Pohlednice z Longchamp
Nejznámější francouzské rovinové závodiště v Longchamp se převléklo do fialové a to je neklamné znamení, že je tu vrchol rovinové sezóny Prix de l’Arc de Triomphe, neboli Cena vítězného oblouku. Fialovobílá jsou barvy Kataru, dlouholetého partnera, nejsledovanějšího evropského rovinového mítinku.
Abych byl spravedlivý, není k vidění jen fialovobílá, ale i zlatá v kombinaci s černou. Velké množství stánků s občerstvením, ale především sázkových je v těchto barvách ladících s barvami moderní a pro mnohé kontroverzní tribuny v Longchamp. Pokud srovnám podmínky pro média ve starém a v novém, minulost vítězí, zejména kvůli prostoru, místu a výhledu na tribuně.
Během odpoledne několikrát slyšíte katarskou hudbu, ukázky tanců a představení této země, která už neodmyslitelně patří na sportovní mapu světa, ač si o tom můžeme myslet cokoliv. Bez dlouhodobého partnerství Kataru a France galop by dotace „Oblouku“ nebyla pět milionů euro a nemohli bychom sledovat jednoznačně nejbohatší dostih Evropy.
Závodištěm v Compiegne se proháněl především vítr, v St. Cloud už byla návštěva vyšší, návštěvníci vrcholu sezóny se pomalu slétají do francouzské metropole, a tak pokud jim to letecké spoje dovolí, navštíví i páteční program v St. Cloud, kde bylo na programu několik black type zkoušek nižších kategorií. Nejvyšší kategorie patřila arabským plnokrevníkům ve věku tří let. To si samozřejmě nemohly nechat ujít televizní štáby z Blízkého východu, kde angličtí plnokrevníci tak velkou popularitu nemají, a nabídly přímé přenosy i se vstupy přímo ze závodiště.
V sobotu odpoledne už dominují zástupci sedmé velmoci z Japonska. Potkáte je na každém kroku a co teprve, když se japonská žokejská legenda Yutaka Také představí v Prix de Royallieu v sedle tříleté Lily Hart irské trenérské legendy Aidana O’Briena. Trenér je doslova obsypán japonskými žurnalisty a když Také za ním dorazí, zbylá dvojice se ani k trenérovi nemůže dostat. Výsledkem je sice 11. místo, ale krátce po převlečení do gala už stojí Yataka Také uprostřed hroznu novinářů a dlouze s nimi hovoří. Žádné médium si nemůže nechat názory pětapadesátileté legendy uniknout.
V neděli odpoledne to nebude lepší, v „Oblouku“ pojede Yataka Take čtyřletého Al Riffu, a tak zájem bude obrovský. Největší si ovšem zaslouží Shin Emperor v další v řadě koní, kteří se pokouší o úspěch Země vycházejícího slunce v prestižním dostihu. Podaří se mu přepsat historii?
V sobotu přišlo do Longchamp přibližně deset tisíc diváků a průchodnost byla celkem dobrá, pokud neděli bude až čtyřnásobek návštěvníků, bude to s průchodností na štíru.
V minulosti jsem měl pocit, že sobota patří především domácím, ale už od pátku jsou v dostizích vidět především koně z Irska od různých trenérů a rozhodně nehrají druhé housle, spíše naopak a domácí mohou jen tiše závidět.
Jako běžný divák si připravte platební kartu s dostatečným zůstatkem. Není tak dávno doba, kdy se diváci v Cheltenhamu rozčilovali, že za pintu piva zaplatí 7 liber. V Longchamp stojí půllitr pěnivého moku od 9 do 11 euro. Nealko na tom není o moc lépe, třetinka vyjde na 5 euro o trochu levnější musíte dlouze hledat. Jídlo u stánku vás vyjde na 12 euro, sendvič pořídíte o 4 eura levněji