Šavujev: Staří rozlámaní koně by měli odpočívat, ne běhat dostihy

Trojici koní poslal trenér Arslangirej Šavujev  v neděli do velkých dostihův Praze a Berlíně, a třikrát se dočkal zklamání. To největší paradoxně přinesl ten, který se umístil nejlíp. Někdejší vítěz argentinského derby  Storm Chispazo sice v nabité velké květnové ceně stihl alespoň „tabuli“,  jenže  jeho dostihové dny jsou zřejmě u konce. „Argentinec po dostihu krvácel,“ vysvětluje Šavujev. „A to je samozřejmě  velký problém…“


Kůň, kterému ze svého tandemu trenér před Velkou květnovou věřil více, se prezentoval solidním výkonem a  pod Radkem Koplíkem několik okamžiků dokonce signalizoval, že by mohl stihnout i  lepší umístění. Nakonec zůstal pátý. „Umístění beru, ale krvácel, a s tím samozřejmě dál běhat nemůže. Provedeme důkladné vyšetření, pokud by ho to ale mělo trápit,  nemá smysl ho dál trápit,“ říká trenér Šavujev. Zatímco „Argentince“ rozhodování stran budoucnosti čeká, prakticky jistotu má  Green Destiny. „To je kůň, kterému není dobře, a dává to všemožně najevo.  Zkoušeli jsme různá vyšetření, protože toho nepochybně hodně umí, ale k ničemu nevedla.  Myslím, že nemá smysl ho dál trápit, byl bych rád, aby se vrátil k majiteli do Ruska. Tady na něj už asi do dostihů nic dalšího nevymyslíme,“ konstatuje  Šavujev.  „Vůbec bych rád, kdyby se  tihle staří nemocní a rozlámaní   koně dočkali odpočinku místo běhání dostihů, v životě už toho po nich chtěli různí majitelé až dost…“  říká trenér, který svůj tandem v neděli naživo neviděl
Cestoval totiž se Selimem do Berlína,  kde  na scéně evropské grupy 3 absolvoval  z hlediska výsledku malé Waterloo.  Tentokrát ale zřejmě nikoli až tak zásluhou  koně. „Škoda, že ho nemohl jezdit Tomáš Lukášek, který měl povinnosti v Praze. To by byl jezdec pro nás na takovýhle dostih. S tím německým   to byl problém. Ŕekli jsme mu, ať sedí v klidu na pátém šestém místě a nechá koně odpočinout, a on celý dostih absolvoval na špici, většinou druhý, ale   s vedoucím koněm.   Do cílové roviny už byl Selim tak znechucený, že se mu prostě nechtělo.  Nevím, co si z toho běhání vzít,  kůń nic neukázal, ale v podstatě ani nemohl,“ stěžuje si Šavujev na žokeje Besta.
Do třetice neúspěšný byl i jeho pohled na další světovou dráhu. Dux Scholar v Singapuru absolvoval sprint, který mu zhatila smůla na trati. Díky té se ani on neumístil  a v těchto dnech jej čeká cesta z asijských tropů do Polabí. „Má se k nám vrátit, jde jen o vyřízení papírů, a pak  bychom se ho měli dočkat.“ Největší loňská hvězda jeho stáje  by se tak po dubajsko-singapurském experimentu mohla teoreticky opět objevit na našich drahách. „Napřed si ale bude muset odpočinout, má v nohách hodně těžký program a nikdo nevíme, v jakém stavu se  nám vrátí.  Pokud by se všechno povedlo optimálně, na podzim by se s ním dalo uvažovat  o nějakém větším startu. Ale   hlavně, aby se vrátil v pořádku,“ uzavírá Šavujev.