Breeders´ Cup, den druhý: Evropské čekání ukončil Dettori (Video)

Druhý den letošního Breeders´Cupu na závodišti Churchill Downs zalily paprsky slunce,  evropští zástupci ale po vzoru pátečního předprogramu v prvních dostizích nijak nezářili. O první triumf starého kontinentu v „klasických“ dostizích Breeders´ Cupu se postaral velký expert na tento mítink – Frankie Dettori, jehož zkušené oko a pevné nervy vedl k vítězství Expert Eye v BC Mile.
Prvním travnatým dostihem dnešního programu byl ale Breeders' Cup Turf Sprint a v něm se prosadil Stormy Liberal (Stormy Atlantic),  druhý z dubajského Al Quoz Sprint.  Pod žokejem Van Draydenem zopakoval loňský triumf, tentokrát ale už nikoli v pozici velkého outsidera. V Breeders' Cup Filly & Mare Sprint se stěhovalo vítězství do Kanady, když svěřenkyně  Johna Casseho Shamrock Rose (Firts Dude)  udolala  čtyřletou Chalon.  Breeders' Cup Dirt Mile vyhrál čtyřletý City Of Light (Quality Road) pod Javierem Castellanem.


Maker's Mark Breeders' Cup Filly & Mare Turf se stal kořistí domácí Sistercharlie (Myboycharlie), kterou pro trenéra Chada Browna vedl John Velasquez. Klisna, která loni ještě ve francouzském tréninku skončila druhá ve francouzském Oaks, udolala britskou favoritku Wild Ilusion s Williame Buickem.  Twinspires Breeders' Cup Sprint se stal triumfem favorita a obhájce vítězství z loňského ročníku Breeders´Cup Sprint Roy H (More Than Ready),  v jehož sedle se letos objevil Paco Lopez, který v jeho sedle nahradil Kenta Desormeauxe po porážce v letošním Dubai Golden Shaheen a dosud s ním nezakusil hořkost porážky.  
Longines Breeders' Cup Distaff  měl být duelem mimořádných klisen americké scény – tříleté Monomoy Girl (Tapizar) a o rok starší Abel Tasman. Ta ale pod vedením Mika Smithe  nijak nepřipomínala mimořádnou klisnu z minulých startů a tak neporažená  hrdinka letošního Kentucky Oaks  pod Florentem Gerouxem neměla velký problém.
Breeders´Cup Mile měl letos na startu z pohledu dostihové Evropy většinu účastníků, a samotný sběratel série zklamání v předchozích dostihů Breeders´Cupu Aidan O´Brien sedlal čtyři. Ti ale nakonec jen potvrdili mizérii coolmorského týmu na letošním Breeders´Cupu. V cílové  se zdálo, že kentucké slunce i tentokrát zasvítí na americký triumf,  proti byl ale Frankie Dettori. Ten s obrovským přehledem dotlačil k triumfu v posledních desítkách metrů Expert Eye (Acclamation), tříletého svěřence Michaela Stouta, který se dosud v Evropě prosadil  nejvýše na scéně grupy 3.  Expert Eye se stal třináctým hrdinou Breeders´Cupu, kterého vedl Frankie Dettori, a třetím vítězem BC Mile pro Michaela Stouta.  Půl délky zpět zůstal nejlepší z domácích zástupců Catapult. Z Evropanů dokončil pátý One Master, šestý dokončil papírově nejhorší z O´Brienova kvarteta Clemmie.