Vítězný Oblouk

Longchamp: Ace Impact předvedl svůj drtivý finiš

O Ceně Vítězného oblouku (Prix de l’Arc de Triomphe) se často mluví jako o pamětihodnosti, ale někdy se i v případě takové události (inaugurační ročník se uskutečnil v roce 1920) stane něco poprvé (i když to poprvé je v tomto případě trochu relativní) – tříletý francouzský hřebec Ace Impact se stal prvním koněm, který v téže sezóně dokázal vyhrát v roce 2005 na 2 100 metrů „zkrácené“ francouzské derby (Prix du Jockey – Club) a Prix de l’Arc de Triomphe. Ace Impact (C. Demuro) si rovněž udržel svoji neporazitelnost, poté co se zpočátku v dostihu držel zpět, v závěru předvedl impozantní zrychlení po vnější straně pole, jež se stává jeho charakteristickým znakem. Anglický Westover (R. Hornby), loni šestý, když mu nevyhovoval težký terén, obsadil jeden a tři čtvrtiny délky vzdálené druhé místo, o krátkou hlavu před vynikajícím koncovkářem Onestem (M. Guyon), který měl loni podobný problém, japonský Though Seven Seas (C. - P. Lemaitre) obsadil jeden a čtvrt délky vzdálené čtvrté místo o krk před irským vítězem letošního St Leger v Doncasteru Continutious (R. Moore).

 

Török: Je útok na pařížskou tabuli reálný?

Dvojice v Česku připravovaných koní má v průběhu víkendu slušnou šanci zapsat v Longchamp nejlepší letošní výsledek  pro český dostihový sport. Dva starty v testech grupy 1 v rámci mítinku, který vrcholí Cenou Vítězného oblouku, orientují pohledy turfmanů z Česka západním směrem zvláště proto, že jak Ponntos, tak Vert Liberté se v minulých týdnech v Paříži už představili a potvrdili, že nebudou startovat s cílem stát se nosiči koncových světel.

Qatar Prix de l’Arc de Triomphe dostává nové logo

Francouzská dostihová autorita France Galop tento týden odhalila novou podobu loga, které více podtrhuje prestiž jejího nejcennějšího klenotu Qatar Prix de l’Arc de Triomphe, jednoho z nejvýznamnějších světových dostihů, jehož letošní ročník se uskuteční v neděli 1. října 2023 na závodišti v Longchamp. Přímo na závodišti ho bude sledovat zhruba 35 000 diváků, často přijíždějících z i z jiných kontinentů, přímý přenos bude vysílán do 60 zemí světa, více než 250 akreditovaných novinářů bude zprostředkovávat dojmy přímo ze závodiště, zatímco sázkaři po celém světě prosází více než 70 milionů Eur. Mimořádnou kvalitu dostihu zaujímajícího jedinečné místo v mezinárodním odstihovíém kalendáři dokumentuje i skutečnost, že pravidelně se objevuje na prvních místech v žebříčku nejlepších světových dostihů, který podle kvality předvedených výkonů jednotlivých koní vyhlašuje Mezinárodní federace dostihových autorit (IFHA) pod patronátem společnosti Longines. Od roku 2023 tento slavný dostih získává nové logo, které vyzdvihne prestiž, historii a eleganci, která je s tímto dostihem spojena. 

Prix de l'Abbaye de Longchamp: Platinová královna a Ponntos sedmý

Z českého pohledu nejzajímavějším nedělním dostihem v Longchamp byla sprinterská Prix de l’Abbaye de Longchamp, neboť mezi devatenácti sprintery na startovní listině figuroval i svěřenec Miroslava Nislanika Ponntos, který loni v tomto dostihu finišoval na šestém místě a letos v květnu na zdejším závodišti dokázal vyhrát dostih kategorie Gr. 3.

