Velká Chuchle: Zlatý pohár pro Tahiniho

Chuchelský Conseq Park v neděli hostil druhý dostihový den podzimní části tamní sezóny, který uskutečnil pod patronátem společnosti Elektrizace železnic Praha, a. s.. Největší pozornost byla soustředěna na 11. ročník Zlatého poháru EŽ Praha, nejdelšího a nejbohatšího tuzemského dostihu přes proutěnné překážky. V dostihu se suverénně prosadil favorizovaný svěřenec trenéra Josefa Váni staršího Tahini v sedle s žokejem Janem Kratochvílem, když ve finiši odešel od soupeřů a triumfoval s náskokem osmi délek před Mustamirem (ž. Stromský), který ve finiši o necelé dve délky předstihl někdejšího dvojnásobného vítěze Ceny prezidenta Azteka (ž. Kousek). V rámcových dostizích se dařilo vyslancům tréninkové centrály rodiny Vocáskových, kteří ovládli úvodní dva dostihy programu - v Bratislavě rozběhaná dvouletá Arakanie (ž. Janáčková) jistě ovládla úvodní Cenu společnosti Sudop Praha, a. s. a čtyřletý Hasan (Ferhanov) si půl hodiny poté bez problémů poradil se soupeři na proutěnými překážkami v Ceně společnosti AŽD Praha, spol. s r. o..

Vrcholem programu nedělního odpoledne na závodišti v Praze - Velké Chuchli byl 11. ročník Zlatého poháru EŽ Praha, a. s. (pp I. kat., 4+, 4 200 metrů, 360 000 Kč) s distancí 4 200 metrů nejdelšího a díky dotaci 360 000 Kč i nejbohatšího tuzemského dostihu přes proutěnné překážky. Do dostihu po škrtu Wicker Stonea odstartovalo osm koní, přičemž diktování velice svižného tempa se záhy poté chopil osmiletý ryzák Dangerous Gleam v sedle s anglickým jezdcem Paulem Anrewem Johnsonem. Soupeři tempo reprezentanta stáje www.trdelnik.com - Luka neakceptovali a tak si záhy vytvořil mnohadélkový náskok. K útoku na lídra se na protilehlé rovině v závěrečném okruhu jako první odhodlal Jiří Kousek v sedle Azteka a posléze i překážkový šampion Jan Kratochvíl s Tahinim, což mělo za následek, že na začátku cílové roviny se čelo dostihu vyrovnalo a po absolvování předposledního skoku již měl v čele mírnou převahu Tahini, který po absolvování poslední překážky od soupeřů lehce odešel. V devíti letech nejstarší účastník dostihu Tahini nakonec zvítězil velmi lehce o osm délek před Mustamirem (ž. Stromský), který díky silnému finiši o jeden a tři čtvrtiny délky předstihl již příliš nezrychlujícího Azteka, tři délky zpět na čtvrtém místě cílovou čáru protnul stagnující, ale srdnatě bojující Dangerous Gleam a daleko zpět tabuli uzavřela poslední z dokončivších koní Flower of Love (Vyhnálek).

Úvod dostihového dne EŽ Praha patřil němčické trénikové centrále rodiny Vocáskových, neboť první dva dostihy ovládli svěženci loňské šampionky mezi rovinovými trenéry Heleny Vocáskové. V úvodním maiden Ceně společnosti Sudop Praha, a. s. (III. kat., 2 l., 1 200 metrů, 60 000 Kč) se prosadila třetím místem v bratislavské Ceně Muscatita debutovavší Arakanie (ž. Janáčková), která ve finiši využila zaváhání ž. Vernera v sedle tempo diktující Rabbit Bated a po bariéře se protáhla jistému k tři čtvrtě délkovému triumfu, stejný odstup měl i třetí v cíli, stájový i tréninkový kolega vítězky Saul (ž. Rája). V následující Ceně společnosti AŽD Praha, spol. s r. o. (pp IV. kat., 4+, 3 300 metrů, 60 000 Kč) svůj návrat nad překážky po více než roční přestávce velmi lehkým triumfem oslavil čtyřletý valach Hasan (S. Ferhanov), když v závěru od soupeřů bez většího usílí odešel a zvítězil o osm délek před Yarou (ž. Johnson), třetí s odstupem tří a půl délky finišovala Fangoria (ž. Kousek).

Velice zajímavým dostihem byla Cena společnosti KK - provoz a opravy lokomotiv, spol. s r. o. a portálu Fitmin & Turf Magazín (III. kat., 2l., 1 400 metrů, 60 000 Kč) aneb třetí část seriálu Fitmin Cup pro dvouleté koně českého chovu. Diktování tempa se v poli deseti koní krátce po satru ujal ž. Verner v sedle Dark Alighieri, která přivedla pole až do cílové roviny, avšak ve finiši se musela sklonit před dvojicí Drakyáda (ž. Janáčková) a Cunami (žk. Liška). Silnější koncovku nakonec předvedla debutující dcera vynikající Corcovady Cunami, zvítězivší jistě o půl délky před sázkovou favoritkou Drayádou, Dark Alighieri nakonec udržela dvě a půl délky vzdálené třetí místo.

Plnou polovinu programu nedělního odpoledne tvořily handicapy nižších kategorií. V trojkové Ceně společnosti Českomoravská železniční opravna, spol. s r. o. (III. kat., 3+, 1 200 metrů, 60 000 Kč) se představili sprinteři a roli favorita ve strhujícím finiši potvrdil Václavem Chaloupkou připravovaný Tapajo (ž. Rája), když o nos porazil Gold of Gibraltara (ž. Havelková), třetí místo s odstupem tří čtvrtin délky získal Monte Christo (Hrouda). V o dvě stě metrů delší Ceně Irish Thoroughbred Marketing (V. kat., 3+, 1 400 metrů, 20 000 Kč) se středem dráhy prosadila svěřenka Karla Germiče Svitava (ž. Hlubučková), která o jeden a čtvrt porazila v průběhu dostihu aktivní Viktorii Vally (ž. Havelková), zatímco třetí s odstupem jedné délky fiišovala Rakia (B. Ferhanov).

V mílové Ceně společnosti Sudop Brno, spol. s r. o. (IV. kat., 3+, 1 600 metrů, 40 000 Kč) se matném létu do centra podstatného dění vrátil devítiletý veterán Chuan Che (am. Fabris), když v těsném doběhu o tři čtvrtiny délky porazil Iwnianku (am. Sikorová), Alfa Wolf  (žk. Liška) finišem nestihl více než třetí místo, když na druhé místo mu scházela hlava. V závěrečné Ceně společnosti Signalbau, a. s. (V . kat., 3+, 1 800 metrů, 20 000 Kč), čtvrtém dílu celoročního seriálu Hipospol Cup 2017, první vítězství v kariéře vybojovala Lenkou Horákovou připravovaná dcera dvojnásobné klasické vítězky Determinacje Determis (Vyhnálek), když jistě (???) o osm délek porazila Camelai (Vanžurová), tří s odstupem půl délky finišovala La Lagion (žk. Laubeová).