, na startu Prix de l´Opera skončila jedenáctá, když porazila pouze německou návštěvnici Durance.  Irský triumf zajistila v domto dostihu Tarnawa, kterou pro trenéra Dermota Welda vedl Christophe Soumillon

Vítězný oblouk bez O'Briena, zkušební testy byly pozitivní

Aféra s kontaminovanými krmivy v nejvyšších patrech evropského dostihového sportu dospěla do dalšího stadia. Nejmocnější evropská stáj, irský Coolmore, stahuje své koně z nedělního programu dostihů v pařížském Longchamp a  kvartet jejích koní se nezúčastní ani Ceny Vítězného oblouku.  Pokusné vzorky, odebrané koním, s kterými chtěl trenér Aidan O´Brien a také jeho synové Joseph a Donnacha startovat v dostizích pařížského mítinku, byly totiž podle francouzské laboratoře pozitivní na látku zilpaterol.

Vítězný Oblouk 2020: Skandál kolem krmiva, odstartují O´Brienovci?

Největší dostih kontinentální Evropy, Cena Vítězného oblouku v Paříži, by v neděli měla odpovědět především na otázku, zda se fenoménce posledních let Enable povede útok na třetí vítězství  v pařížském testu a  stane se první majitelkou tří triumfů v tomto dostihu. Loni  při prvním pokusu o hattrick skončila druhá, letos má svěřenkyně Johna Gosdena pod Frankiem Dettorim druhou šanci. V ročníku, nad kterým se vznáší dopingový otazníkl….

Wroblewski: Sztorm ve Velké zlomí jednu sérii - trenérskou nebo jezdeckou

 

Otevřený dostih, který slibuje letošní Velká pardubická, má na startovní listině mimo jiné také dva minulé vítěze Velké Woclawské, kteří se zúčastnili největšího polského dostihu i letos, a shodně neuspěli podle představ. Sztorm byl v Polsku zastaven pro problém s krvácením, nyní jde ale znovu do akce a trenér Greg Wroblewski věří, že šlo o ojedinělý problém, který se nebude opakovat.

Luka: Osmé místo v Oblouku? Lepší, než jsme čekali

Výprava z Bošovic se dnes vrátila z cesty na Cenu Vítězného oblouku. Osmé místo v největším evropském dostihu, který vstoupí do dějin zásluhou porážky hvězdné Enable, je nejlepším českým počinem na trati tohoto dostihového svátku. A přece se – jak je v Česku zvykem – najde po boji i řada kritiků startu v Paříži.  V realizačním týmu však po návratu s životním zážitkem převládá pochopitelná spokojenost…

Zakletý hattrick aneb Historie se zopakovala (+video)

Hattrick se nekoná, tribuny utichly. Ani letošní edice L´Arc de Triomphe fenomenální klisně hattrick nepřinesla. Ještě sto metrů před cílem to vypadalo, že si po bariéře s menším náskokem finišující Enable běží pro zápis mezi nesmrtelné. Středem pole však výrazně zrychlil ve svém finiši domácí svěřenec André Fabreho v barvách německého Gestütu Ammerland, pětiletý Waldgeist podporovaný Pierrem Charlem Boudotem, a za dohledu nezvykle ztichlých tribun desetinovou favoritku bez jakýchkoli problémů minul. Do cíle ryzák nashromáždil náskok jedné a 3/4 délky, který jeho vítězství učinil jistým. Waldgeist, který v minulém startu před třemi týdny také na místě činu v Longchamp obhájil vítězství v Prix Foy, tak překazil očekávané oslavy mohutným skupinám britských turistů v jejich Guinness villages. Velmi dobrým výkonem se prezentoval na třetím místě také letošní francouzský Derby - vítěz, tříletý Sottsass.

Český zástupce Nagano Gold absolvoval celý velmi rychlý dostih (2:31,97 min. na hluboké půdě (4.1)) v podstatě na chvostu pole s několika délkami ztráty. Před cílovou rovinou se dokázal k finišujícímu poli přiblížit a v souboji ve druhé polovině startovního pole dokázal i čtyři soupeře porazit. Dle předdostihových očekávání jeho trenéra Václava Luky ml. tak určitě nezklamal. Z hlediska účelnosti dostihových startů lze samozřejmě říci, že v dostihu neměl okamžik, ve kterém by hrozil jeho špičce, avšak v žádném případě nebylo jeho vystoupení žádným propadákem. Ukázal třídu, se kterou se může směle měřit se soupeři v grupových evropských vytrvaleckých zkouškách. Řečeno slovy jeho spolumajitele, staršího z Václavů Luků: "Ukázaná platí". A zážitek samotné účasti bude pro všechny majitele jistě nezapomenutelný.

Enable obhájila ve Vítězném oblouku (+ video)

Strhující souboj dvou největších favoritek dnes viděli diváci v pařížském Longchamp.  Cenu Vítězného oblouku nakonec vyhrála obhájkyně loňského triumfu Enable pod vedením Frankieho Dettoriho, která v posledních metrech odolala neuvěřitelnému zrychlení Sea of Class pod Jamesem Doylem. Ta  se v cílové rovině dostala v posledního místa až na první, ke své smůle ale první pozici stihla až několik metrů za cílovým mezníken. Enable se tak zařadila do výjimečné rodiny dvojnásobných vítězů nejbohatšího dostihu Evropy, trenér John Gosden ovšem naznačil, že by se mohla jako první kůň v dějinách pokusit i o trojnásobný triumf.

Stránky