Velká Chuchle: Amadeon zraje jako víno

V neděli se na závodišti v Praze - Velké Chuchli uskutečnil jediný dostihový den na tomto závodišti jehož vrcholem je překážkový dostih. Tímto překážkovým dostihem je proutěnkářský Zlatý pohár Elektrizace železnic Praha, a. s., jehož se letos uskutečnil již 12. ročník. Poměrně jednoznačně v něm zvítězil svěřenec Heleny Vocáskové Amadeon v sedle se Sertashem Ferhanovem, který po absolvování poslední překážky lehce zlomil odpor posledního ze soupeřů, kterým byl Sundara (ž. Novák) a zvítězil o necelé tři délky. Svěřencům Heleny Vocáskové se dařilo i rámcových dostizích - Famous Valley (S. Ferhanov) vyhrála druhý překážkový dostih v rámci odpoledne Cenu společnosti Signalbau, a. s. a Archipenka (Florian) úvodní rovinový dostih odpoledne Cenu společnosti TIPA Telekom Plus, a. s.

Při absenci Babišovy "Velké národní" se do pozice překážkového vrcholu sezóny na centrální rovinové dráze v Praze - Velké Chuchli vrátil proutěnkářský Zlatý pohár Elektrizace železnic Praha, a. s. (pp I. kat., 4+, 4 200 metrů, 360 000 Kč), který paradoxně výší své dotace předčil i sobotní pardubickou kvalifikaci, takže ho je možné označit za vrchol celého víkendu. V dostihu se představilo pět koní, přičemž diktování tempa se podle očekávání chopil Jan Odložil v sedle loňského vítěze pardubického Zlatého poháru Dangerous Gleama. Nasazené tempo lze bez nadsázky označit jako vycházkové, neboť jeho výsledkem byl druhý nejpomalejší ročník v dosavadní historii. Co se průběhu dostihu týče, rozhodující moment přišel zhruba míli před cílem, když nastoupil Amadeon (S. Ferhanov), jediným koněm, který jeho nástup zachytil byl Sundara (ž. Novák). Ten Amadeonovo tempo akceptoval až po absolvování poslední překážky, když pak Amadeon ještě zrychlil bylo o vítězi rozhodnuto. Šestiletý Amadeon reprezentující stáj Ladislava Chudáčka dosáhl svého letošního čtvrtého vítězství, premiérového na nejvyšší úrovni. Druhý s odstupem dvou a tří čtvrtin délky finišoval Sundara, třetí Lamum (ž. Liška) ztrácel již třináct délek, tři a půl délky za ním na čtvrtém místě dokončil Sixtyseven (Složil ml.) a poslední pátý s odstupem dalších třinácti délek dokončil Dangerous Gleam.

Trenérka Helena Vocásková a její tréninková centrála v průběhu odpoledne zaznamenala vítězný hattrick, když vedle Amadeona se prosadili i Archipenka, která v sedle s Adamem Florianem v roli favoritky jistě o tři čtvrtiny délky před Kostiyou (ž. Verner) ovládla úvodní sprint Cenu společnosti TIPA Telekom Plus, a. s. (III. kat., 3+, 1 000 metrů, 60 000 Kč) a Famous Valley (S. Ferhanov), jež k dosažení svého třetího letošního triumfu (celkově pátého v řadě) nepotřebovala vymaložit ani příliš úsilí, když v druhém překážkovém dostihu odpoledne Ceně společnosti Signalbau, a. s. (pp IV. kat., 4+, 3 300 metrů, 60 000 Kč) triumfovala velmi lehce o pět délek před Charismaticem (Složil ml.).

V rámci nedělního odpoledne se uskutečnil i další ze série dostihů pro dvouleté koně, jejichž otcové jsou pro připouštěcí sezónu 2015 registrováni v EBF Cena společnosti Rudop Brno, spol. s r. o. (III. kat., 2 l., 1 400 metrů, 60 000 Kč), který se stal kořistí Václavem Lukou mladším připravovaného debutanta Great Gunnara (žk. Liška), který v závěru o délku porazil taktéž poprvé startující Astorii (Hrouda) a i třetí místo obsadil poprvé v kariéře starující kůň a to Angkor Wat (žk. Laubeová), jenž ztrácel dvě a půl délky. Zajímavou podívanou nabídl i třetí z trojkových dostihů v rámci odpoledne handicap Cena společnosti AŽD Praha, spol. s r. o. (III. kat., 3+, 1 800 metrů, 60 000 Kč), v jehož těsném doběhu se prosadila Miroslavem Nieslanikem připravovaná Iwnianka (ž. Rája) o půl délky před Mujahid Bravem (žk. Laubeová), o krk zpět třetí finišoval Galis (am. Charvát).

Zbývající část programu tvořily handicapy nižších kategorií. Středotraťařská Cena společnosti Českomoravská železniční opravna, spol. s r. o. (IV. kat., 3+, 1 800 metrů, 40 000 Kč) se stala kořistí tříleté svěřenky Josefa Bartoše staršího La Velocity v sedle s žokejem Janem Rájou, ve vytrvalecké Ceně společnosti Sudop Praha, a. s. (IV. kat., 3+, 2 400 metrů, 40 000 Kč) se prosadila Martinem Pišlem připravovaná La Sarenne vedená Michaelou Musialovou a konečně čtvrtý díl celoročního seriálu Hipospol Cup 2018 pro jezdce žáky a jezdce kteřínedosáhli více než 10 vítězství Cenu společnosti KK - Provoz a opravy lokomotiv, s. r. o. (V. kat., 3+, 1 800 metrů, 20 000 Kč) ovládl učilištní Labond trenérky Sýkorové v sedle s žákyní Annou Hůlovou.