Slušovice: Taggertonův úspěšný návrat

V sobotu se na závodišti ve Slušovicích za podpory Zlínského kraje a pod záštitou jeho hejtmana Stanislava Mišáka uskutečnil letošní druhý dostihový den, Připravený program čítal devět dostihů, mezi nimiž chyběl jednoznačný vrchol a tak se pozornost rozprostřela mezi kvartet statutárně nejvyšších dostihů III. kategorie proponovaných pro různé typy koní - sprintery, středotraťaře i supervytrvalce. Právě na supervytrvaleckou Cenu lékáren Hanák (III. kat., 2 900 metrů byla upřena velká pozornost díky účasti předloňského vítěze slovenského St. Leger a třetího z Českého derby Taggertona (ž. Palík), který se na dráhu vracel po dvaadvaceti měsíční přestávce zaviněných zdravotními komplikacemi - své role favorita dne se svěřenec Jozefa Pirucha zhostil beze zbytku a pouze pod rukama svého jezdce bez většího vypětí zvítězil jistě o jeden a čtvrt délky před Jovellem (ž. Vokálková), otázkou zůstává proč dostihová komise svým rozhodnutím povolit v tomto dostihu start praporkem degradovala jeden z vrcholů dne do pozice pouhého bumperu.

Prvním ze čtveřice trojkových vrcholů sobotního slušovického odpoledne byla Cena společnosti Mamian, s. r. o. (III. kat., 2 l., 1 160 metrů, 45 000 Kč) pro dvouleté nezvítězivší koně. Do dostihu odstartovalo deset koní, přičemž nejrychleji na nohou po startu byla svěřenka Radima Bodláka Sledule (ž. Šafář), sledovaná progresivním ryzákem Mikrop Dear (ž. Laube) a debutující dcerou legendární Vapety Vanetou (ž. Palík). V cílové rovince Sledule nedokázala zareagovat na zrychlení zmiňované dvojice pronásledovatelů, která spolu svedla souboj o vítězství, v němž byl nakonec o tři čtvrtiny délky úspěšnější Petrem Juránkem připravovaný Mikrop Dear, tři a čtvrt délky za druhou Vanetou udržela třetí příčku Sledule.

Na stejné distanci se v Ceně města Slušovice (III. kat., 3+, 1 160 metrů, 45 000 Kč) utkali i tříletí a starší sprinteři, mezi nimiž si nekompromisně počínal desetiltý vetrán Tulum v sedle s Ondřejem Velkem - milovník ostrých oblouků své přednosti využil i ve Slušovicích, kde si v oblouku do cílové rovinky vytvořil rozhodující náskok, který jeho soupeři v cílové rovince již nedokázali zlikvidovat a Zdeňkem Mimrou připravovaný reprezentant Syndikátu 2007 zvítězil jistě o tři délky před druhým nejstarším účastníkem dostihu sedmiletým Apriliem (ž. Šafář), třetí místo s odstupem dvou  a tří čtvrtin délky obsadil červnový vítěz My Charlie Man (ž. Korečková).

Nejdramatičtější souboj o vítězství v rámci odpoledne nabídla třetí z trojek - Cena společnosti Mamian, s. r. o. (III.kat., 3+, 1 800 metrů, 45 000 Kč), kde o vítězi musela rozhodnout cílová fotografie. Na protilehlé rovině se do vedení dostala ryzka Our Duchess (Ferhanov), vypracovala si několik délkový náskok, avšak při vytáčení do cílové roviny svému jezdci vybočila, čehož využil Michal Mach v sedle po bariéře jdoucího tříletého Send You a Winda, který zlikvidoval svoji ztrátu a oba koně v cílové rovině bojovali o vítěztsví hlava hlava. V cíli byl nakonec šťastnější žokej Michal Mach, když teprve podruhé startující svěřenec Stanislava Kováře Send You a Wind protnul cílovou metu o nos dříve, třetí s odstupem jedné a čtvrt délky finišovala Rabbit Emperor (ž. Laube).

Na programu byly i dva překážkové dostihy, čtyřletým koním vyhrazená Cena společnosti Řezník a uzenář Jan Černocký (stch V. kat., 4 l., 3 200 metrů, 30 000 Kč), která se překvapivě stala kořistí exponovaného (letos již šestý start) High Chaparralova syna Billy Blue (ž. Novák), na jehož nástup zhruba kilometr před cílem soupeři nedokázali zareagovat a který zvítězil lehce o tři délky před finišujícím Valtzem (žk. Spáčil) a Cena týdeníku Jalovec (stch V. kat., 5+, 3 800 metrů, 30 000 Kč) pro pětileté a starší, která se stala kořistí Janem Blechou připravovaného Virvála (Tůma), jenž nastoupil v posledním okruhu, rychle si vypracoval mnohadélkový náskok a navzdory zaváhání na posledním skoku zvítězil lehce o čtyři a půl délky favorizovanou Waikitou (žk. Spáčil), teří s odstupem deseti délek dokončil Médium (am. Složil ml.).