Pohlednice z Compiegne
Zhruba hodinu jízdy od Paříže severním směrem se nachází Compiegne, čtyřiceti tisícové město, které se zapsalo do světové historie. Nedaleko od města byla v železničním voze podepsána v listopadu 1918 dohoda o ukončení 1. světové války. Tento akt připomíná památník zhruba šest kilometrů od centra.
U nás už se v listopadu slavil vznik samostatného Československa, ale teprve dokumentem z Compiegne byl světový konflikt ukončen a od té doby si ukončení 1. světové války připomínáme dnem veteránů. I mým cílem mělo být toto významné místo navštívit, ale pozdní budíček a následné mnohaminutové zpoždění vlaku (i v české kotlině známe taková zpoždění velmi dobře) z francouzské metropole mělo za následek, že toto významné místo navštívím někdy příště.
Zbyl na čas na letmou procházku z nádraží přes centrum na závodiště a musím říct, že to stálo za to. Budova radnice, kostel sv. Jakuba a také zámek, to jsou místa, která rozhodně stojí za vidění i mnohem délek než jenom jednotky minut. Krátce po poledni bylo Compiegne celkem ospalé, příliš kolemjdoucích se na ulicích neobjevovalo, ale krásy města dojem vynahrazovaly.
Co teprve cesta kaštanovou alejí od zámku, kde dnes sídlí muzeum, až k závodišti. Pohoda, klid a čas na rozjímání s třemi kaštany v ruce.
Nálada se nezměnila ani na závodišti. Za čtvrt hodiny startoval celou Francií ostře sledovaný dostih Quinté, ale v areálu se pohybovalo na tři stovky návštěvníků. Pokud jste někdy v minulosti navštívili klusácký dostihový den ve Velké Chuchli, víte o čem mluvím. Výhody? U sázkových pokladen nebyly fronty, stejně jako u stánků s občerstvením či na tolaletách. Nikdo se ani netísnil u hrazení u paddocku. Na tribuně jste si mohli najít místo podle libosti, nebo jste mohli zůstat u hrazení a nechat se trochu vyhřát podzimním sluncem.
Pokud jste si nebyli jistí, co vsadit francouzská sázková kancelář měla na místě dvojici asistentek, které vám rády poradily, navíc na tabuli měly tipy na jednotlivé dostihy. Právě Quinté se moc nepovedlo. Doběh byl hodně překvapivý, a tak úspěšní sázející mají moc pěkný čtvrtek a zcela jistě i další dny. Za 2 vsazená eura se vyplácelo více než 216 tisíc euro (více než 5,4 milionu korun).
Areál v Compiegne je velice příjemný a útulný, pokud by bylo o pět stupňů tepleji, nechybělo by k ideálnímu dostihovému odpoledni vůbec nic. Pokud se někdy ocitnete v blízkosti Compiegne a bude se konat dostihový den, neváhejte a navštivte jej. V letošním roce je na programu celkem 33 dní, překážkových nebo rovinových.
Začátkem listopadu se bude konat Grand steeplechase a na den ukončení 1. světové války, 11. listopadu je na program kros na 5400 metrů, který je součástí Crystal cupu. Listopadový termín se zcela jistě dá skloubit i s pardubickým tuzemským vrcholem sezony.
Jediné, co vás vždy vytrhne z letargie, je ostrý zvuk píšťalky, kterým avizováno nasednutí na koně v paddocku. U nás občas slyšíme, že pokyn nasednout nebyl slyšet, tady ostrý hvizd musel zaslechnout každý.
Závodiště v Compiegne už delší dobu patří mezi ta, kde se koním v českém tréninku podařilo zvítězit. Letos se v březnu na rovině prosadil Apollon a koncem srpna Ingrid Janáčkovou-Koplíkovou připravovaný Reverso. Celkem na příjemné dráze obklopené lesy napočítáme 15 českých triumfů, dvanáct na rovině a tři na překážkách.