Karlovy Vary: Rabbit Motivator se konečně dočkala

V podrobné reportáži jsme pro vás sledovali dění prvního letošního dostihového dne v Karlových Varech. Oproti minulým letům dorazilo na závodiště ve Dvorech několik herců a představitelů festivalu, kteří byli svědky vítězství Rabbit Motivator v Letní ceně klisen na 2000 metrů, vrcholu svátečního odpoledne. Dvě vítězství si na své konto připsal žokej Jiří Chaloupka. Pokud chete vědět více o dění v Karlových Varech, čtěte dále.
Pěkné odpoledne z Karlových Varů, které žijí 47. filmových festivalem a od 12.30 hodin také dostihy. Vrcholem sedmidílného programu bude tradiční Letní cena klisen v letošním roce jako Pohár Velta Tea. Pojďme se podívat na změny v dostihovém programu, ke kterým došlo hodinu a půl před začátkem dostihového dne. V prvním dostihu nestartuje dvojka Lady Valorem, druhý dostih bude bez čtyřky Lorda Silvana a třetí dostih se odehraje bez sedmičky Toronto Hilla. Dráha je v Karlových Varech po nočním dešti ideálně připravena, její hodnota je 4,1 - pružná. Celkem se dnes v Karlových Varech představí 75 koní. 

1. dostih - Old Glory se prosadila dobrou koncovkou
Pořadí (3letí, 1600 m, III. kat.): 1. Old Glory (ž. Zatloukal, trenérka Voršilková, Zeman-Florian), 2. Noble Fox, 3. Jolie's Legend, 4. Quirly, 5. Purple Risk. Výrok: 3 3/4 - 3/4 - 2 1/4 - 3/4. Čas: 1:41,17.
Úvodní bod programu se odehrával pod taktovkou Noble Foxe, který zavedl pole do cílové roviny, kde se přes lídra dostala pouze tříletý tmavá hnědka Old Story, která absolvovala čtvrtý životní start, po třech umístěních se poprvé naplno prosadila. Žokej Milan Zatloukal slaví patnácté letošní vítězství a dotáhl se na druhého v šampionátu Petra Foreta. "Bylo to jednoduchý, možná jsem si měl počkat chvíli dýl,protože pak mi začala koukat, ale jinak je to skvělá práce Péti Floriana a jeho rodiny," sděloval žokej Milan Zatloukal. Samotný Petr Florian jen dodal: "Je to kopie Old Story a má tu výhodu, že velmi odbře přijímá práci, není s ní v tomto směru problém. jedinou nevýhodou bylo, že jako dvouletá nestartovala, tak jsme šli od začátku a doufám, že nám ještě radost udělá." 
2. dostih – Bělouš Moonglas zaskočil favorita
Pořadí (3+, 1600 m, II. kat.): 1. Moonglas (ž. Chaloupka, trenérka Pejšková, Marek Šimák), 2. Skarabeus, 3. Romane Conti, 4. Starfighter, 5. Wonder Horse. Výrok: 3 1/4 - 2 3/4 - krk - 3/4. Čas: 1:38,58.
Druhý dostih odpoledne měl sedmidesetinového favorita v letos debutujícícm Skarabeovi, který okamžitě po startu vystřelil do čela a v cílovém oblouku už si vybojoval několikadélkový náskok před Moonglasem. Po zatočení do cílové roviny zaútočil bělouš Moonglas a s jistotou pod Jiřím Chaloupkou zvítězil. "Měli jsme ideální průběh, v oblouku nechal Petr Skarabea odpočinout, a tak jsme si odpočali i my a po vytočení do cílové roviny mi skvěle zabral a lehce jsme zvítězili. Bylo jednoduché vítězství," sděloval žokej Jiří Chaloupka po svém osmém letošním vítězství, které mu zajišťuje šesté místo v šampionátu. Pětiletý bělouš Moonglas absolvoval třetí letošní start a poprvé se naplno prosadil.  
