Pardubice: Úspěšný návrat Power Zara

V sobotu odpoledne se na pardubickém dostihovém závodišti uskutečnil dostihový den, jehož vrcholem čtvrtý kvalifikační dostih pro letošní ročník Velké pardubické s Českou pojišťovnou Cena města Pardubic - Euro Equus. Dostih z velké části v poctivém tempu odvodil žokej Jaroslav Myška v sedle Bridgeura, avšak ve finiši o dvě délky nestačil na pospupně se do dostihového provozu vracejícího Power Zara, kterého pro šampionskou centrálu trenéra Josefa Váňi odjel Sertaš Ferhanov, stříbrnou příčku však vůči závěru Sisi Merble (ž. Kratochvíl) o půl délky uhájil. Po posledním z kvarteta kvalifikačních dostihů má podmínky pro start ve 127. Velké pardubické splněno 32 koní, přičemž dvacet z nich je do vrcholu překážkové sezóny i přihlášeno, pro zbývající je klíčové datum 21. září, kdy mají poslední možnost být do Velké dohlášeni.

Do posledního z kvarteta tuzemských kvalifikačních dostihů pro letošní 127. ročník Velké pardubické s Českou pojišťovnou Ceny města Pardubic - Euro Equus (stch cc NL, 5+, 5 800 metrů, 400 000 Kč) odstartovalo deset koní. Diktování svižného tempa se záhy, jako obvykle, ujal žokej Jaroslav Myška, který tentokráte vedl svěřence své manželky Štěpánky Bridgeura. Trium z loňské poslední kvalifikace, v níž zvítězil Goscater, se rodinnému realizačnímu obhájit nepodařilo, neboť šestiletý Bridgeur ve finiši o dvě délky nestačil svěřence Josefa Váni Power Zara v sedle se Sertašem Ferhanovem. Pohledný finiš předvedla i Sisi Merble (ž. Kratochvíl), avšak k Bridgeurovi se nedokázala přiblížit více než na tři čtvrtiny délky. Cílem s odstupem nesčetných délek proběhli ještě Sixtyseven (ž. Novák) a polský Salam (Benš).

Rámcovému programu dominovaly dva dostihy druhé kategorie. Chronologicky prvním z nich byla Cena deníku Právo (stch cc II. kat., 5+, 3 300 metrů, 120 000 Kč), ve které díky pěknému finiši poprvé v krosu triumfoval svěřenec Radka Holčáka Kifaaya (ž. Matuský), jenž v závěru lehce odešel od Starbucka (ž. Novák) a zvítězil o čtyři dělky, třetí místo necelé tři délky za Starbuckem obsadila v průběhu dostihu aktivní Loire (Odložil). Druhým ze sobotních dvojkových měření sil byla Cena společnosti Sako Aerospace (stch cc II. kat., 5+, 4 500 metrů, 120 000 Kč), která se stala kořistí dvanáctiletého veterána Universe of Gracie (ž. Stromský). Tempo dostihu diktoval Mirax (ž. Myška), avšak ve finiši na staré časy rozvzpomněl Stanislavem Popelkou připravovaný Universe of Gracie a zvítězil jistě o čtyři délky před Celadonem (ž. Matuský), jenž na poslední chvíli o hlavu předstihl tempaře Miraxe.

Itinerář programu sobotního pardubického odpoledne zahrnoval i trojici dostihů třetí kategorie. Úvod odpoledne obstaraly porutěnky pro tříleté koně Cena Securitas ČR (pp III. kat., 3 l., 3 200 metrů, 90 000 Kč), kteé odvodila ryzka Engele (ž. Novák), však na předposledním skoku vybočila a cesta k vítězství se tak otevřela pro stejně zbarvenou svěřenku Heleny Vocáskové Apas Rocku (S. Frahanov), jež triumfovala zadrženě o patnáct délek před Nickem (ž. Faltejsek), třetí s odstupem jen o delku menším finišoval Hurrican San (ž. Bartoš). Druhým z trojkových dostihů byl handicap Cena společnosti Stafi - finalizace staveb, s. r. o. (stch cc III. kat., 5+, 4 500 metrů, 90 000 Kč), který navzdory zaváhání na Irské lavici ovládl Quatiki trenéra Stanislava Popelky, jenž zvítězil zadrženě o šest délek před v druhé polovině dostihu aktivním Markem Aureliem (ž. Andrés), třetí s odstupem jedné a půl délky finišovala První Láska (ž. Novák). Posledním z tria trojkových dostihů byla čtyřletým koním vyhrazená Cena Východočeské televize V1 - pocta Ing. Janu Pernerovi (stch cc III. kat., 4 l., 3 600 metrů, 90 000 Kč), jež se stala kořistí Radkem Žaludem připravovaného Imphala (ž. Bartoš), který jistě o jeden a půl délky porazil Registanina syna Randyho (Odložil), třetí s odstupem o půl délky větším finišoval String (Bartoň).