Urbánek: Eternity i Al Bustan potěšili, napodobí je Ribelino?

Třetím místem korunovala vítězka Jarní ceny klisen Eternity svou snahu získat český „jarní double“. Ve Velké jarní ceně byla nad její síly Zariyaanka a vítězný Rate, Eternity ale neztratila nic na svém kreditu a i Rateův žokej Milan Zatloukal  konstatoval, že  předběhnout tuto klisnu nebylo pro favorita vůbec snadné.

„Neměli jsme úplně ideální dostih, ale Eternity předvedla moc dobrý výkon,“ chválil klisnu ještě v Chuchli žokej Jaromír Šafář. „Nemohli jsme udělat všechno tak, jak jsme chtěli,  bohužel jsme se trochu natahovali s Magic Baronem. Tomáš Lukášek ho nemohl úplně udržet, a tak nám bohužel udělal problém kůň z vlastní stáje,“ vysvětloval Šafář.

„Nebýt těch okamžiků, mohla Eternity být druhá,“ je přesvědčen její trenér Luboš Urbánek. Na druhou stranu ale přiznává, že  i třetí místo v nabité konkurenci mezi elitou tříletých hřebců se svou svěřenkyní bere jako velmi solidní úspěch. „Jasně, mohla být druhá, o tom jsem přesvědčený a zamrzí, že jí cestu v dostihu znepříjemnil další náš kůň, ale celkově je určitě i třetí místo z Velké jarní ceny pro klisnu veliký úspěch.  Potvrdila, že její start v Praze dával smysl.“

Žokej Jaromír Šafář po době potvrdil slova Bajuržana Murzabajeva z Mostu ohledně klisniny případné vytrvalosti. „Neměl jsem pocit, že by jí docházely síly, měl jsem z ní dobrý pocit a myslím, že mezi klisnami by delší trať zvládla,“ je přesvědčen zkušený žokej. Dohlášku do oaks  ale trenér Urbánek s klisnou nezvažuje. „Je možné, že by ho zvládla, jenže my ji dohlašovat nechceme. Plánem pro ni je najít nějaký kratší dostih mezi klisnami, třeba v Německu,  jsem přesvědčený, že tak jí to bude vyhovovat.“

Urbánkova svěřenkyně se tedy může těšit na start v cizině, odkud se nyní vrátil jeden z nejzkušenějších členů koňského týmu stáje Lokotrans Al Bustan (na sníku). V meranské „ceně Evropy“ nestačil někdejší vítěz Gran Premia na tandem svěřenců Josefa Váni mladšího, jinak si ale se soupeři poradil a trenér s ním neskrývá spokojenost. „Měl navíc problém, když mu padl pod nohy německý kůň a Al Bustan musel téměř zastavit a ztratil kontakt s nejlepšími. Podal ale statečný výkon a ukázal, že to v Meranu stále umí.“

Podle trenéra Urbánka si Al Bustan pro letošek pojistil  i další starty v Meranu,  o Velkou pardubickou, která se rovněž v souvislosti s Al Bustanem zmiňovala, se pokusí jiný veterán. „Do sobotní kvalifikace jdeme s Ribelinem. Na svůj věk je na tom v přípravě pořád moc dobře, Pardubice zná a my jsme se rozhodli mu v nich dát letos znovu šanci, protože si i zaslouží,“ říká Urbánek na konto dvanáctiletého vítěze Velké pardubické zpřed pěti let.

Do sedla Ribelina se posadí Jan Odložil, který vystřídá Brita Andrewa Glassonburyho, tradičního jezdce z minulé sezóny. „On ale už letos ukončil jezdeckou kariéru, takže další spolupráce nepřipadala v úvahu, takže jsme se dohodli s Honzou Odložilem,“ říká trenér stáje Lokotrans.

Ta hlásí i změnu na pozici rovinového žokeje. Po vzájemné dohodě odchází z centrály šampion žokejů z loňského roku Adam Florian, který by měl nadále jezdit jako volný jezdec. „Byl tam určitý problém, když jezdil Eternity v Jarní ceně klisen Murzabajev, ale  myslím, že jsme se rozešli v dobrém, alespoň z mé strany určitě,“ říká Luboš Urbánek. „Když budu mít typově vhodného koně, určitě se na Adama zase obrátím, jestli by ho nechtěl jezdit, nyní to ale mám tak, že bych koně obsazoval  vždycky podle situace a jejich povahy, není to tak, že by se jedničkou ve stáji automaticky stal Jaromír Šafář. S ním máme dohodu, která myslím oběma vyhovuje, ale  pro další část sezóny se o jezdcích budu rozhodovat sám podle situace. Do rovin zase tolik koní nemáme, nebude to tak, velký problém."