3. dostih –První tuzemský zásah pro Hawa Bali
Pořadí (3+, 2000 m, hdcp III. kat.): 1. Hawa Bali (žk. Mach, trenér Kotáb, Lokotrans), 2. Amssio, 3. Seco, 4. Lex, 5. Sun For Life. Výrok: 3/4 - krk - 4 - krk. Čas: 2:07,23.
První dvoukilometrpové klání odpoledne se odehrávalo pod taktovkou Comedy Queen, které asistoval Love Style, v cílové rovině se rozhořel boj o vítězství mezi Secem a Hawa Bali. Pětiletý hnědý valach měl více sil a po boji zvítězil. Velmi pěknou konocvku ukázal především druhý Amssio. Žák Michal Mach v sedle Hawa Bali slaví už šesté letošní vítězství. "Bylo to poměrně lehké, měl jsem jít zepředu, kdyby to bylo pomalé měl jsem jít zčela, ale takto jsem se držel na třetím místě, po zatočení do cílové roviny pěkně zakceleroval a myslím, že si to docela vychyutnal. Já tolik ne, protože moc nechtěl přejít přes koně, ale musel jsem trochu zabojovat, samozřejmě zabojoval i kůň a podařilo se." Hawa Bali se na dráze představil v letošním roce počtvrté a poprvé se naplno prosadil. Trenér Eduard Kotáb slaví třetí letošní vítězství.
4. dostih –Age of Luck kraloval
Pořadí (4+, stch, 3200 m, IV. kat.): 1. Age of Luck (ž. Bartoš, trenér Josef Váňa, Galaxie), 2. Laran, 3. Long Pond, 4. Flame Risk, 5. Ulan. Výrok: 3 1/4 - 5 - 3 1/4 - 2 1/2. Čas: 3:50,30. Dokončilo 8 koní.
Jediné překážkové klání odpoledne začalo pádem hned na prvním skoku, když se ze sedla Lindhama poroučel žák Michal Maksa. V tu chvíli už svižné tempo udával Ulan, který si vybojoval několikadélkový náskok na svém pronásledovatele. Tím nejbližším byl Long Pond, který na protilehlé Ulana vystřídal a zavedl poměrně kompaktní pole  do cílové roviny, kde nastoupil Age of Luck a při své překážkové premiéře ukazoval velmi dobrou formu také Laran, ale Age of Luck pod Josefem Bartošem lehce zvítězil. "Včera Pepa Bartoš měl dvě šance, ale ani jedna nevyšla, dnešní vítězství snad pro něj bude vzpruhou pro další starty po zdravotní přestávce," sděloval trenér Josef Váňa. "Dneska byla výhoda, že jsem měl hodně zkušeného koně, dnes to byl sprint na 3200 metrů, a tak jsem šel z čela, hlídal jsem si pozici, na protilehlé rovině jen dvakrát hůře skočil, ale jinak to bylo v pohodě. Takový koně jsou za odměnu. Byl to dostih pro zlepšení sebevědomí, včera hned v prvním startu jsem spadl, pak se to zlepšovalo, ale tohle je třešnička na dortu," sdělil po doběhu žokej Josef Bartoš.
5. dostih –Rabbit Mivator se prosadila způsobem start-cíl
Pořadí (3+klisny, 2000 m, II. kat.): 1. Rabbit Motivator (ž. Verner, trenér Allan Petrlík, Rabbit Trhový Štěpánov), 2. Carrie, 3. Siran, 4. Lailah, 5. Irish Fire. Výrok: 1/2 - 1 1/4 - nos - hlava. čas: 2:06,31.
