Top One - bouřlivák, který zraje jak víno

„V práci se nepředře, dělá jen to, co musí. Po startu v Karlových Varech, který se mu nepovedl, byl chvíli v útlumu, ale před Červnovou se vrátil k normálu. Je to velké dítě, hřebec originál,“ právě takto charakterizuje možného černého koně letošního derby Michaela Musialová, donedávna ošetřovatelka a pracovní jezdkyně v mimoňském působišti trenéra Grega Wroblewkiho.

Talentovaná jezdkyně, která se vrátila po třech letech ze zahraničního angažmá, se s Top Onem poprvé setkala v březnu letošního roku. V době vrcholící přípravy na sezónu naskočila „do rozjetého vlaku“ a svým dílem přispěla k výborným jarním výsledkům koní v péči polského čaroděje.

Polský čaroděj, pro kterého je derby zakleté?
Greg Wroblewski, jedna z nejvýraznějších postav českého turfu. Neortodoxní trenér s neotřelými metodami tréninku, který každoročně bez ohledu na sestavu koní ve stáji hned zjara „válcuje“ své konkurenty a sbírá vítězství jak houby po dešti. Po řadě překážkových i rovinových úspěchů nemá za svou bohatou kariéru již komu co dokazovat. V Čechách již plně etablovaný Polák „s toulavými botami“ prošel velkými tréninkovými středisky (Rabbit Trhový Štěpánov, DS Pegas), aby se nyní usídlil (v jeho případě bychom mohli vypsat sázky, na jak dlouho) na severu Čech v Mimoni.

O zisk nejprestižnějšího rovinového triumfu se jako kouč pokoušel celkem se sedmi koňmi. Tím prvním byl v roce 2007 zástupce zelenobílých barev majitele Zdeňka Jandejska Pumpkin (mimochodem miláček trenérovy partnerky Ivanky). Vítěz obou derby-trialů, jak mosteckého Memoriálu dr. Frankenbergera, tak i pražské Velké červnové ceny, v samotném derby neuspěl a pod Dušanem Andrésem docválal dvanáctý.

O tři roky později přivezl Wroblewki do Prahy Skarabea. Kůň v majetku Jiřího Trávníčka, nepatřil do okruhu sledovaných favoritů a také se mezi nejlepší neprosadil. Jeho pilotem byl francouzský matador Jean Pierre Lopez. Rok 2012 přinesl dvojitou derby šanci, a to prostřednictvím Pegase (vítěze Velké červnové ceny) a Bionic Face (vítěze Červnového poháru). Ti, své předchozí formy v den D nepotvrdili a skončili v poli poražených. Z vítězství se radoval outsider Kadyny a premiérově stáj Monte Negro.

První a jedinou klisnou, kterou Wroblewski cíleně chystal pro start v Českém derby, byla v roce 2014 Navika. Do sedla temperamentní ryzky, která si dokázala získat řadu příznivců, byl povolán maďarský žokej Karóly Kerekes. Zázrak se nekonal a klisna dokončila jako poslední.

Zatím poslední pokus Wroblewkiho o vykročení z bludného kruhu jménem derby se uskutečnil v loňském roce. Jeho svěřenci Pallazo Corsini a Nagano Gold byli po celé jaro a vlastně až do derby skloňováni jako jedni z možných favoritů modré stuhy. Průběh dostihu však definitivně pohřbil naděje obou dvou, a tak nezbývalo nic jiného než se smířit s dvojciferným umístěním.

Vyjukaný dvouletek a na jaře nový kůň
Derby prokletí svého trenéra může už tuto neděli prolomit hnědák Top One. Zprvu nenápadný dvouletek, velmi pěkně rostlý, debutoval na konci září v trojkové Ceně EBF v Karlových Varech. Jako dvouletý přidal ještě jeden start v Mostě a byl na „zaparkován“. „Na dvouletého hřebce mi přišel trochu přerostlý, nicméně bylo na něm vidět, že jeho čas teprve přijde,“ svěřila se nám se svými dojmy žokejka Jiřina Andrésová, která byla v obou případech v hnědákově sedle.

První pražská neděle sezóny 2018, první dostih a první vítězství. V sedle bojovníka, který udolal největšího konkurenta Cape Freedoma po boji rozdílem hlavy, byl polský šampion Szczepan Mazur. Už tehdy Top One zaujal, a to jak svou bojovností, tak i o poznání vyzrálejším dostihovým projevem.

Zcela odlišnou taktiku, tedy jít z čela, s ním vyzkoušel o tři týdny později v Karlových Varech žokej Petr Foret. Na distanci prodloužené o 200 metrů a se soupeři o dvě kategorie kvalitnějšími si nositel dostihových barev stáje TVD, a. s. neporadil a skončil jako osmý.

Derby distanci si temperamentní hřebec, který srší energií jak před dostihem, tak i po dostihu, vyzkoušel poprvé 20. května. Veden svou pracovní jezdkyní Michaelou Musialovou bojoval o vítězství jak lev, nicméně na venkovní stopou jdoucího Azdara to nestačilo.
Může kůň umístěný ve čtyřce uspět v kategorii nejvyšší? To byla hlavní otázka pro Velkou červnovou cenu, pro níž Greg Wroblewki povolal do sedla Top Ona opět svého krajana Szczepana Mazura. Hřebec neměl vůbec ideální průběh, přesto dokázal v cílové rovině zmobilizovat síly a důrazně vyjížděn vybojoval těsné třetí místo za Saulem a Carmellou.

Top One – miláček žen
„ Kdyby v trialu neuspěl, šel by pravděpodobně skákat. V Červnové předvedl neuvěřitelný výkon,“ komentuje poslední slibné běhání mimoňského favorita Michaela Musialová, kterou v poslední fázi přípravy vystřídala v pracovním sedle Ivana Porkátová.

Partnerka trenéra a zároveň velmi kvalitní tréninková jezdkyně s citlivou rukou na koně si letošního derbystu nemůže vynachválit. „Myslím, že s takovým koněm jako je Topík, jsem se ještě nesetkala. I když mám tušení, že se už nyní víc těší na skoky. Není jednoduchý, v práci se nepředře, šetří totiž sílu na blbiny. Rád se mazlí a má moc rád i dobrůtky, jako jsou mrkev nebo jablíčka,“ s láskou vypráví Ivana, která má i přímé srovnání s loňskými účastníky derby. „Nagano byl složitý na ježdění, ale klasa. Moc dobrý kůň. Pallazo byl bohužel falešný.“

Prosadí se znovu domácí chov?
V loňském roce se po dvanácti letech od triumfu Ready For Life radoval z vítězství zástupce domácího chovu Joseph. Letos se na startu Českého derby potkávají dva tuzemští odchovanci – Golden Alighieri a Top One. Jejich vysoké vstupní sázkové kurzy dávají tušit, že v případě opakování loňského scénáře odvážní hráči získají pořádný balík.

Jak to bude v neděli?
„Topík má super žokeje, který ho zná a ví, že nedá nic zadarmo. Derby je letos moc vyrovnané, ale kdybych měla říct pouze jednoho koně, který se mi tam líbí, je to Saul,“ doplňuje Ivana Porkátová.

foto: Pavla Hanušová a Petr Guth