Kam se poděli dvouletí?
Je neděle 13. července 1986. Pro mladší ročníky je dobré uvést, že ještě funguje Československo. Dostihy se konají v Karlových Varech, Slušovicích a Bratislavě. V západočeském lázeňském městě je na programu Cena Silvera na 1200 metrů pro dvouleté. Na startu je pět koní a lehce o pět délek vyhrává reprezentant PP Topolčianky Blok, kterého připravuje František Vítek a v sedle byl Vlastimil Smolík.
Při dostihovém dni ve Slušovicích se konají dvě oddělení Ceny Romanety na 1000 metrů. V prvním oddělení startuje sedm koní a ve druhém dokonce o 2 více. Vyhrávají Linden a Polina. Jsou to 16. a 17. měření sil dvouletých na českém území v roce 1986.
Také v neděli 13. července 1986 se koná již 17. dostihový den na Slovensku, místem konání je Bratislava. Pro dvouleté je vypsána Cena Lyona, celkem je 16 zájemců o start, a tak pořadatel udělá dvě oddělení po osmi koních. Jedná se o sedmé a osmé klání dostihových nováčků na Slovensku v tom roce.
Posuňme se o 39 let vpřed. V sobotu 12. července se ve Velké Chuchli koná třetí dostih pro dvouleté na území České republiky roku 2025. O den později se v Bratislavě odběhne třetí slovenský dostih pro dvouleté, tradiční Cena Muscatita, která bývala jedničkou, letos se jednalo o III. kategorii. Součet dostihů pro dvouleté v bývalé federaci, pouhých šest měření sil. Před 39 lety jich bylo 25. Více než čtyřikrát tolik!
O tom, že rok 1986 nebyl výjimkou svědčí i pohled do ročenky 1984. Do 13. července se v Československu odběhlo rovněž 22 dostihů pro dvouleté. V roce 1986 se představili „junioři“ především na „velkých“ drahách, ve Velké Chuchli, Karlových Varech, Bratislavě, Slušovicích a Topolčiankách, ale našli jste je také v Benešově. O dva roky dřív dvouletí startovali i v Netolicích a Veselí nad Moravou.
Je dobře známou pravdou, že dostihy jsou výkonnostní zkoušky plemene anglického plnokrevníka. Cílem chovatelů by mělo být zvyšovat ranost a rychlost plemene. Výše uvedená čísla hovoří o ranosti, a ta rozhodně vyšší než před čtyřmi dekádami není, když je podstatně méně dostihů.
Navíc tehdy v dostizích startovali především českoslovenští odchovanci, zatímco dnes je hledáte lupou. Ani ve Velké Chuchli (12. 7.), ani v Bratislavě (13. 7.) kůň bez suffixu nestartoval. Celkem při šesti odběhnutých dostizích v letošním roce se představili pouze čtyři domácí odchovanci!
Většina startujících jsou koně importovaní a zakoupení na dražbách na západ od nás. Přitom dvouletí ve Francii běhají již od března, a tak bychom mohli pokračovat i jinde v západní Evropě.
Co je tedy za tak výrazným poklesem dostihů pro dvouleté?
Na první dobrou vystřelíte argument je jich méně, než tehdy. Asi jich bude méně, ale nebude to nijak dramatické. V české klasifikaci za rok 2024 najdeme 94 dvouletých a ve slovenském handicapu 39 jmen, což je v součtu 133 koňských „juniorů“. V československém handicapu za rok 1986 je 145 dvouletých. Za minulý rok se mohou některá jména opakovat, ale pokles rozhodně nebude vyšší než 20 procent. 110 až 120 dvouletých se minulý rok v Česku a na Slovensku představilo.
Je pravda, že pořadatelé tolik dostihů pro dvouleté nevypisují, ale asi o ně v nedávné minulosti nebyl takový zájem. Menší počet dostihů znamená, že úspěšní musí na další klání dlouho čekat. Celkový počet rovinových dostihů byl v minulém roce 410 (281 v ČR a 129 na Slovensku), v roce 1986 bylo v Československu odběhnuto 357 rovinových dostihů.
Třetím důvodem může být změna chování realizačních týmů z důvodu menšího počtu zaměstnanců. Nastupující generaci se začínají věnovat později než v minulosti, a tak koně mohou na dráhu také později než dřív.
Ať už je důvod libovolný, není výše uvedená statistika příjemná. Pokusí se ji někdo změnit?