Vítězný Oblouk

Enable obhájila ve Vítězném oblouku (+ video)

Strhující souboj dvou největších favoritek dnes viděli diváci v pařížském Longchamp.  Cenu Vítězného oblouku nakonec vyhrála obhájkyně loňského triumfu Enable pod vedením Frankieho Dettoriho, která v posledních metrech odolala neuvěřitelnému zrychlení Sea of Class pod Jamesem Doylem. Ta  se v cílové rovině dostala v posledního místa až na první, ke své smůle ale první pozici stihla až několik metrů za cílovým mezníken. Enable se tak zařadila do výjimečné rodiny dvojnásobných vítězů nejbohatšího dostihu Evropy, trenér John Gosden ovšem naznačil, že by se mohla jako první kůň v dějinách pokusit i o trojnásobný triumf.

Chantilly: Enable pokořila i Oblouk

Nejvýznamnější evropský komparační dostih tříletého ročníku se staršími Prix de l'Arc de Triomphe (Gr. 1, 3+, 2 400 metrů, 5 000 000 €), jehož se letos uskutečnil 96. ročník, vzhledem ke stále probíhající rekonstrukci domovského závodiště v Longchamp, podruhé za sebou našel azyl na dráze v Chantilly. V dostihu se suverénním způsobem prosadila tříletá klisna Enable, kterou pro Khalida Abdullaha v Newmarketu připravuje John Gosden, a kterou bezchybně odjel populární Frankie Dettori, jenž v "Oblouku" zaznamenal unikátní pátý triumf.

Dettori: Golden Horn? Nejlepší kůň na jakém jsem seděl (+ video)

Frankiemu Dettorimu je letos 44 let,  o 20 více, než když se radoval ze své „Obloukové“ premiéry v sedle nezapomenutelného Lammtarry.  Když byl před dvěma lety pro zranění v sedle Treve nahrazen Thierrym Jarnetem a loni se na fenoménku nastálo nevrátil, zdálo se, že si létající Frankie v Longchamp nějakou dobu nezaskáče. Jenže letošní rok postavil tyto prognózy na hlavu. John Gosden mu svěřil pro aktuální sezónu Golden Horna, byť na něm vlastně měl ve velkých dostizích sedět Gosdenův elitní jezdec William Buick. A nejpopulárnější rovinový žokej planety se mu odměnil nejlepším možným způsobem. Frankie s Golden Hornem jsou nyní vítězi Derby, Elipse Stakes, Irish Champion Stakes, a Vítězného oblouku.

Longchamp: Golden Horn - Frankie si za Treve našel náhradu...

Fenomenální francouzská klisna Treve na unikátní hattrick v Prix de l'Arc de Triomphe nedosáhla a paradoxně se o to postal první jezdec stáje Al Shaqab jejího majitele šejka Al Tháního Frankie Dettori, když k triumfu v Longchamp dovedl letošního vítěze anglického Derby Golden Horna. Na vítězku posledních dvou ročníků Treve (T. Jarnet) zbylo až čtvrté místo, když si nedokázala poradit ani s dvojicí André Fabrem připravovaných reprezentantů stáje Khalida Abdullaha Flintshire (M. Guyon) a New Bay (V. Cheminaud). Frankie si tak mohl vychutnat svoji odplatu za to, že po nepřesvědčivých výsledcích z první poloviny loňské sezóny byl trenérkou Cricquette Head-Maarekovou ze sedla Treve sesazen, avšak na tiskové konferenci po dostihu tyto pocity vehementně popíral: "There is no revenge..."

Vítězný Oblouk: Treve vstoupí do učebnic dostihového dějepisu

Zatímco česká dostihová veřejnost počítá poslední dny do startu Velké pardubické, evropský turf stejně počítá hodiny do nedělního  svátků všech svátků.  Letošní ročník Ceny Vítězného oblouku na dráze v Longchamp sice  na startu přivítá loni druhého Flinsthira i   hrdinu anglického Derby Golden Horna, jenže  už dnes je jisté, že většina  očí  se v Longchamp soustředí jediným směrem. Pětiletá Treve  má totiž šanci se v neprestižnějším evropském dostihu stát historicky prvním koněm, který by na  nejvyšší „Obloukové“ pocty dosáhl potřetí v řadě.  Její zápis v učebnici dostihového dějepisu by pak nemohl být výraznější.  A při vší úctě k sedmnáctihlavé opozici se zdá, že její  letošní cesta ke slávě nemusí být nijak kostrbatá.

