ENABLE vyhrála BREEDERS´CUP TURF, Accelerate ovládl Classic (+ video)

 

Neuvěřitelná Enable to dokázala. Navzdory všem pochybnostem se stala prvním koněm, který po triumfu v nejbohatším evropském dostihu, Ceně Vítězného oblouku,  triumfovala také v americkém Breeders´Cup Turf. 2400 m dlouhý nejdelší test letošního 35. Ročníku mítinku „světového šampionátu plnokrevníků“. Pod vedením Frankieho Dettoriho  si svěřenyně Johna Gosdena vnější stopou na podmáčené kentucké trávě ve slunečném počasí poradila v velkým odporem ze strany  irské Magical a zakončila svou letošní kampaň triumfem, třetí dokončil domácí Sadler´s Joy

Frankie Dettori si tak v Churchill Downs zapsal velký double v obou největších dostizích na travnaté dráze, a v celkové vítězné bilanci z Breeder´s Cupu se posunul už na čtrnáct vítězných startů.   Jak potvrdil dostihový manažer Khalida Abdulllaha lord Grimthorpe přímo v Churchill Downs, o dalším osudu Enable dosud její majitel nerozhodl, a je tedy možné, že se fenomenální klisna objeví na dostihových drahách i v příštím roce. John Gosden v rozhovoru po vítězném startu dodal,  že si ještě před třemi měsíci nedokázal představit, že by se Enable po loňské skvělé sezóně dostala i letos na podobnou úroveň, a zdůraznil také, že triumf nad Magical pro jeho svěřenkyni byl důsledkem jejího neuvěřitelného charakteru, který předvedla i v Ceně Vítězného oblouku.

 

Breeders´Cup Classic, vrchol celého dvoudenního mítinku na dráze Churchill Downs, vyhrál další z vítězných favoritů. Accelerate zařídil trenéru Johnu Sadlerovi první úspěch v nejbohatším americkém dostihu. Statečnými výkony se mohli pochlubit reprezentanti „starého světa“, vítěz Dubai World Cupu Thunder Snow si veze třetí místo a dlouho vedoucí hrdina UAE Derby Mendelsohn páté.

 

Pětiletý svěřenec Johna Sadlera Accelerate (Lookin At Lucky) má v letošním roce smůlu, že americkým Koněm roku nepochybně bude hrdina Trojkoruny Justify, i Accelerate má ale za sebou mimořádnou sezónu v níž ve všech šesti startech nenašel přemožitele a mezi americkými staršími koňmi nemá konkurenci.