Kalaš: Do nové práce musíme jít naplno

České dostihové prostředí při současném stavu  finančních sil  nehlásí příchody  trenérů ze zahraničí každý týden.   Příchod  příslušníka slovenské trenérské elity a moravského rodáka  Pavla Kalaše ke koním stáje DAR Rostislava Kopeckého  byl avízován už koncem loňské sezóny, fyzicky se do Krabčic  u Roudnice nad Labem přesunul šestého prosince.   Po dvou měsících v nové centrále se Pavel  Kalaš podělil o  své dojmy.

„Nabídka  na změnu působiště pro mě znamenala impuls, který  přišel v pravý čas. Byl jsem v situaci, kdy  jsme se často dostávali do problémů s opožděnými platbami  a situace se stávala stále složitější.   Tady se naskytla příležitost být u nového projektu prakticky od začátku, v době, kdy se má dostat do správných kolejí, a  to se mi na nabídce pana Kopeckého velmi líbilo,“ říká Kalaš k okolnostem svého odchodu ze Slovenska s tím, že  svůj přesun považuje za trvalý. „Slovenskou kapitolu beru za uzavřenou. Bylo by špatné, kdybych do nové práce šel s pocitem, že to na rok zkusím a třeba se vrátím,  to by se těžko dalo dělat  s plným zaujetím.  Pokud chceme dosahovat nějakých výsledků, je potřeba do toho jít naplno…“ domnívá se pětinásobný šampion slovenských trenérů. 

K dispozici pro pokračování trenérské kariéry má momentálně 11 koní  v tréninku, majitelskou sestavu  by měli kromě rezidentní majitele  doplnit stáje hřebčína Křenek,  stáje Provit,  Verant Stav a jednoho slovinského majitele.   Základ  týmu ale mají představovat koně  v oranžovo fialových barvách stáje  DAR. „Sestava našich koní v tréninku je relativně mladá. Zkušené Corcovada a Leo Gali  byly zařazeny do chovu, a tak z těch velkých jmen nedávné minulosti zůstává prakticky jen Falcohill,“ vysvětluje Kalaš s tím, že Leo Gali míří k na stejném místě stojícímu Midshipsovi, zatímco  partner Corcovady ještě není definitivně jistý. „U  Falcohilla  z hlediska nějakých očekávání  je  ale  třeba počítat s tím, že jde o rekonvalescenta, který po zranění sezamské kosti prošel rehabilitací a sami jsme zvědavi, jak  se mu povede  pokud o návrat na  pozice,  kam se v minulosti dostal…“

Kalaš za léta působení na slovenských drahách samozřejmě  trénoval pro řadu slovenských subjektů,   do nového působiště jej ale jeho někdejší  majitelé s jedinou výjimkou nenásledovali. „Má to svou logiku,  sídlíme z pohledu tamních majitelů hodně daleko,  v severních Čechách, a mí někdejší majitelé chtějí své koně vídat především  ve slovenských dostizích. A  účast v nich  právě nebude  v letošním roce naší prioritou,“ přiznává trenér. 

V současné době  buduje v novém působišti  nejenom  tréninkovou centrálu, ale pomáhá i se zdejším chovatelským zázemím, které je druhou součástí ambiciózního projektu. „Nové středisko by mělo své aktivity  dělit mezi chov a dostihový trénink a v současné době tu máme nějakých 35 koní včetně plemeníku Bully Pulpita a Midshipse.  Většina koní tu v současnosti patří   stáji DAR,  nachystáno je ale samozřejmě i ustájení v rámci hřebčína.  

Areál, který  nezapře ambiciózní cíle,  je momentálně ve fázi „zkoušky ohněm“ v podobě prvních měsíců provozu, a proto  si trenér Kalaš prozatím nestaví velké  výkonnostní cíle na dráze.  „První měsíce budou především o tom, abychom se co nejlépe etablovali.  Většina koní v tréninku je mladých,   kteří u nás zahájí dostihovou kariéru.“ Nejenom s půltuctem místních dvouletých  bude  Kalašovi pomáhat i žokej Tomáš Lukášek, který se do  Krabčic přesune s rodinou v příštích týdnech. I jeho angažování signalizuje,  že nová centrála  určitě nehodlá v rámci českého turfu být tím, kdo by měl hrát druhé housle…