Endalcev: Další klasická výzva leží v Bratislavě

Trenérský debut Igora Endalceva v Českém derby se nedá popsat jinak než že přišel, viděl a zvítězil. V pražské Chuchli působící trenér postavil na hlavu všechny předpoklady i statistiky a v pátém roce, kdy je držitelem české trenérské licence, prožívá prozatím svou nejúspěšnější sezónu. I v té má ovšem zapsána prozatím na kontě jen tři vítězství. Nicméně jedno z nich nyní pochází z Českého derby. A i když Blessed Kiss patřila k největším outsiderům na startu,  trenér na její konto lakonicky poznamenal: Čekali jsme to…


Poté, co se klisna výrazně zviditelnila v Karlových Varech a trenér tehdy v rámci šlechtického dne  naznačil, že úvahy o Českém derby nemusí být jen pustými teoriemi,  se zdálo, že  klisna nemusí  být v „modré stuze“ bez šancí. Jenže pak se vydala do Francie za nepříliš úspěšným startem, a tak trochu sešla české scéně jak z očí, tak z mysli.
„Ten dostih v Longchamp se jí vůbec nepovedl,  na ten jsme museli rychle zapomenout,“ komentoval trenér usilování klisny o dobytí nově zrekonstruovaného závodiště v Longchamp koncem května, které jí předepsal místo tuzemských předzkoušek jako poslední start před českým derby. „Jinak ale od výhry ve Varech potvrzovala, že je na tom dobře,  pracovala tak, jak jsme chtěli, a proto  jsme věřili, že se to v derby povede,“ doplnil trenér.
Klisna, která  v Praze v rámci parády po derby dokumentovala slova realizačního týmu o tom, že je „citlivá na hubu“, patří mezi Endalcevovými svěřenci k výjimkám, když je její majitel svolný se starty v Česku.  Pro realizační tým je samozřejmě jednodušší, když  může dostih absolvovat na dráze, kterou  zná z tréninku. „Ale majitelé chtějí s koňmi běhat ve Francii. Jenom výjimečně  běháme v Česku,“ nastínil trenér „politiku“ stáje, kde většina koní není k běhání v Česku. Přesněji řečeno – k běhání v Česku je „papírově“ způsobilý jen jeden, ten, který vyhrál derby.
„Je to samozřejmě velký úspěch, jsme za něj moc rádi,  klisna potvrdila to, co jsme si o ní mysleli,“  dodal trenér a v úvahách o dalších startech nevyloučil ani další „lokální“ prezentace. „Uvidíme, jak se bude cítit po dostihu, tento týden  ji budeme sledovat. No a jestli bude v pořádku, je tady možnost se pokusit taky o Slovenské derby,“ dodal.
Do Bratislavy bmůže chystat Andreas Wöhler svého Poldi´s Lieblinga, takže je možné, že se souboj nejlepších  z pražské „modré suhy“ zopakuje, ovšem Němec pro něj bude už lépe rozběhaný. „Klisna s ním ale uměla bojovat, udržela se vpředu, i když soupeř tlačil, uvidíme, co zvládne příště,“ dodal v Praze Endalcev.