Australia do chovu, Treve zůstává...

V posledních hodinách se objevily dvě překvapující informace týkající budoucnosti dvou největších evropských koňských hvězd letošní sezony - pro zranění kopyta odchází do mateřského Coolmoru plnit povinnosti plemeníka tříletý Australia, vítěz anglického a irského derby a Juddmonte International Stakes, a naopak dvojnásobná vítězka Prix de l'Arc de Triomphe Treve, o jejímž odchodu do chovu se často spekulovalo, zůstane v tréninku i pro příští sezónu a pokusí se stát prvním koněm, který legendární "Oblouk" vyhraje potřetí.

Longchamp: Rámcové grupy letem světěm...

Nedělní program na pařížském závodišti v Longchamp vrcholící 93. ročníkem Prix de l'Arc de Triomphe sestával celkem ze sedmi Gr.1 dostihů, o "Oblouku" samotném a závěrečné Prix du Cadran s českou účastí jsme infomovali v samostatných článcích, dlužíme Vám tedy informaci o zvývajících pěti - sprinterské Prix de l'Abbaye v níž zklamal favorizoný Sole Power, dvouletým klisnám vyhrazenémé Prix Marcel Boussac, ve které dominovala O'Brienova Found, na kterou v těsném doběhu následující Prix Jean - Luc Lagardere navázal tréninkový kolega a předběžný favorit 2 000 Guineas Gleneagles, avšak komisaři ho kvůli zavinění tísnění přesunuli až na třetí místo, tříletým a starším klisnám určené Prix de l'Opera, jež nabídla těsný doběh bez incidentů, z něhož jako vítězka odešla We Are a Prix de la Foret v níž na vítězsví Treve v "Oblouku" navázal stájový kolega Olympic Glory v sedle s nestárnoucím Frankie Dettorim.

Longchamp: Nečekané se stalo skutkem a "Oblouk" zůstal doma díky Treve (+video)

Díky svým letošním nepříliš výrazným výsledkům byla obhájkyně loňského vítězství Treve v předstartovní rozborech 93. ročníku Qatar Prix de L'Arc de Triomphe (Gr. 1, 3 l. hř. a kl., 2 400 metrů, 5 000 000 €) zmiňována více méně z povinnosti a ani sázkaři jí příliš nevěřili, když její kurz těsně před startem osciloval okolo 15:1. Čtyřletá klisna pro Al Shaqab Racing qatarského šejka Al Thaniho připravovaná Cricquette Haed - Maarekovou však předstatovní prognózy postavila na hlavu a lehce svůj loňský triumf zopakovala, když po drtivém nástupu v cílové rovině zvítězila o dvě délky před Flintshirem (M. Guyon) a jako první kůň po třiceti šesti letech se tak zařadit po bok šesti legendám (Ksar, Motrico, Corrida, Tantieme, Ribot a Alleged), kteřé tento dostih dokázali vyhrát dvakrát.

 

Paříž: Minaříka nahradí Buick, Dettoriho Jarnet

Britský žokej William Buick (foto) bude v nedělní Ceně Vítězného oblouku jezdit Iwanhovea, vítěze Velké ceny v Baden Baden, při které ho vedl Filip Minařík. Minařík už v okamžiku badenského triumfu předpokládal, že pro Paříž povolá trenér Carvalho do sedla jiného žokeje, a to se nyní také stalo.  Německý reprezentant v nedělní Ceně Vítězného oblouku. Zatímco Minařík se ztrátou svého angažmá v podstatě počítal,. Frankie Dettori  ve Vítězném oblouku i letos přijde o jízdu v sedle Treve. Loňskou vítězku před rokem nemohl jezdit pro zranění, které si přivodil čtyři dny před startem dostihu, v letošním roce si ale francouzská trenérka Criquette Headová  u majitele „vymodlila“ opět Francouze Thierryho Jarneta, s kterým Treve loni Oblouk vyhrála, letos ji ale ani on v Prix Vermeille k triumfu nedovedl. Dettori v Oblouku  nakonec povede loňského hrdinu anglického Derby Ruler of the World,  který je podle bookmakerů až třetí šancí stáje šejka Al Thaaniho na start po Treve a letos neporazitelném tříletém Ectotovi.

Stránky