Pozvánka Marcely Klingorové: Dostihovou sezónu v sobotu zahájí evropská šlechta

V sobotu se karlovarští dostihoví fanoušci dočkají nové sezóny. Po dvou letech se do areálu vrátí dámy ve slušivých róbách, v nejroztodivnějších kloboucích a páni ve fracích a cylindrech. Dostihové dopoledne se ponese v duchu setkání evropské šlechty. Jeho součástí bude vedle tradičního dostihu na dřevěných koních soutěž o nejkrásnější dámský klobouk. Cenu pro vítězku vyrobil mladý sklářský umělec ze sklárny Moser Lukáš Jabůrek. Autor spolu s pořadateli předá výhru, kterou je skleněný klobouk, osobně.

Karlovarská dostihová sezóna ve znamení čtyřek

Dříve, než našim čtenářům přineseme sázkové tipy, vrátíme se v krátkosti do minulosti. Nahlédněme ve spojení se sezónou 2014 do událostí spojených s číslicí 4.

1904 – Jeden z nejstarších a nejvýznamnějších dostihů, Cenu města Karlovy Vary, vyhrál Bon Mod, vítěz německého derby z předešlého roku.

1954 - Dříve, než se hnědák Koran stal vítězem Velké pardubické, ladil formu ve Varech. Někdejší svěřenec trenéra Truhláře zde absolvoval čtyři rovinové dostihy a jednou zvítězil.

1964 - Organizátoři dostihů se pokusili o údernější propagaci dostihového sportu. Náplní Letního mítinku byly nejen rovinové a překážkové dostihy, ale také další zajímavosti, které vyplňovaly přestávky. Nechyběl např. klusácký dostih divadelních, televizních, filmových a varietních umělců. Podle očekávání se těšil mimořádné divácké pozornosti. Součástí programu byla také ukázka honebního skákání a drezúry či atraktivní skok mohutnosti. Na startu prestižní Velké karlovarské steeplechase se představil již zmiňovaný vítěz Velké pardubické Koran se svým jezdcem Františkem Vítkem.

1994 - V prvním roce činnosti společnosti Systém 93 s.r.o., která získala závodiště do pronájmu, se uskutečnilo sedm dostihových dní. Vrcholem sezóny byla srpnová Sprinterská cena. Na Zlatém poháru Filmového festivalu byla mezi známými osobnostmi k vidění country zpěvačka Milena Soukupová, skupina Rangers, mezi manekýnkami se na módním molu procházela Miss Pavlína Babůrková. Ve Velké karlovarské steeplechase triumfoval budoucí vítěz slavnější a náročnější Velké pardubické Cipísek. Z centrálního závodiště ve Velké Chuchli se přestěhovala do Karlových Varů Cena Masise, první důležitý srovnávací test dvouletých koní v dané sezóně. Kromě let 1998 a 1999 je pravidelnou součástí dostihového kalendáře v lázeňském městě. V areálu se během roku uskutečnily kromě dostihů další akce, např. Polka fest nebo výstavy psů.

2004 - Pořadatelé se kromě ojedinělého třídenního festivalového mítinku pustili do experimentu, který v Čechách neměl obdoby. V průběhu pracovního týdne uspořádali odpolední dostihový mítink (doprovodný program při setkání evropských šlechticů). Do středové části závodiště bylo vybudováno golfové hřiště s celoplošným automatickým zavlažovacím zařízením, které zajišťuje dokonalý povrch dostihové dráhy. Pro bezpečné a pohodlné převádění koní ze stájí na dráhu slouží podzemní tunel.
V ceně Masise zvítězil Jazz Dancer, šampión dvouletých hřebců a vítěz všech nejdůležitějších testů dvouletých koní). Začala se psát nová historie specifického dostihu, o který se karlovarští pořadatelé zasloužili. Letní cena klisen je vypisována jako srovnávací zkouška tříletých a starších klisen, které se nedostaly na startovní listiny nebo neuspěly ve významných chovatelských testech. Za dobu své krátké existence si našel příznivce z řad trenérů i majitelů a tak je každoročně zárukou kvalitní podívané. První ročník ovládla stylem start - cíl tříletá Francouzka Nana D´Anjou. V jejím sedle byla Kristýna Bezděková a je dosud jedinou ženou, která tento dostih vyhrála.

