Kentucky Derby: Lukas, jeho žák, nebo někdo třetí?

Zítřejší  Kentucky Derby je samozřejmě dostihovým svátkem, ke kterému upírá zraky celá Amerika. Televizní stanice NBC chystá pro zítřek v Churchill Downs rekordně dlouhé osmihodinové vysílání,  v jehož rámci  se samozřejmě vše soustředí především na  vrcholnou událost odpoledne.   Podle  televizních průzkumů veřejnost nejvíce přeje vítězství dvěma nejznámějším trenérům, kteří se zítřejší hry o věnec z růží zúčastní a společně nasedlají více než třetinu dvacetičlenného startovního pole – Toddu Pletcherovi a D Wayne Lukasovi.   Ti dva se – při vší  úctě k jejich kolegům – dostávají  před derby do světel ramp nejčastěji.  A nejenom proto, že startovní pole zásobili koňskou kvantitou…


Zdá se, že všechny trumfy z Derby letos drží trenér Todd Pletcher, který chystá do boje favorita Verrazana a navíc  má  ve startovním poli čtyři další účastníky - Revolutionary, Overanalyze, Palace Malice, a Charming Kitten.  Pět koní jednoho trenéra je v dějinách  Kentucky Derby rekordem, který vytvořil v roce 1997 D Wayne Lukas a vyhrál tehdy svůj třetí „věnec z růží“ zásluhou Grindstona. O deset let později jeho trenérský rekord vyrovnal právě Pletcher,  ovšem  z hlediska vítězství vyšel  tehdy naprázdno, své první Derby vyhrál až o tři roky později.   Kde se v Pletcherovi  vzala „posedlost“ velkými čísly?   Vzpomínkami na úsloví o jablku, padajícím nedaleko od stromu,  si  zřejmě pomůže každý  po informaci, že Pletcher býval Lukasovým asistentem.
Dnes 77 letý D Wayne Lukas má v Kentucky Derby na startu „jen“ dva účastníky (Oxbow a Will Take Charge),  což v historických knihách posunuje celkový počet jím chystaných koní na startu na 47 a  to je rekord dostihu.  45 letý Pletcher se posune svým kvintetem v letošním roce na 35, a to mu ve stejné statistice garantuje druhé místo.   Luka e nejstarším trenérem, který letos posílá koně do Derby a  je si dobře vědom, že mnoho dalších účastí už jeho svěřence zřejmě nečeká. „Už to dlouho dělat nebude,“ komentoval Lukas s nadsázkou svou účast v letošním ročníku. „Vidím to tak do pětadevadesáti let, víc  asi ne…“
Oba ostře sledovaní trenéři podle vlastních slov nebudou mluvit do díla  na trati svým žokejům. Pro sdělovací prostředky se předbíhají v ujištěních, že nejsou těmi, kdo by si přál  určovat taktiku. „Obvykle jezdcům  říkám ať dělají, co umí,“ říká Lukas, zatímco Pletcher je  přece jenom o něco náročnější. „Nikdy nechci nikoho svázat do pout nějakých instrukcí, řeknu jim,  co je nejdůležitější, a na nich je, aby si dali dohromady všechno kolem,“ říká  nejúspěšnější americký trenér několika posledních let.