Dettori: Golden Horn? Nejlepší kůň na jakém jsem seděl (+ video)

Frankiemu Dettorimu je letos 44 let,  o 20 více, než když se radoval ze své „Obloukové“ premiéry v sedle nezapomenutelného Lammtarry.  Když byl před dvěma lety pro zranění v sedle Treve nahrazen Thierrym Jarnetem a loni se na fenoménku nastálo nevrátil, zdálo se, že si létající Frankie v Longchamp nějakou dobu nezaskáče. Jenže letošní rok postavil tyto prognózy na hlavu. John Gosden mu svěřil pro aktuální sezónu Golden Horna, byť na něm vlastně měl ve velkých dostizích sedět Gosdenův elitní jezdec William Buick. A nejpopulárnější rovinový žokej planety se mu odměnil nejlepším možným způsobem. Frankie s Golden Hornem jsou nyní vítězi Derby, Elipse Stakes, Irish Champion Stakes, a Vítězného oblouku.

Když za dohlášku Golden Horna doplatil  jeho majitel Tony Oppenheimer 120 tisíc eur, komentoval svůj čin provokativními slovy, že se jedná o dobrou investici, neboť jeho kůň Treve snadno porazí. Jeho slova ztratila na provokativnosti na dráze, kde se přesně totéž stalo.  Zatímco Treve na tvrdší dráze zdaleka nepředvedla výkon, na který jsou její příznivci zvyklí, geniálně vedený Golden Horn si soupeře vychutnal. A Frankie Dettori, který svého koně poslal hned po startu zcela vlevo, aby se vyhnuli potenciální problémům, sklidil uznalé gratulace.

„Že se pokusíme takto vyhnout možným problémům,  to jsem avízoval.  Byl to ten nejlepší způsob, jak v dostihu získat pozici,“ líčil Dettori. „Jenže jaždá pozice je vám k ničemu, pokud nesedíte na výborném koni. A to jsem seděl,  on je asi vůbec nejlepší, kterého jsem kdy jezdil,“  dodal Frankie, jenž v průběhu své kariéry rozhodně neměl nouzi o výjimečné koně k ježdění.

„Celý týden jsem uvažoval, jak tenhle dostih odjezdit, ale měl jsem výhodu. Věděl jsem, že sedím na nejlepším koni v poli, a mým úkolem bylo světu ukázat, jak moc dobrý vlastně Golden Horn je. A to se nám myslím povedlo,“radoval se Dettori.

Ve stínu jeho osobnosti se vyhříval n paprscích slávy také John Gosden, Trenér, který už ve světových dostizích vyhrál kdeco, včetně amerického Breeders´Cupu. Ale Vítězný oblouk až do dneška v jeho dokonalé sbírce chyběl. „Všechna čest Frankiemu, odjezdil ho výborně,“ smekal Gosden a na konto emotivního momentu pro svou maličkost dodal: „Je to skvělý pocit. Jako když vyhrajete Derby v Epsomu…“ To samozřejmě  v letošním roce s Golden Hornem získal rovněž.

O nejbližších plánech pro Golden Horna se Gosden momentálně nijak nezmiňoval, pro britské sázkové kanceláře je ale jeho svěřenec nyní jednoznačným favoritem pro Breeders´Cup Turf na konci října v Lexingtonu…