Sobotní vrchol se známými tvářemi na startu

Hlavním dostihem sedmidílného programu bude Jarní cena (Frühjahrspreis) Fredericks & von der Horst (II.kat., 2.000m) pro čtyřleté a starší koně. Jedním z nejvážnějších adeptů na vítězství bude pětiletý hřebec Brutal Rocco (ž.J.Rája). Své kvality ukázal již jako tříletý. V Českém derby doběhl na výborném 4. místě, osmý byl ve Slovenském derby. Zúčastnil se obou vytrvalostních vrcholů sezóny, Českého i Slovenského St. Legeru. V loňském roce zvítězil v jedničkové Ceně města KV. Na téže dráze skončil druhý ve dvoukilometrovém testu II. kategorie. Suverénně si počíná také v aktuální sezóně. První letošní zahřívací start v dostihu III. kategorie lehce vyhrál. Úřadující trenérský šampión Allan Petrlík posílá na start dvojici svěřenců. Potomek vítěze irského Derby a francouzského Vítězného oblouku Dylana Thomase Rabbit Thomas (ž.J.Pavlíček) byl vloni sice neúspěšným účastníkem Slovenského derby, dokázal ale vyhrát dostih III. kategorie a na podzim získal ve dvojkovém testu 2. místo. Dobrý výkon můžeme očekávat od Rabbit Verglase (ž.J.Verner), který v minulém roce triumfoval jak ve třetí, tak ve druhé kategorii. Podobně úspěšným, tedy trojnásobně vítězným účastníkem je Shadow Moon (ž.R.Koplík). Čtyřletá Aurora (ž.J.Chaloupka) předvádí vyrovnané výkony a na přední příčky by měla útočit i nyní. Někdejší účastnice slušovické Ceny zimní královny se postupně dokázala vítězně předvést v dostizích čtvrté, třetí i druhé kategorie. Na místo činu se vracejí dvě milovnice karlovarského travnatého oválu. Vítěznou Mambo Lady (M.Laube) si diváci pamatují z dostihu III. kategorie před dvěma lety. V loni obsadila v dvojkové Letní ceně klisen třetí místo. Old Glory (ž.M.Zatloukal) zde v minulém roce vyhrála dvakrát, dostih třetí a druhé kategorie. Čtyřletá Victory Bond (ž.P.Foret) v minulé sezóně nezahálela. Absolvovala deset startů s dobrými umístěními a s jistotou zakotvila ve dvojkové společnosti. Dotované místo by nemuselo být nad její síly. Navíc má výhodu nejnižší nesené hmotnosti v poli. Před dvěma lety hlavní dostih ovládl Connex trenéra Šatry. Ten letos do boje posílá Tycha Brahe (ž.J.Šafář), který si v nejvyšší společnosti hledá své místo. Do této chvíle se dokázal vítězně prosadit v kategorii o stupínek nižší.

Jediným překážkovým dostihem programu bude steeplechase Frey Consulting (III.kat., 3.700m). A Gentleman (ž.M.Stromský) ovládl svůj říjnový překážkový debut a tak budeme zvědavi, jak se mu bude dařit vyzrát na šestici soupeřů na zdejších překážkách. Pravděpodobně největší práci bude mít, a s ním Dekolt (ž.J.Myška), Calvera (R.Man), Talina (J.Derych) a překážkový debutant Dangerous Gleam (M.Rigo), se silným duem trenéra Váni No Time To Lose (J.Kratochvíl) a Timber (M.Kubík).