Prix de l'Arc de Triomphe: Úžasná Alpinista

Stav dráhy na závodišti Longchamp byl před začátkem nedělního dostihového dne naměřen 3,9 což vyjádřeno francouzským slovním ekvivalentem znamená velmi pružná, v průběhu odpoledne se spustila jedna intenzivní přeháňka a těsně předtím než se účastníci 101. ročníku nejlépe dotovaného evropského dostihu Qatar Prix de l’Arc de Triomphe vydali do paddocku přišla další, která přetrvala až do startu. To byly úvodní kulisy dostihu, který i díky „kamikadze“ taktice japonského Titleholdera dokonale prověřil vytrvalost všech účastníků. S těmito podmínkami se nejlépe vyrovnala pětiletá klisna Alpinista, kterou vedl její stálý jezdec Luke Morris a v Newmarketu ji připravuje sedmdesátičtyřletý trenér Sir Mark Prescott, pro kterého to byl, ač v kariéře vyhrál více než 1 300 dostihů, první úspěch v tomto dostihu.

Prix du Cadran: One Kyprios Show a sedmý Sapienti

Druhým ze sobotních vrcholů byla v pařížském Longchamp francouzská obdoba ascotského Gold Cupu Qatar Prix du Cadran (Gr. 1, 4+, 4 000 metrů, 300 000 €) a právě letošní vítěz z Ascotu hrál prim i zde – Aidanem O’Brienem přiravovaný irský nájezdník Kyprios (R. Moore), navzdory skutečnosti, že v závěrečné fázi dostihu silně bočil doleva, zvítězil o těžko uvěřitelných dvacet délek před francouzským Almacado Gree (T. Piccone).

Prix de Royallieu: Verry Elleegant kouzla zbavená a radost rodiny Tsuiů

Prvním z vrcholů sobotního odpoledne v Longchamp byla klisnám vyhrazená vytrvalecká Qatar Prix de Royallieu (Gr. 1, 3+ kl., 2 800 metrů, 300 000 €), do které byla poté, co nezískala dostatečné handicapové ohodnocení opravňující jí ke startu v Oblouku přesměrována australská hvězda, loňská vítězka Melbourne Cupu Verry Ellegant (M. Zahra), avšak ani ve svém třetím startu nijak nezazářila a finišovala až na sedmém místě, zatímco roli favoritky potvrdila svěřenka newmarketského trenéra Williama Haggase Sea la Rosa v sedle s Tomem Marquandem.

Nieslanik: V Paříži bude Ponntos potřebovat štěstí na průběh

Už druhý start  na mítinku, který v Paříži vrcholí Cenou Vítězného oblouku, čeká v neděli reprezentanta stáje Evy Nieslanikové Ponntose. Po loňské premiéře si letos zreprízuje pokus o úspěch v tamní Prix de l´Abbaye de Longchamp na rovné kilometrové trati.   A protože letos už ve Francii na grupové scéně uspěl,  nemusel by být do počtu ani v největším francouzském sprintu. Trenér Miroslav Nieslanik je ale v prognózách opatrný…

Longchamp: Verry Elleegant jako Gasparini

Australskou superhvězdu Very Elleegant, loňskou vítězku Melbourne Cupu a celkově jedenáctinásobnou vítězku dostihů nejvyšší kategorie Gr. 1, která byla v průběhu letošního roku přesunuta do Francie k trenérovi Francisi – Henrimu Graffardovi, za účelem startu v nejbohatším evropském dostihu Prix de l’Arc de Triomphe potkal podobný osud jako aktuálně trojnásobného klasického vítěze Gaspariniho v letošní edici Českého derby – její handicapové hodnocení nepostačuje k tomu aby se dostala mezi dvacet koní, kteří mají místo ve startovacích boxech slavného dostihu jisté. Její realizační tým se proto rozhodl neprovést avizovanou dohlášku za 120 000 € do Oblouku, nýbrž klisnu přesměroval do sobotní Gr. 1 Prix de Royallieu pro tříleté a starší klisny na distanci 2 800 metrů.

Longchamp: Šok jménem Torquator Tasso

Nedělním vrcholem v pařížském Longchamp byla jubilejní stá edice nejbohatšího světového dostihu na trávě Qatar Prix del'Arc de Triomphe (Gr. 1, 3+, 2 400 metrů, 5 000 000 €). V poli čttrnácti koni se překvapivě prosadil druhý největší outsider, 69:1 nabízený svěřenec německého trenéra Marcela Weisse Torquator Tasso vedený Reném Piechulkem.

Stránky