Cheeky Chappie - Bojovný konzument španělských pomerančů

Od počátku je vnímán jako největší favorit 94. Českého derby. Jak by také ne - připravuje se ve Velkých Karlovicích, odkud vyšlo již sedm derby-vítězů včetně ještě federálního Barbakana, nosí bílo-modré barvy stáje Monte Negro, která za čtyři roky své existence už dvakrát slavila vítězství a v jeho sedle se objeví mistr tempa a derby-vítěz z roku 2012 Jiří Chaloupka, jemuž se letos jezdecky mimořádně daří.

Do Čech nadějný dvouletek mohutnějšího rámce přicestoval v listopadu minulého roku po dvouleté sezóně v Irsku, kde absolvoval pouze jeden start. "Je to hodně narostlý kůň, pozdnější. Nikdo na něj nespěchal a to je určitě dobře," přesně těmito slovy před více než půlrokem představoval svého nového svěřence Radek Holčák, který kariéru budoucí hvězdy stáje sledoval už v Irsku, kde byl Cheeky Chappie ještě v péči Davida Wachmana.


Po přestěhování do Velkých Karlovic byl perspektivní derby-kůň svěřen jezdkyni Zuzaně Vokálkové, s níž absolvoval také dva z dosavadních tří středoevropských startů. "Je pořád stejný, jako když ho k nám přivezli, jen hodně zesílil, zmohutněl," hodnotí výsledek společně strávených měsíců na Valašsku Zuzana, která je od počátku nejen "Čapajsovou" pracovní jezdkyní, ale i ošetřovatelkou. "Na ježdění je bezproblémový, má klidnou povahu a je jezdecky příjemný. Práci snáší velmi dobře a všechno rád sežere. Nejraději má ale pomeranče, přímo trhané ze stromu, které mu pan majitel nechává dovážet ze Španělska," přibližuje libůstky svého čtyřnohého partnera Zuzana, na níž je znát, že si s derby-favoritem opravdu rozumí a dobře jej zná. "Co má ještě rád? Rád se pase a miluje válení, ať už v bahně, na trávě nebo třeba v boxe v pilinách.""V boxe je to pak typický hřebec. Rád poštipkuje, občas kousne nebo se zašklebí. Nevadí mu vůbec nic, snad jen kolotoč, ve kterém musí být sám, protože jinak by ho rozebral. Nemůže ucítit jiného koně, to je z něj hned bojovník," líčí povahové rysy svého oblíbence žokejka, jež v minulém roce absolvovala i vítězný debut nad překážkami. "Sparinga mu v práci nejčastěji dělá Jovell, teď posledních čtrnáct dní s ním ale chodí Always On Sunday, který bude běhat Zlatý pohár," odtajňuje další střípek z velkokarlovické kuchyně jezdkyně, která by si přála, aby se triumf ve Zlatém poháru stal jakýmsi "předkrmem" před hlavním chodem - derby.


"Poslední velkou práci šel v pátek ve Sluškách a teď už jen dolaďujeme. Myslím, že po Červnové se ještě o dírku zvedl. V neděli pojedeme brzy, aby si stihl ještě před dostihem odpočinout," předesílá plány Vokálková, jenž by měla za optimálního průběhu sedlat Cheeky Chappieho ve Slovenském derby. A jak to bude v tom Českém? "Jirka Chaloupka si koně osahal v Červnové a teď už ví, jak na něj. Je to totiž úplně jiný kůň než Kadyny, se kterým před dvěma lety vyhrál. Tenhle potřebuje cválat a přijít dlouhým táhlým koncem. Po startu bude hlavně důležité chytit dobrou pozici."Prosadí se v neděli stáj Monte Negro Jiřího Posáda v derby potřetí za sebou a přihraje tak karlovickým zajímavý rodinný hattrick? Bookmakeři, jenž Cheeky Chappiemu přisoudili nejnižší startovní kurz 3,5:1, jsou o tom zřejmě přesvědčeni, stejně jako jeho ošetřovatelka: "O vítězství Chappieho jsem přesvědčená na 200 %. Doufám, že dostih bude poctivý a dráha pružná, ale i kdyby, věřím, že by se s tím náš bombarďák nějak popral."