Střípky z britského venkova II.

 Posledním závodištěm, které jsme navštívili před zahájením cheltenhamského Festivalu, byla dostihová dráha v rodišti slavného dramatika Williama Shakespeara Stratfordu nad Avonou.

Stratford on Avon

Dostihové závodiště bylo ve Stratfordu založeno v roce 1755 a je vlastněno společností Stratford-on-Avon Racecourse Company Ltd. Levotočivá překážková dostihová dráha trojúhelníkového tvaru má obvod jedné a čtvrt míle (tj. 2 000 metrů) a pro steeplechase je vybavena osmi překážkami, přičemž jednou je vodní příkop a jednou otevřený příkop.

Pondělní dostihový den byl označen jako Season Opener Meeting, neboť se jednalo o první z šestnácti letošních dostihových dní na tomto závodišti. Program byl tvořen celkem šesti dostihy nižších kategorií – třemi steeplechase, dvěma dostihy přes proutěnné překážky a jedním bumperem. V rámci tohoto odpoledne se uskutečnila další část projektu Racing to School, jenž přináší bezplatné programy, které zapojují mladé lidi do vzdělávacích aktivit na dostihových závodištích – díky nim se školáci a studenti se svými učiteli dostanou do všemožných koutů závodiště v rámci zábavně – poznávacího programu.

Tento dostihový den ovšem vejde do historie, jako dostihový den, ve kterém započal jeden významný transformační proces z hlediska welfare dostihových koní - překážky pro překážkové dostihy ve Velké Británii budou od 14. března postupně měnit barvu a to na základě výzkumu zraku koní provedeného na Exeterské univerzitě a využitého Radou pro dobré životní podmínky koní (Horse Welfare Board).

Studie, kterou zadala BHA a financovala Dostihová nadace, využila kamerové zařízení na 11 dostihových závodištích, aby zjistila, které barvy jsou pro koně nejlépe viditelné, pokud jsou použity na různých částech překážek. Tyto prvky jsou tradičně oranžové, ale pochopení dichromatického vidění koní vedlo výzkumníky k závěru, že oranžová barva není očima koní odlišná od zeleného odstínu trávníku. Modrá, jasně žlutá a bílá barva byly pro koně lépe rozeznatelné a posledně jmenovaná barva byla nakonec vybrána pro svou odolnost proti vyblednutí.

Teorie byla testována na 14 koních trénovaných v centrále Richarda Phillipse, který potvrdil závěry studie a řekl: "Jelikož jsem se podílel na výzkumu provedeném Exeterskou univerzitou a bílé překážky používám již více než tři roky, jsem přesvědčen, že změna barvy skoků bude pro koně, jezdce i celý sport nesmírně přínosná."

Přechod začne právě ve Stratfordu a bude trvat 10 měsíců, přičemž dráhy pro point-to-point dostihy budou následovat před sezónou 2022-23.

Barry Johnson, předseda Rady pro dobré životní podmínky koní, koncem února letošního roku při představování tohoto projektu řekl: "Tento důležitý projekt je příkladem toho, jak britské dostihy využívají pokročilý vědecký a veterinární výzkum k neustálému zlepšování welfare dostihových koní. Pohled očima koně, abychom pochopili, jak vnímá svůj svět, a provádění změn díky těmto novým poznatkům ukazuje, jak dostihy neustále usilují o zvyšování bezpečnosti všech účastníků našeho sportu, jak lidí, tak koní."

Bývalý trenér James Given, který je nyní ředitelem pro zdraví a welfare koní BHA a členem Rady pro dobré životní podmínky koní, dodal: "Jsme odhodláni usilovat o neustálé zlepšování a provádět odůvodněné, dobře prozkoumané a na důkazech založené změny, které dále dlouhodobě snižují rizika v dostihovém sportu a které pomáhají zlepšovat bezpečnostní faktory pro naše koně."