Typickou petrlíkovskou taktiku zvolil žokej Jan Verner v hlavním bodě programu. Okamžitě po startu posunul Rabbit Motivator do čela na protilehlé rovince cválala čtyřletá ryzka několik délke před soupeřkami. Při točení do cílové roviny měla zástupkyně bílozelených barev k dobru deset délek. Malou část svého náskoku udržela až k cílovému mezníku a připsala si první vítězství pro Stáj Rabbit Trhový Štěpánov po více než roce a půl. Trenér Allan Petrlík měl po dostihu obrovskou radost a jako běžel obejmout svou životní partnerku Adélu, která Rabbit Motivator zaváděla do startovních boxů. "Určitě měl Honza Verner zvolit takovou taktiku, jen jsem mu kladl na srdce, aby ji nechal mezi šestnáctkou a čtrnáctkou odpočinout. Na protilehlé rovině už jsem mysle, že je náskok příliš velký, ale naštěstí to vyšlo a vydržela až do cíle," sděloval nadšený Petrlík. Druhý sled se blížil velmi rychle, ale Rabbit Motivator odolala. V Karlových Varech  startovala potřinácté na českém území a připsala si druhé vítězství, to první vybojovala na podzim roku 2010 v Mostě. Jan Verner, zaokrouhlil počet letošních vítězství na deset, stejně jako trenér Allan Petrlík.
6. dostih –Kvalitní koncovku ukázal Chrissio
Pořadí (3+, 2400 m, hdcp IV. kat.): 1. Chrissio (ž. Chaloupka, trenér Drlík, Stáj KUFR), 2. Secretka, 3. Sonador, 4. New Jape, 5. Nabreta. Výrok: 1 1/2 - krk - krk- 1 1/4. Čas: 2:36,67.
tempo vytrvalecké zkoušky od prvního oblouku udával mohutně zatížený New Jape, kterému se snažil vyrovnat v cílovém oblouku Hollybear, ale ten po zatočení do cílové roviny odpoadl. Po bariéře se stále snažil New Jape, ale střed dráhy udeřil Chrissio a svůj náskok udržel až do cíle. Sedmiletý Chrissio se prosadil letos porvé při pátém startu. Žokej Jiří Chaloupka si na své konto připsal druhé dnešní vítězství. "opět jsme měli ideální průběh dostihu, šel s obrovskou chutí a potom přidal. Dobrý pocit jsem z něj měl už při minulém startu v Chuchli, ale tam jsem byl zavřený, a tak nemohl předvést svůj dlouhý finiš. Dneska už to bylo výborně rozjeté z oblouku a v cílové rovině to jen potvrdil," dodal Jiří Chaloupka. Pro trenéra Jarloslava Drlíka to bylo páté letošní vítězství.
7. dostih – Na pásce se prosadil kevin The Knight
Pořadí (3+, 1400 m, hdcp IV. kat.): 1. Kevin The Knight (ž. Rája, trenérka Horová, Falun), 2. Crazy Carrot, 3. Libertin, 4. Murten, 5. Well Heart. Výrok: kr. hlava - 2 1/4 - krk - krk. Čas: 1:24,75.
nejlépe do závěrečného klání odstartoval Kevin The Knight pronásledovaný Libertinem, ale po několika stovkách metrů se do čela dostal čtyřletý ryzák Crazy Carrot, který pod Ingrid Koplíkovou bojoval o vítězství až k cílovému mezníku. Trenérka Miroslava Maršíčková veřila, že to vyšlo, ale po shlédnutí cílové kamery vítězství vybojoval sedmiletý ryzák Kevin Knight, kterého žokeji Janu Rájovi nasedlala Oliva Horová. "Kevin The Knight je už starý mazák a tydle koně chodí rádi, to co je jim příjemný, proto jsem na něj musel dneska trochu přitlačit, aby se trochu vydal, jsem rád, že se to povedlo. Chuchvíli jsme s Inčou Koplíkovou seděli vedle sebe a koukali na sebe, kdo bude v cíli první, nakonec jsem to byl já," usmíval se spokojený Jan Rája, pro kterého tobylo již dvanácté letošní vítězství. Trenérka Oliva Horová slaví druhé letošní vítězství.
To je poslední informace z festivalového dostihového dne v Karlových Varech, kterému byli přítomni například Jiří Bartoška, Michal Kocáb, Michal Horáček a mnozí další.